2023-01-17, 11:55
  #292753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Sverige "skänker" även pengar till ukraina och ryssland (fortfarande...) via SIDA

Citat:
Ursprungligen postat av Regeringsbildare
Enligt en ny rapport ifrån FN har ca 7000 "civila" dött i Ukraina.
https://www.ohchr.org/en/news/2023/01/ukraine-civilian-casualty-update-16-january-2023

Det vore intressant att djupdyka i dom siffrorna och se hur många av dessa "civila" är beväpnad till tänderna med diverse vapen. Troligtvis är den siffran mycket hög.

Men sådant kritiskt tänkande är otänkbart i västmedia, man köper FNs snyfthistoria rakt av istället med deras bilder på kvinnor och barn som motiv.
Ja de hittills 40 döda i bostadshuset som bombades häromdagen var säkert beväpnade till tänderna ditt jävla äckel!🤮🤮
Citera
2023-01-17, 11:55
  #292754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regeringsbildare
Detta bland annat:

https://www.aa.com.tr/en/russia-ukraine-war/ukraines-president-signs-law-on-civilian-use-of-weapons-during-wartime/2529765

https://www.businessinsider.com/ukraine-president-zelensky-will-provide-weapons-to-citizens-2022-2?r=US&IR=T

Sen har finns det många rapporter om att civila utrustats med vapen och vapentränat.

Ett bostadshus kan inhysa beväpnade, men behöver ju givetvis inte göra det.

Så, efter att Ryssland olagligt anfallit sitt grannland och begått omfattande krigsbrott samt bombat sönder vissa delar av landet, då sitter du och funderar över om några av de dödade civila kanske kan ha haft tillgång till vapen? Dina tankemässiga prioriteringar går endast att förklara med att du är ryssvän. Rätt ointressant att diskutera med sådana. Snälla höj dig och inse att om inte ryssen stoppas i Ukraina kan vi stå näst på tur. Ryssland är liksom farligt på riktigt. De må vara klåpare men även sådana kan orsaka stor skada.
Citera
2023-01-17, 11:55
  #292755
Medlem
Regeringsbildares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Civila som bär vapen är fortfarande civila (enligt genvekonvetionen). så det är bara en rysstrollning du krälar runt i. höj dig, det är propganda riktad till alkholskadade uralmongoler som bajsar i skogen, inte västerlänningar....
Givetvis är de det. Men heller inga oskyldiga kvinnor som håller i barn som propagandabilderna i media vill ge sken av. Är man beväpnad så kan man nog inte räkna med att bli skonad hur som helst i strid.
Citera
2023-01-17, 11:57
  #292756
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jasonlives
Peskov sa aldrig att det var Ukrainas fel.
Han sa att missilen inte var siktad mot huset och ändrade riktning på grund av luftvärnet.
Ukraina vill inte veta av andra faktan än den propaganda som pumpas ut. Att Ryssland medvetet sköt mot huset

Vilket militärt mål siktade man på då?
Har du en källa på det?
Citera
2023-01-17, 11:57
  #292757
Medlem
Regeringsbildares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HIMAR56
Ja de hittills 40 döda i bostadshuset som bombades häromdagen var säkert beväpnade till tänderna ditt jävla äckel!🤮🤮
Nu pratade ja om 7000 civila inte 40 i något bostsdshus. En stor del av dessa civila är garanterat beväpnade och deltar i strider med tanke på hur de försetts med vapen och uppmanas att delta i strider av den ukrainska regimen.
Citera
2023-01-17, 11:57
  #292758
Medlem
Ola Schuberts avatar
Det kommer att gå mycket illa för den rySSka ekonomin i år 2023!

https://youtu.be/qKi6QMGI2N8

Ja, redan under 2022 gick det dåligt. Visserligen ökade intäkterna med 10 procent, men utgifterna ökade med hela 25 procent, allt beroende på den vansinniga rySSka storinvasionen av Ukraina.

Slava Ukraini!
Citera
2023-01-17, 11:58
  #292759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
Ryssland har precis gått ut med att en ny mobilisering ska ske med 1.5 miljoner män. Källa: Konstantin på Youtube
Så han hade rätt, han gissade att det skulle komma den 17e. Och som han skriver, Peskov har lite svårt med förklaringarna:

Citat:
Dmitri Peskov (Vladimir Putin's press secretary) has followed up with two statements that contradict one another. He said (in the same statement) that

a) the topic of continued mobilisation (what I call MOBILISATION 2023) is being stirred up artificially from outside of Russia.

b) the necessity of the increase of Russian army (what Shoigu just announced) is a forced measure due to the proxi-war that the collective West is waging upon Russia.

Inte lätt att vara Peskov när lögnerna han ska presentera inte passar ihop
Citera
2023-01-17, 11:58
  #292760
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Stand-upare, antivaxare och betald av Kreml. Det är verkligen den hårda akademiska kärnan du kastar fram. Vilken del av Minskavtalet har Ryssland levt upp till?

Ajfan, ber om ursäkt. Både antivax och Ryzztroll, dessutom komiker.
Gissar att Merkel, Kohl och CNN också är ryzztroll? Som han hänvisar till i videon.
Vilken akademisk kärna är inte betald av Putler så du kan guida mig in på den rätta vägen?
Citera
2023-01-17, 12:00
  #292761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regeringsbildare
Givetvis är de det. Men heller inga oskyldiga kvinnor som håller i barn som propagandabilderna i media vill ge sken av. Är man beväpnad så kan man nog inte räkna med att bli skonad hur som helst i strid.

Hur tänker du dig att ryssen kollat i förväg vilka civila som kan ha varit beväpnade i de många bostadshus ryssen bombat? Du fattar väl själv att ditt resonemang är löjeväckande? Ryssarna struntar i om de mördar oskyldiga civila. Det är ett faktum och en oerhörd skam för Ryssland som nation.
Citera
2023-01-17, 12:01
  #292762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
är inte det en rysstrollning som raporterats (enbart) av putins (ena) horas mediabolag Ren TV bara?



Jo visst sker olyckor, men ryssland eldleder avsiktligt mot civila pensionärer och barn, så det är naturligtvis ingen slump, om du inte har något bra bevispå det (jag har som sagt bara läst det i form av rysstrollning som citerar putins horas mediabolag Ren TV.)



uhm. det sköts ner flertalet missiler, dock inte någon Kh-22 misil (ukraina har inte förmåga till att skjuta ner dessa)


har du någon källa på det, för annars så gäller nog det som objektivt har verifierats tillsvidare. dvs att ryssland (igen) eldleder och terrorbombar civila.




Vilka då?



Det är enlgit lag förbjudet i ryssland att raportera objektiva nyheter. och det lämnar ju inte precis något utrymme för annan tolkning av rysk media...

Nu har militärbloggaren som även var rådgivare till Zelenski fått avgå på grund av sitt misstag "att återberätta vad boende i Dnepro sagt att missilen först träffades av luftvärnseld och sedan alldeles efter detta hamnade på bostadshuset".

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/zE4Pnr/zelenskys-toppradgivare-avgar

Sanning är något förbjudet i Ukraina - vad som än händer civila så är det ryssarnas fel.

Det såg man inte minst när "mopeddrönare" sköts ned över Kiev och ryssarna beskylldes för att ha skickat dem mot bostadshus. Sedan tvingades ukrainska myndigheterna stoppa extremisterna som stod på balkonger och sköt drönare.

Vet faktiskt inte om ukrainskt luftvärn är placerat inne i Dnepro och hur klok det är? Kanske skulle detta gått att undvika men det verkar inte som ukrainska armen är beredd att fundera på det? Inte ni Ukraina-"vänner" här heller.
__________________
Senast redigerad av Vattendealaren 2023-01-17 kl. 12:04.
Citera
2023-01-17, 12:03
  #292763
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Summorna som nämns är inte riktiga kostnader, för man skickar en massa vapen som redan är gamla och ofta skulle förstöras annars, vilket är dyrare än att skicka dem till Ukraina. "Sunken costs" säger ekonomer.
Jo, absolut, men när mob-förråden är tömda blir det upp till bevis. Ska man till att börja med skänka bort nya, oanvända grejer till Ukraina? Ryssarna har också kastat in en massa gammalt skrot; åtskilligt betydligt äldre än prylarna Ukraina får. Skillnaden är att den ryska produktionskapaciteten är långt mer begränsad.
Citera
2023-01-17, 12:04
  #292764
Medlem
Regeringsbildares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Hur tänker du dig att ryssen kollat i förväg vilka civila som kan ha varit beväpnade i de många bostadshus ryssen bombat? Du fattar väl själv att ditt resonemang är löjeväckande? Ryssarna struntar i om de mördar oskyldiga civila. Det är ett faktum och en oerhörd skam för Ryssland som nation.

Om de civila är beväpnade och deltar i strider, ja då är det klart ryssarna inte kan fråga dem om de är civila eller yrkesmilitärer.

Majoriteten av de "civila" har trots allt inte dött i bostadshus, så sluta fåna dig med ett sånt vinklat perspektiv på det hela.

Det är liksom faktum att civila är beväpnade och deltar i strider och det ignorerar du helt och hållet och låtsas som det bara är oskyldiga kvinnor och barn som blir dödade av "orcher".

Tycker synd om det Ukrainska folket som blivit helt hjärntvättade av den ukrainska regimen och trott att de strider för något gott.
__________________
Senast redigerad av Regeringsbildare 2023-01-17 kl. 12:06.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in