Citat:
Ursprungligen postat av
LordBrettSinclair
Han har emellan de två intervjuerna hunnit krishantera och tala med sin dyra rådgivare/PR-konsult (rika C betalar ju). Att kunna ljuga är ingen belastning för en politiker.
Det märkliga är att ingen klivit fram och redogjort för sina upplevelser av Demiroks misshandlar. Antingen vill de som blivit utsatta inte kliva ut i offentligheten och få strålkastarljuset riktat mot sig. Jag hade nog inte gjort det om Herr Demirok skallat mig i min ungdom. Vad skulle det tjäna till? Ord står mot ord (förutom de två bekräftade fallen) och en politikers ord väger oftast tyngre än ett okänt möjligt brottsoffer.
Alternativt talar han sanning och har lyckats med konststycket att bli lagförd för de två tillfällen i sitt liv som han har hamnat i handgemäng. Osannolikt men inte uteslutet.