Citat:
Ursprungligen postat av
kobenhavnlufthavn
Vilken jävla teater allt detta blivit
Sverige är i praktiken redan NATO-medlemmar och har alltid varit. Det är ingen större skillnad på att ha en officiell NATO-stämpel eller att vara USA:s lydhund.
Vi behöver inte "artikel 5". Vi är redan skyddade och har alltid varit sedan Palmes första dagar. Och ryssarna är inte intresserade av att attackera Sverige och har aldrig varit. Det är bara skrämselpropaganda ni idioter kör med genom den obefintliga rysskräcken. I typ 80 år har ni kört med rysskräcken utan att ett skit har hänt.
Den här professorn och hans meddelande är beviset på hur efterblivna folk är inför massindoktrineringen som tror att en officiell NATO-stämpel är frågan om liv och död för Sverige som nation.
Vi är lika lite skyddade av NATO som Ukraina. Ytterst begränsat. Inga offensiva vapen, inga trupper. Bara precis så lite defensiva vapen att kriget hålls vid liv i evighet.
Bra gjort av professorn att stå upp emot Turkiet. Vill de dra fördel av svenska forskningsprojekt får de allt ställa upp lite själva också!