Citat:
Ursprungligen postat av
Sandolol
Under alla större krig som har utspelat sig under de senaste 100 åren har man ägnat sig åt att bomba civil infrastruktur till grushögar, det är inget som endast ryssarna har ägnat sig åt och det har historiskt sett varit en väldigt effektiv strategi. Rysslands MLRS system och artilleri kanske saknar precisionen som väst idag ånjuter men man kompenserar för det med sprängverkan och billig tillverkning av raketer och artilleriskott. (En raket till deras BM-21 GRAD kostar endast 2000 dollar att tillverka.) Man har uppskattat att ryssland skjuter ca. 60000 raketer och bomber mot ukraina per dygn. Många gör narr av ryssarnas gamla och billiga "skitvapen" men för den här typen av krig är de väldigt effektiva. Ukraina kan idag tyvärr bara ta emot och försöka hålla ut så länge som möjligt då man saknar förmågan att slå tillbaka med lika hård beskjutning.
Ryssland försökte ju sig på en blitzkrieg approach under de tidiga veckorna under kriget för att snabbt försöka slå ut kiev men det ledde till världshistoriens största soppatorsk så nu har man bytt approach och grävt ner sig
och skjuter sönder allt med artilleri istället för att sedan skicka in soldater och rensa upp, det går långsamt men just nu så fungerar det för ryssarna.
Oavsett ifall ryssen tycker att det är en briljant strategi att demolera dagis och för sjukhus istället för militära mål pga teknisk underlägsenhet, moral och usla kognitiva förutsättningar blir det konsekvenser.
Även om grisarna skulle ha ihjäl alla i Ukraina, ta deras territorium stjäla deras tillgångar så kommer alla länder och folk HATA Ryssland. Ingen stat som är någonting att räkna med kommer göra affärer med tjyven,svinet och lögnaren Ryssland. Landet är fucked up minst 100 år framåt. Rysshatet växer.
Jag tycker synd om den unga generationen ryssar som får leva med omvärldens förakt, hat och leva under ett patalogist efterblivet styre.
Inbillla dig inte att rysslands krigsföring (terror) ala ww1 gynnar Ryssland någonstans! I så fall är du blåst.
Kort sagt: Ryssland är kört oavsett krigets utgång och oavsett era imbecilla teorier som gränsar till idioti om ryska strategier.