Citat:
Ursprungligen postat av
Leif-o-billy
Fast det står om dom "misstänker" att det begåtts fel eller oegentligheter. Alltså har dom sitt på det torra eftersom dom i princip bara behöver påstå något och ts har godkänt reglerna när ts registrerade sig hos dom. Bolaget lär inte vara varken svenskt eller vara registrerat i Sverige så beslutet från ARN betyder ingenting, ser att flera har skrivit att det kan vara till deras fördel. Dessutom lär väl en rättsprocess avgöras i landet där bolaget håller till, då blir det både dyrt och komplicerat att driva processen
Bla bla bla Billy. Tyst om sådant du inte förstår. ARN kan ignoreras lika lätt av svenska som utländska bolag, och helt oskäliga avtalsvillkor som du beskriver skulle aldrig tolkas sådär i en tvist.
Det blir dyrt och jävligt att försöka driva en civilrättslig process i Sverige mot ett svenskt bolag också, vad tror du att du lever i för sagoland egentligen?
I första hand bör TS prata med Maltas tillsynsmyndighet för onlinespel, söka reda på en specialiserad jurist och låta denne titta på allt material kring vinsten och all skriftväxling, därefter höra efter vilka alternativ som rekommenderas i hans situation.
Jag upplever ofta att människor tror att företag kan skriva in vilka generalklausuler som helst i sina avtal och sen tolka dem bäst de vill och därmed bli oantastliga. Jag förstår inte hur man orkar leva med sig själv som en äkta träl i själ och hjärta, låter du vem som helst trampa på dig och ditt bara de kan argumentera för varför det är rätt annars också? Har du slickat stövel så länge att du inte längre ser vartåt din moraliska kompass pekar?