Citat:
Ser du filmerna? Vadå inte verifiera. Jag har diskuterat alla händelser med andra på forumet på påstått att de är falsifierade och motbevisat dem så du får gärna komma med dina egna funderingar.
Citat:
Collateral damage? När man skjuter på en cyklist så anses det vara sidoskador? Dessa stridsfordon var inte i strid. De var i förflyttningsläge. Det står en hel konvoj på vägen innanför. Är det så känsligt med civila i närheten av stridsfordon så har man väl för en skärm av infanteri som skyddar. Inte att vagnsskytten skjuter på allt som rör sig.
Citat:
Vi hittade dem sen skjutna på en plats 20m från ett bekräftat ryskt högkvarter. Alla visade spår av att ha varit döda länge och det fanns gamla kulhål i väggarna runtomkring. Räcker inte det? Även om det är reservister som satt gömda i en källare så får du inte avrätta dem sådär.Den påstådda avrättningen av reservister (militärer alltså) som greps av ryssarna styrks inte av några ordentliga bilder eller bevis. Några fångar går på led med ryska soldater, sen får vi inget met. Det enda som finns är en påstådd överlevares vittnesmål. Det kanske är på riktigt men kan lika gärna vara helt påhittat och en psy-op iscensatt av britterna som låg bakom många såna grejer under kriget i Syrien.
Jag vet inte vad britterna gjorde i Syrien och om det är bevisat eller tillhör konspirationsdelen av forumet så det hör inte hit.
Citat:
Vi ser precis vad som hände på alla övervakningsfilmer som släppts. Ryssarna kommer och försöker bryta sig in. Säkerhetspersonalen stoppar dem. De blir skjutna i ryggen. Sedan bryter sig ryssarna in och länsar huset på värdesaker. Det går inte att fabricera den händelsen när man både ser personerna skjutas och sedan en av dem förblöda ihjäl.Det enda fallet som jag sedan tidigare tycker ser lite illa ut är gubben i inpasseringen till nåt ställe. Vi vet dock inte vad som hände, varför det som kanske hände hände och vi ser inte heller vad som hände. Vi vet ju liksom i flera andra fall inte ens om personen faktiskt är död eller fanns på riktigt. Vi har egentligen bara ett påstående och narrativ från BBC, den brittiska regimens statskontrollerade propagandaorgan.
Citat:
Ryska soldater var/är förbjudna att bära mobiltelefon.. De filmer vi har är från övervakningskameror. Skulle det vara suspekt?Det är märkligt att det efter snart ett år nte har dykt upp en enda film som konkret visar när ryssar mördar ukrainska fångar eller civila. Det enda som finns är en handfull tveksamma och oklara fall från början av kriget i flera fall med tonsättning och berättarröst från brittisk media.
Så om det är berättarröst från brittisk media så tror du automatiskt inte på det. Det är en spännande inställning.
Citat:
En hel drös filmer?Samtidigt finns det en hel drös med olika filmer från olika platser och tillfällen som visar ukrainska soldater som torterar och mördar krigsfångar och även civila. Ända sedan krigets början så har det ju dessutom kommit vittnesmål från folk på den ukrainska sidan om att de rutinmässigt mördar krigsfångar, medvetet skjuter med artilleri mot civila osv. Nyligen så berättade ju den amerikanska översten som driver "Mozart Group" att ukrainarna rutinmässigt mördar krigsfångar och är allmänt "fucked up".
De jag sett är avrättningen av en redan skjuten soldat på en väg tidigt i kriget. Vi såg skotten i benen på krigsfångar.
Vad mer innehåller drösen?
Att både sidor skjuter krigsfångar tror jag tyvärr inte är så ovanligt. Men att skjuta civila medvetet är annorlunda. Kan du länka ett klipp där en ukrainsk soldat skjuter en civil medvetet?