Citat:
Ursprungligen postat av
RunePavlov
Jag är mer lagd åt den empiriska hållet och där är evidens av saker viktigt och gissningar/spekulationer har föga värde.. Men alla är vi olika och båda sidor behövs väl antar jag
NTU (som jag tror du syftar på) är en riktigt dålig undersökning och brukar få kritik också. I mängder. Men regeringen vill mäta saker och då är det väl vd som finns till buds..
Om du lägger av dig predikar hatten för en stund, vad konkret är det för lagändringar osv du skulle vilja se i Sverige? Är mest nyfiken så är inte kritik av dig på något sätt, bara inte fått en bild av vad du tycker bör göras

Allmänt är det större rätt att ingripa och göra husis.
I just det här ämnet är det att själva försöket kriminaliseras och att polisen får rätt att göra samma typ av provokationer som Dumpen gör.
Jag har skurit ner en tolvåring jag har sökt i skogen i efter tretton och fjortonåringar och fått gå tillbaka och veta att föräldrarna aldrig får tillbaka sina barn.
Jag har sökt högt och lågt och funnit sönder skurna eller sönderknarkade barn
Jag har sett självskadebeteenden som ni inte kan drömma om.
Jag har kollegor som fick ta han om en liten flicka utsmetad av tåget dagarna före rättegång för hon orkade inte vittna
Jag anser att den här frågan är jävligt viktig och att det viktigaste av allt är stoppa pedofilerna före dom skadar barn.