Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Ny Demoskop
SD 19,8 (+2,2)
M 20,8 (+0,2)
^^Enda två partierna som ökar
V 8,8 (-0,1)
S 32,7 (-0,6)
MP 2,4 (-1,1) sämsta i Demoskop någonsin
C 6,0 (-0,1)
L 3,4 (-0,8)
KD 4,2 (-0,6)
Blockfördelning:
Blå 48,2 (+1,1)
Rödgröna 49,9 (-1,0)
Bör sägas att Demoskop/Inizio varit bästa institut två riksdagsval i rad. Egentligen tre eftersom deras provmätning 2014 kom närmast men den var inte en normal mätning utan baserad på rådata från VALU som sedan viktades med Inizios verktyg, och då blev den mycket bättre än VALUs egen prognos. Så det är troligt att skillnaden faktiskt är så här liten, trots vad andra institut säger.
Stark mätning av SD som ligger ungefär vid valresultatet i höstas. Är dock tveksam till att moderaterna har 20,8% av stödet just nu, tror faktiskt att dom är överskattade med 1-2% i denna mätningen.
MP, L och KD kan alla åka ut nästa val om idioter slutar att stödrösta på dom!! Det är viktigt att SD eldar på liberalen och globalisten Kristersson som vi alla vet är ännu en Reinfeldtare egentligen.