Citat:
Ursprungligen postat av
Svidmyra
Bra att få veta det både du och några andra har svarat: att såna flera månader för tidigt födda barn kan utvecklas normalt och bli som vilka ungar/vuxna som helst. Jag trodde faktiskt att det var ganska så kört. Är det efter 5 eller 6 månader ett barn räknas som barn och inte foster? Har för mig att skillnaden mellan missfall och dödfödd går där nånstans.
Man räknar i veckor, inte månader, och gränsen verkar gå vid graviditetsvecka 22+0. Har man passerat 22+0 ombeds man kontakta förlossningen vid blödningar t ex, annars lär det vara gynakuten.
De allra flesta för tidigt födda barn återhämtar sig, men de kan vara infektionskänsliga i några år, ha andningsproblem (lungorna är helt enkelt inte färdiga!) och ha svårt med att t ex lära sig simma senare i livet. Men på de allra flesta märker du ingenting när de är större/vuxna.