2023-01-07, 21:45
  #287233
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fuckedbyus
Visa fakta på det
Räcker dag 318?
Citera
2023-01-07, 21:47
  #287234
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Proggrogg
Borde inte ryska stridsvagnsbesättningar börja utrustas med fallskärmar? 🤔
Ja, självklart. Så många besättningar har fått se Ukraina ”lite från ovan” tack vare lite pansarskott.
Citera
2023-01-07, 21:50
  #287235
Medlem
Sarumans avatar
Information från moder Ryssland: mobiliserade ryssar kommer snart hem:
https://twitter.com/llopismarta95/status/1611822140935880707?s=46&t=2H_AWvaEDe95puXNqjnQiA
Citera
2023-01-07, 21:50
  #287236
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Privjet igen.

Fick aldrig svar på det jag frågade dig förut, så jag citerar mitt inlägg igen så kanske du kan ge mig det jag efterfrågade
Euromajdan startade den 21 november 2013.
Men det har varit stridigheter under flera hundra år om du läser på.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Euromajdan&ved=2ahUKEwiLvdLbqbb8AhUQAhAIHTnbCq4QFn oECAcQAQ&usg=AOvVaw3GMhGumASfLRTRub0S1dvX
Citera
2023-01-07, 21:55
  #287237
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Glödskal
Du länkade inte till Wikipedia. Wikipedias artikel skiljer sig från din alfabetslänk.
Du hittar exakt samma länk på Wiki
Citera
2023-01-07, 22:02
  #287238
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackstasi
Euromajdan startade den 21 november 2013.
Men det har varit stridigheter under flera hundra år om du läser på.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Euromajdan&ved=2ahUKEwiLvdLbqbb8AhUQAhAIHTnbCq4QFn oECAcQAQ&usg=AOvVaw3GMhGumASfLRTRub0S1dvX

Flera hundra år.
Jag har tyckt att Zelensky sett lite sliten ut.
Men jag trodde vi pratade om Rysslands invasion av Ukraina.
Citera
2023-01-07, 22:04
  #287239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Tydligen vet du lite om krigen i Korea och i Vietnam men amerikanska våldtäkter upphörde knappas i Afganistan eller Irak, man ströp bara flödet av information, se Manning och Assange. I mellanöstern så vet vi alla vad som händer om en kvinna erkänner att hon blivit våldtagen, praktiskt eller hur.

Vad du framför om Ryssland och Ukraina är ren lögnaktig propaganda för det sker inga massvåldtäkter där även om enskillda våldtäkter förekommer från alla sidor i alla krig tyvärr. Det där om tvättmaskinner är också påhittat precis som lögner om "Ghost of Kiev" och så mycket annat. Ryssland har egen tillverkning av elektronik och halvledare och räcker det inte så ställer Kina upp. Vad det gäller terrorbombningar så hittar du det i Doneskt och övriga Donbas där kiev-regimen är grym mot den forna egna befolkningen. Man tar efter USA här där man släppte bomber, napalm och avlövningsmedel på den stackars civilbefolkningen.
Ytterligare ett kommunistiskt snömosinlägg där du inte har en aning om vad som har hänt.

Du har alltså inte förstått att varenda toalettstol och tvättmaskin har tagits med då ryssarna har flytt från städer och samhällen?
Nej, Ryssland har ingen egen nöjaktig tillverkning av kvalificerad elektronik, det är skälet till att att alla vapen innehåller elektronik från USA, Nederländerna och i viss mån Tyskland.
Länka gärna om du har andra uppgifter
Citera
2023-01-07, 22:04
  #287240
Medlem
ChiefenKings avatar
All in för lite tvättmaskiner och saltgruvor. Vilka småaktiga typer det finns.
Citera
2023-01-07, 22:08
  #287241
Medlem
Glödskals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackstasi
Du hittar exakt samma länk på Wiki


Nej:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Donetsb%C3%A4ckenet
https://sv.abcdef.wiki/wiki/Donbas

Din länk går till en annonsfylld sida som ser ut som wikipedia.
Citera
2023-01-07, 22:16
  #287242
Medlem
Sgt.Blands avatar
Rapporteras nu att elen är avstängd i Kursk. Och det är minus 20 grader fy fan. Men som man bäddar får man ligga eller??

https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1611830293933195264
Citera
2023-01-07, 22:39
  #287243
Medlem
tarek90s avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Ll6wwq/ankornas-krav-pa-vladimir-putin-utlys-full-militar-mobilisering

Verkar som att det är något stort på gång.
Citera
2023-01-07, 22:40
  #287244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Självklart att det från dag ett har handlat om att tvåla till ryssen och stycka upp landet i små NATO-kontrollerade delar. Så vad händer då den planen spricker och Ryssland besegrar Ukraina militärt?

Beror på hur den besegras. Konventionellt? Då stannar Väst på att göra Ryzzland till paria, en Nordkorea 2.0. Polen och Baltländerna kommer rustas upp ännu mer och fler baser kommer byggas upp.
Med kärnvapen? Då svarar USA konventionellt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in