Citat:
Ursprungligen postat av
Lars48.
Varför ska Polen, Baltikum eller Finland vara nästa land?!
Man kan inte dra förhastade slutsatser för det som ska hända i framtiden.
Det är inte första gången som ett land erövrar territorium från annat land och de skriver ett fredsavtal.
Det har hänt många gånger förut. Israel har tagit palestinsk mark i 60 år och det ör ingen som klagat på att nästa land ska vara Jordanien, Libanon eller Egypten!
Nej, sådana spekulationer är inte realistiska.
Det är ingen bra ide att krigsföra bara för att lära en diktatur att krigsföring inte lönar sig.
Det är många oskyldiga som blir drabbade.
Ifall befolkningen i de här områdena är ryskfientliga då blir det ändå omöjligt för Ryssland att styra dom.
De här områdena kommer förr eller senare att separera sig ifall befolkningen inte gillar ryskstyre.
Jag skulle ändå gissa med tanke på områdenas historia att det skulle inte vara större problem för befolkningen att ingå i Ryssland istället för Ukraina.
Du nämner själv att de är i storsätt rysk talande.
Vad som har hänt med Ryssland det är att de invaderat ett grannland och bombat det sönder och samman. Nato och EU har reagerat kraftigt och infört sanktioner och bistått Ukraina både militärt och på andra sätt.
Ryssland har blivit paria i en stor del av världen. Hundratusentals välutbildade ryssar har flytt från sitt hemland. Att bo i Ryssland är kort sagt inget att stå efter.
Hade delar av en rysktalande befolkning tidigare velat bo i Ryssland vill de definitivt inte bo där nu. Ukraina kommer att bli ett bättre och mer ansett land i världen än Ryssland.