Citat:
Ursprungligen postat av
KJosef
Är det möjligt att beskriva syftet med tråden mer detaljerat för oss som aldrig varit på Börssnack? Det känns som att TS skriver för de redan invigda.
Syftet med tråden är att "tävlingen" Utmaningen skall hållas igång även under den tiden Börssnack är nere. Kan tänka mig att fortsätta dubbelposta här även framgent då Börssnack är ett mer stängt forum än Flashback.
Syftet med Utmaningen beskrev jag i första inlägget. Hjälpa till att ge forumanvändare tips på lågt värderade, ofta mindre, nordiska vinstdrivande bolag. Detta ger god möjlighet till överavkastning på sikt.
Sedan har det visats sig att det förstärks av det aktiva momentet/timingeffekten i att en gång varje månad gå igenom ens portfölj/bevakningslista och se vilken aktie/aktier som är mest köpvärda för stunden. En aktie kan ena månaden kosta 70 kr och nästa 90 kr utan någon ny information. Dvs. swingtrading i aktier/bolag man tror på på sikt. Mycket likt tex. Kvalitetsaktiepoddens investeringstänk.
Kort om Börssnack också för de som inte känner till det forumet. Dagens industris aktieforum (precis som Flashback anonymt) som började i slutet av 90-talet och var det ledande forumet för börsintresserade under 2000-talets första 10-15 år. Sedan dess har Twitter, Facebook och andra plattformar fångat upp en stor del av nya aktieintresserade. Detta gör att Börssnacks medelålder blir högre och högre men samtidigt att det finns enormt mycket kunskap och erfarenhet där. Det typiska användaren är drygt 40 år och började med aktier 99-00. Utav dem har jag försökt välj ut 10 av de många duktiga användarna varje år till Utmaningen, många av dem aktieplacerare på heltid och generösa med att dela med sig av sina tips och tankar.
Några tidigare deltagare är capitol (ofta omnämnd i Börspodden) LaBull (twitterprofil), Johan H (aktienörd som blivit finansman och som intervjuas i nästa Kvalitetsaktiepodden) och Ola (Kvalitetsaktiepodden).