Citat:
Ursprungligen postat av
Adamtensta12
Detta är en syn utan belägg, blattar knarkar minst lika mycket som svenskar och svenskar knarkade innan vi importerade massa Mellanöstern folk och lyckades göra det utan att don son sålde sköt ihjäl varandra i en takt som saknar motstycke i resten v norden, eller du kanske tror exempelvis Danmark finland Norge är drogfria ländet ?
Andelen
utrikes födda eller som har
utländsk bakgrund är mellan 20 och 30% av befolkningen, beroende på hur man räknar, av dom är ett ansenligt antal finnar, polacker eller andra europeiska nationaliteter som knappast kan räknas som "blattar".
Jäklar vad dom 15-20% som är "blattar" ska få knarka på, om dom ska hinna med att förbruka lika mycket som
dom resterande 80-85% av befolkningen.
Belägg eller inte, vad tror du är sannolikt? Att
antalet personer med
svensk bakgrund eller personer med
utländsk bakgrund som köper narkotika är flest? Och vilken grupp tror du köper mest av det dyra kokainet?
Varenda "blatte" som finns i landet skulle troligen behöva vara narkotikapåverkad dygnet runt om dom skulle förbruka halva mängden av det som säljs här, och så är det ju naturligtvis INTE.
Så jag står fortfarande fast vid min åsikt att korkade svenskar (och invandrare som kommit upp sig och har ett ordnat liv) står för större delen av finansieringen av svensk drogimport.
Om folk slutade köpa skiten så skulle det inte vara någon idé för dom större aktörerna att ta hit skiten för att sälja den, det skulle löna sig bättre någon annan stans.
Sverige skulle inte heller vara lika intressant som transitland längre då eftersom antalet aktörer minskar.
Men behåll din åsikt, det är OK för mig. Jag har en annan bara helt enkelt.