2022-12-27, 08:00
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knarkhitler
Alla Gardellar packar bajs.
Och svenska kronan är en speciell sorts fiatvaluta döpt efter spaggebilen med samma namn som rostar redan i katalogen.

Så, nu har du lärt dig nåt nytt.

Nej du har inte lärt mig något eftersom du inte kan något som jag inte redan kan.
Svagheten med kronan är bara ett symptom på läget i landet som sagt, det är där fokus bör ligga.
Citera
2022-12-27, 08:05
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Proklos
Gardell har helt rätt.

Vi svenskar blir fattigare och fattigare. Utlandssemester 2023 kommer bli dyrt för gemene svensk.

Vilka svenskar? Vanligt folk åker inte speciellt mycket utomlands.
Det är bara eliten samt de som har flytt för sina liv som brukar åka på semester till sina hemländer.
Citera
2022-12-27, 08:20
  #123
Medlem
Asb3rger1337s avatar
Im jag har massa SEK, hur borde ja göra? Börsen är minst sagt risky. Kan intr sätta in för en 10 årsperiod behöver pengarna.
Citera
2022-12-27, 08:21
  #124
Medlem
PK-befriads avatar
Man bör fråga sig om den här mannen är en lakej till de som vill centralisera allt till en digital världsvaluta och på så vis förslava mänskligheten.

Men det låter ju lite konspiratoriskt förstås och den enda konspirationsteorin som svenskbananen är tillåten att tro på är den om att ryssen är ute efter oss.
Citera
2022-12-27, 08:54
  #125
Medlem
Svenska valutan är en av världens mest omsatta valutor. Ligger top 10, tror tom den låg top5 för några år sedan
Citera
2022-12-27, 09:06
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kastenhof
Svenska valutan är en av världens mest omsatta valutor. Ligger top 10, tror tom den låg top5 för några år sedan

Nej den ligger inte längre i topp 10 men på 11:e plats:
https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Most_traded_currencies
Citera
2022-12-27, 09:24
  #127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snabbaliraren
Respektera svenska kronan. Vi ska inte ha mer överstatlighet, utan vi skulle kunna bli mer självförsörjande och starkare själva.

Det låtar såklart kul och gör sig givetvis som en bra populistisk slogan att svänga sig med men vekligheten är som vi redan varit inne på att vi inte klarar oss på egen hand och den svenska kronan kommer att vara ännu mindre värd om tio år än den är idag.

Om det är ditt förslag, vad har du då för ideér som du menar ska få finansmarknaderna att radikalt omvärdera kronan?
Citera
2022-12-27, 09:30
  #128
Medlem
Prokloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Det handlar om att kunna vara herre i sitt eget hus.
Det EU Sverige anslöt sig till var en handelsunion. Nu är den snarare ett politiskt o juridiskt monster som göder en ny överklass.

Vad händer när/om EU kommer bli än mer auktoritär? Ett Nazityskland/Sovjet för 2000-talet?

Ett Europa, en valuta, helt utan honogena etniska grupper som ställer till problem. Kontrollerade med digitala pass o AI. Allt styrt från Bryssel o Devos.

Många tar friheten för given.


Rätt uppenbart att du är EU motståndare och försöker måla upp en en falsk framtida bild av EU.

Om vi håller oss till fakta så har EU lett till fred, stabilitet och välstånd i mer än ett halvt sekel, bidragit till en högre levnadsstandard och infört en gemensam europeisk valuta, euron. Mer än 340 miljoner människor i 19 EU-länder använder nu euron som valuta och åtnjuter de fördelar som detta innebär.
Citera
2022-12-27, 09:32
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snabbaliraren
Respektera svenska kronan. Vi ska inte ha mer överstatlighet, utan vi skulle kunna bli mer självförsörjande och starkare själva.

Problemen för SEK finns i Sverige så att isolera sig kommer inte hjälpa ett skit, snarare tvärtom.

Dessutom är medlemskapet i EU en väg ut ur landet för svenskar vilket kan vara värdefullt när man bestämmer sig från att fly Sverige. Det går visserligen att fly ändå och jag har redan gjort det (och dessutom utanför EU) men för många kan ett EU-land vara enklare att fly till.
Citera
2022-12-27, 09:38
  #130
Medlem
Prokloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BallaRune
Vilka svenskar? Vanligt folk åker inte speciellt mycket utomlands.
Det är bara eliten samt de som har flytt för sina liv som brukar åka på semester till sina hemländer.

lever du i en grotta? Svenskar älskar att resa. Mycket tack vare det dåliga klimatet i Sverige.

För i helvete, de populäraste svenska filmerna handlar just om svenskars resor.

I går kväll på TV gick återigen en svensk klassiker: sällskapsresan 1

Kika gärna på alla dessa! Roliga som tusan.. men klart då var kronan också stark
Citera
2022-12-27, 09:44
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anti-psy-ops
Hur vore det att inte sitta och uttrycka sig indirekt när man för en diskussion?

Know how kan va att man hotar tex saudi att inte sluta använda dollar för för oljan.
Annars tar man och invaderar stenålderslandet.


Och aldrig i livet att du jobbat ihop två siffrigt antal miljoner.
Jag uppskattar matematiskt att vi alla arbetare skulle kunna ha dubbelt så mycket i lön om det inte vore för sådana som dig som lurat till sig 2 siffrigt antal miljoner.

Du skall inte ha en sådan köpkraft helt enkelt för din tid är inte värd 100 gånger så mycket som för vanligt folk.

Tänk dig själv, ska det krävas 100 personer för att du ska leva i lyx och överflöd? Är det hållbart?

Din rikedom har du roffat åt dig är egentligen som ett skuldkrav på oss resten. Vi måste producera varor och tjänster till dig för att dina pengar ska ha något värde eller hur?
Du förstår såklart att hade det varit en liten by med en liten byvaluta, så hade vi kunnat göra dig fattig som en mus genom att vägra ta emot dina pengar när du kommer och ska handla eller så hade vi kunnat börja med byteshandel.

Det är därför vi inte ska ha någon global euro valuta.
Vi vet hur pengar fungerar.

Så erkänn att du har fel eller förklara varför du är värd 100 gånger mer än oss.

Tråden handlar om något helt annat så du får nog dra dina kommunistideer i någon annan tråd men rent generellt kan man säga att jag precis som din chef tjänar mina pengar på att få personer som du, som alltså för egen maskin inte har förmåga att göra något produktivt på dagarna, att faktiskt göra det. Ha det bra med det hhhm där.. ??
Citera
2022-12-27, 09:50
  #132
Medlem
Läste artikeln men slutade när jag kom fram till ordet "övervinster".

"– Jag tycker att alla övervinsterna ska gå tillbaka till kunderna"

https://etidning.norran.se/p/norran/2022-12-27/a/om-vi-svenskar-ska-bli-rikare-igen-maste-vi-gora-nagot-at-valutan/1995/898115/34921741

Ordet "övervinster" har jag inte hört användas sedan röda tiden i början av 70-talet. Varför har t.o.m marknadsinriktade personer som Gardell en socialistisk rädsla för ordet vinst?

Vem är denne person som överst på toppen ska kunna bestämma vad som är en "övervinst"? Förmodligen gäller inte "övervinster" det vad han själv har lyckats få ihop genom att t.ex. sälja aktier.

Det är bra med vinstgivande företag, oavsett belopp på vinsterna, då vinsterna kan användas till nödvändiga investeringar och delas ut till aktieägarna som i sin tur sätter fart på ekonomin.

Hellre vinstgivande företag än förlustbringande företag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in