2022-12-20, 17:19
  #277705
Medlem
nidhoogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rojjjen
Nej.

Önskedrömmar ifrån dig.

Nja lilla barn, välkommen till politikers retorik.

https://t.me/Slavyangrad/25597

Russian oil pipeline company Transneft has received bids from Poland and Germany to pump oil through the Druzhba pipeline for 2023, despite the countries' declarations of refusal to supply. Earlier, Poland and Germany had declared that they would ban the import of Russian oil and oil products.
Citera
2022-12-20, 17:19
  #277706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Ja, det där är ju enbart trams från ryssarnas och rysstrollens sida. Självklart bedriver USA superhemlig avancerad biologisk forskning, men lika självklart är att man inte bedriver den i svårt korrupta och djupt instabila länder som Ukraina (som därtill har en stor grupp ryska kollaboratörer i sin befolkning) och som dessutom gränsar till den historiska fienden Ryssland/Sovjet. Ukraina är, tillsammans med Ryssland självt, nog den mest idiotiska plats som finns för att placera en sådan kvalificerat hemlig verksamhet.

Och sedan, givet den rasblandning som finns även i Ryssland, så låter det väldigt långsökt med ett virus som bara angriper slaver. Jag kan naturligtvis inte utesluta att det går, men det låter väl långsökt. Dessutom fungerar det ju i så fall bara på slaverna och väst-ryssarna har ju mer genetiskt gemensamt med ukrainare och polacker än med folken i Kaukasus och Sibirien. Så det låter knivigt att hitta något som tar kål på ryssar och tjetjener och jakutier men inte ukrainare....

Samtidigt som de påstår att Ukraina är korrupt...
Den genetiska variationen hos människor är 1 på 1000. Svårt att se hur man genetiskt ska kunna mäta ras eller etnicitet.
Citera
2022-12-20, 17:21
  #277707
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Spelar ingen roll vilken taktik du använder om motståndaren sitter befästmi stadsmiljö med minor och eget artilleri. Då kostar det att ta terräng, oavsett om man försöker med infiltrationstaktik eller anfaller head-on. Men inbilla dig du att Wagner anfaller med lägre förluster än försvararna. Det har aldrig skett tidigare, men om det passar in i din rosa ryska propaganda-värld, vem är jag spräcka din dröm.

Hur var det med Odessa; jag kan inte vänta att få höra hur efterföljaren till Steiners arme skall erövra staden. Berätta!

När den högsta ukrainska militärledningen börjar citera Mennerheims förlust-tal, då vet man att det är kört... Har du läst det?
Citera
2022-12-20, 17:24
  #277708
Medlem
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr H
Bra artikel i dagens DN
Det sägs att ingen såg det komma, men vi som följt detta nära i många år gjorde faktisk det.

Rysstrollet Åsa Lindeborg som anklagade Martin Kragh dör att vara Brittisk spion!

https://www.dn.se/sverige/rysslandsforskaren-det-var-som-att-den-varsta-mardrommen-hade-intraffat/
Hade velat läsa artikeln men DN kräver prenumeration. Kan du citera något från artikeln?
Citera
2022-12-20, 17:26
  #277709
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Jag påpekade redan i september - ett par månader före den ryska reträtten från Kherson, men det snackades ju redan mycket om att "när Kherson faller så är det en väldig seger för Ukraina, nästan en vändpunkt i kriget" - att staden Kherson som sådan och en rysk reträtt över floden inte kunde ses som någon nyckelpunkt, någon stor strategisk vinst. Om ryssarna tidigare hade hamnat i ett tidvis utsatt läge pga svårigheter att föra in nya trupper, vapen och förnödenheter från öster med de föesta broar utslagna, så blir det ju lika pyrt för Ukros när de har tagit staden och ryssarna står precis på andra stranden och skjuter tillbaka på dem dag och natt,

Det är strategiskt sett rätt basic, men Slava Ukrainii-flocken vägrade naturligtvis att ta in att det var detta läge man kunde vänta sig. Och någon större beskjutning av Krim från Kherson har vi inte heller sett, så det var också båg. Ukrainarna kommer inte heller att ta den där dyiga landtungan vid flodens mynning. Under tiden blir Kherson allt mera obeboeligt. Ja, det är en fälla för Ukraina.
Men dettar ju rent nonsens.

Varför skulle Ukraina behöva hålla trupp på andra sidan av en 500 m bred flod utan broar? Och beskjutning av Krim, är det en egen halmgubbe du plockat fram? En blick på en karta visar att Krim ligger >80 km från N Kherson, så vem har trott stt det skulle vara aktuellt?

Båda sidor har frigjort trupp efter att Dnepr blivit den nya fronten, och det finns inget uppenbart skäl att endera sidan tjänat på det. Att ryssarna trots detta fortfarande är på sin vakt visas av att de byggt flera försvarslinjen N om Krim.
Citera
2022-12-20, 17:26
  #277710
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Om de inte tjänade stora pengar på det så skulle de inte sälja. Väst köper ju via omvägar, och det finns säkerligen avtal som ger Ryssland ytterligare ersättning. Detta eftersom väst får betala svindyrt för att kunna köpa rysk olja från Indien exempelvis. Du betalar Svenne.
Rent tekniskt kan man inte utan vidare stänga av varken gas eller oljeproduktion.
Istället för att släppa ut oljan över tundran säljer man den med förlust.

Jämför med hur oljemarknaden såg ut under en tid då pandemin slog som hårdast, då fick de som kunde ta mot olja betalt. Oljepriset var då negativt, det kostade mindre än att stänga kranarna.
Citera
2022-12-20, 17:28
  #277711
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Tillägg.

https://t.me/Slavyangrad/25645

🇷🇺Russia's Avangard system nuclear weapons are impossible to intercept, according to the Newsweek

Western analysts continue to probe Russia's weapons systems.*

The recent emergence of the Avangard in the Orenburg region has rattled the Western media and NATO warlords.

📝"Russian officials have confirmed that the weapon is capable of flying at 27 times the speed of sound and cannot be intercepted," the article said.
"The Western military alliance will not be able to counter any Avangard missile defence system in the coming years,"
experts assure.

Den här konflikten blir slutet på den västliga hegemonin. Det ska bli intressant att ta del av ett totalt förnedrat USA som försöker komma med bortförklaringar efter krigets slut. Ukraina blir en katalysator för den nya världsordningen. Amerikanska oligarker får kyssa sig i arslet, någon exploatering av moder Ryssland kommer inte på fråga...
Citera
2022-12-20, 17:28
  #277712
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Du kanske skulle förklara vad Rysslands övertag inom artilleri med 9:1 i Bakhmut har för betydelse för den lokala konflikten kring och i staden, istället för att ägna dig åt conformation bias?
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Att misslyckas med ett sådant övertag kan väl inte visa annat än att ryssarna är totalt inkompetenta?

Att ryssarna misslyckats trots ett stort övertag i artilleri kan ha göra med deras mycket sämre precision. Övertaget blir inte lika stort i verkligheten, eftersom en så stor andel av granaterna missar sina mål.
Citera
2022-12-20, 17:29
  #277713
Medlem
Sgt.Blands avatar
Är det nån som kan se vad för sorts vapen detta är? Står Bryansk region så det borde ju vara en attack från UAF med nån form av kamikazedrönare.

https://twitter.com/Feher_Junior/status/1605237592559128576
Citera
2022-12-20, 17:29
  #277714
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Kroatien har fått nog av Ukraina.

https://t.me/Slavyangrad/25631

🇭🇷 Croatian President: "UKRAINE IS NOT OUR ALLY

Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic has proposed putting the issue of the country's training of soldiers of the Ukrainian Armed Forces to a vote. to which President Zoran Milanovic gave him a real scolding.

📝 "You are always giving us moral blackmail." And you yourself have no morals, you are completely amoral. "Go to Ukraine and fight there," he declared.

And next, Milanovic was unstoppable: he also took a stab at equipping his own troops.

📝 "Who is to blame for the terrible logistical preparation of the Croatian army?" "Are there Americans who will protect us like they protect Ukrainians?" The Croatian president said.
And finally, he said "hello" to the European Union:*

📝 "Ukraine is not an ally. They are trying to make it an ally. They cynically gave it the status of an European Union🇪🇺 candidate. This is what the current EU is like. Humiliation, nil."
Parlamentet röstade emot att delta i träningsprogrammet och ta emot 100 ukrainska soldater:

Abc News: Croatia rejects joining in EU's Ukraine training mission

Reuters: Croatia rejects joining EU mission of Ukrainian military support

Fyra rösters marginal.

President Milanović har tidigare sagt att detta är ett proxykrig mellan USA och Ryssland, att det är ett val mellan Putin och Zelensky och att Kroatien har noll med det att göra. För att sammanfatta.

Samtidigt: ingen på Flashback tycks ha någonting till övers för länderna på Balkan. Mycket skitsnack i den här tråden, t.ex.
Citera
2022-12-20, 17:30
  #277715
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Men dettar ju rent nonsens.

Varför skulle Ukraina behöva hålla trupp på andra sidan av en 500 m bred flod utan broar? Och beskjutning av Krim, är det en egen halmgubbe du plockat fram? En blick på en karta visar att Krim ligger >80 km från N Kherson, så vem har trott stt det skulle vara aktuellt?

Båda sidor har frigjort trupp efter att Dnepr blivit den nya fronten, och det finns inget uppenbart skäl att endera sidan tjänat på det. Att ryssarna trots detta fortfarande är på sin vakt visas av att de byggt flera försvarslinjen N om Krim.
Jag beskriver helt enkelt hur Ukro-supportrarna utmålade ett kommande intagande av Kherson som en avgörande strategisk framgång, en tung vändning i kriget. Vilket det uppenbarligen inte var, det var ganska lätt att på förhand se att det skulle komma att bli en oyrrhusseger för Kiev.
Citera
2022-12-20, 17:30
  #277716
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Att ryssarna misslyckats trots ett stort övertag i artilleri kan ha göra med deras mycket sämre precision. Övertaget blir inte lika stort i verkligheten, eftersom en så stor andel av granaterna missar sina mål.

Omkring 1000 ukrainska soldater KIA eller försatta ur stridbart skick per dygn, bara i Bakhmut. Hur kan det vara ett misslyckande?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in