Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Som jag har sagt kan du sluta tänka på invasion. Det är andra typer av konflikter som är relevanta. Hybridkrigföring, gerillakrig, etc. Geopolitik tror jag också tänks mer abstrakt. Vad gör Ryssland den dag någon teknisk innovation ändrar spelplanen omkring kärnvapen? Något biologiskt wunderwaffe, gigantiska drönarsvärmar, eller någon annan teknologisk innovation som vi inte kan föreställa oss.
P.S. Håller med om att det är problematiskt att Ryssland har en strategi som gör det svårare att veta vad de är ute efter, vilket också utnyttjas av NATO spin doctors. Putin skiter helt fullständigt i oss, den västerländska allmänheten. Möjligen får Biden och Macron en helt annan, tydligare version, som vi inte får del av. Det är helt uppenbart att det finns delar av kriget som vi inte har insyn i. Gas flödar genom Ukraina. Ryssarna försöker inte slå ihjäl Zelensky. Osv.
Med dom argumenten, hur tokiga dom än är, blir det än mer ologiskt att det Ryssland skulle känna sig tvingade att invadera Ukraina. Nya vapen är troligen inte beroende av att ens fiende bor nästgårds.
Geopolititsk har Ryssland länge spunnit multipolär världsordning, problemet för dem är att dom inte spelar i samma liga som USA, Kina, Japan.... Dom kvalar inte in. Om världen fortsätter driva agendan för grön omställning, så kommer Rysslands inflytande ytterligare minska, fort. Så att invadera Ukraina är kanske inte så långsökt, Putin försöker stärka sitt geopolitiska läge. Genom att betee sig på gammalt imperialistiskt maner.
Att stödja Ukrainas försvar av sitt territorum är rimligt och nödvändigt, rimligt därför att Ukraina har visat sig kompetenta och villiga att försvara sitt land, nödvändigt, därför att Ryssland inte långsiktigt kommer sluta sin imperialistiska resa, även om dom skulle få Ukraina. (Om man tvivlar på detta, så är Rysslands agerande i Afrika en bra referens att läsa in sig på.)
Transit av Rysk gas genom Ukraina: Har inte hittat några uttalanden från Ukraina om varför man inte stryper transporten, man skulle skada de länder i väst, vars stöd man är beroende av, kanske anser man att det är viktigare än den ekonomiska skadan man skulle tillfoga Ryssland, svårt att bedömma.
Om Putins support team kunde sluta spinna Kreml's uppenbara lögner (Ryssofobia,Nazism,NATO,Satanism...) så hadde diskutionen blivit betydligt intressantare.