Citat:
Ursprungligen postat av
laxkaviar
Viktig information
Uppdatering, 16 december kl 22:18
Dagens försök att locka in schimpanserna i hägnet som man kan stänga och säkra har fortfarande inte givit resultat. Djurvårdare och veterinärer har under dagen arbetat från det område som vi kunnat säkra inne i schimpanshuset, där vi har kunnat nå schimpanserna på ett säkert sätt. Vi har kunnat ge schimpanserna mat, vatten, lugnande läkemedel och ställt in värmefläktar. Vi har bedömt hälsotillståndet på alla tre schimpanser som har rört sig i huset och kan tyvärr konstatera att Selma är allvarligt skadad. I nuläget kan vi inte bedöma omfattningen av skadorna, men det vi kan se nu är att hon är skadad på ena ögat och verkar inte kunna röra sin ena arm. Vi försöker ge henne smärtstillande via maten.
Det är en fortsatt allvarlig situation och vårt arbete med att säkra hägnet fortsätter under natten. Vi har fortsatt beredskap runt huset och djurvårdare och veterinärer finns på plats.
Vi återkommer med mer information under morgondagen.
Denna information verkar flummig-de har ställt in värmefläktar,hur har detta gått till?
De har preparerat födan med lugnande medel, hur vet man att inte en av aporna äter upp alla de andras mat och får i sig 4doser sömnmedel?
Hur har man kunnat påstå att Selma verkligen är den som får i sig det smärtstillande medlet?
ingen människa är ju i närheten av aporna,och kan övervaka vem av dem som får i sig smärtstillande..hon har alltså skjutits i ögat o sedan i armen..
Det kanske vore allra bäst om de stänger igen de två fönstren som står vidöppna
nu när de skickat in drönaren, det har synts på fotona att två fönster är helt öppna.
En brandstege måste det väl finnas så någon kan klättra upp o stänga fönstren utifrån ,
vad gör värmefläktarna för nytta om kylan tränger in i genom öppna fönstren..