Citat:
Ursprungligen postat av
rattaasikterna
Nä, precis. Lite otydlig lag. Men sunt förnuft kan som tur var segra också ibland.
Men vid sjutton börjar det nog bli kritiskt, beroende på hur någon anmälare upplevt det hela. Då blir det nog våldtäkt av barn. Men här är det sjuka att väntar du ut några dagar och 14-åringen blir 15 så kan du vara hur gammal som helst och det blir lagligt. Alltså från våldtäkt av barn till att det är lagligt på bara några dagar.
Smarta gäddor som söker kontakt med en 14-åring istället för en 15 åring.
Sen tror jag inte gäddor får kontakt med 14-15 åringar, nåt undantag finns väl. Så att förstöra en människas liv, och förstöra för dennes barn och anhöriga för att luras att en 14-åring skulle vara intresserad av dom är lite väl hårt kan jag tycka. Särskilt när den skumma lagen gör det lagligt några dagar senare att vara med hen.
Har ingen aning. Förmodligen så fungerade samhället annorlunda när lagarna instiftades. Kan tänka mig att mycket ansvar lades på mindreåriga att de just gjorde rätt val av sina rättigheter.
Vad som anses rätt ålder skiljer sig rätt rejält världen över, och Sverige var i framkant med att stötta den sexualliberala skolan från Frankrike på 70-talet. Barnpornografi blev olagligt på 90-talet.
Vissa 14 åringar söker sig till sex och vad ska man göra? De ska någon gång stå för sina val och då måste föräldrar försäkra sig om att de lär barnen rätt och inte ger barnen emotionella vacuum som får dessa ungar att söka sig till äldre och bli utnyttjade. Lättare sagt än gjort. Jag tror dagens miljö skapar mer barn med just dessa problem. Därav dagens moralpanik.
Kanske lika bra att höja byxmyndighetsåldern, men det garanterar nog inte heller att grundproblemen fixas. Våra svenska småflickor borde bli klosternunnor.