2022-06-23, 15:10
  #649
Medlem
knack1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johnthedickholmes
Låst artikel, någon som kan berätta vad som sägs?
Citat:
Olofsson, nu senast aktualiserad genom Netflix-serien ”Clark”, är kanske mest känd för sin inblandning i det vida omtalade Norrmalmstorgsdramat 1973.

2018 släpptes han på fri fot efter att ha avtjänat omkring tio år i fängelse för bland annat narkotikasmuggling.

Nu ska han alltså ha folkbokfört sig på en adress i Värmland, enligt uppgifter till nyhetsbyrån Sirén.

VF söker Clark Olofsson.

Det är allt
Citera
2022-06-23, 17:17
  #650
Medlem
https://www.nwt.se/2022/06/23/en-av-sveriges-mest-kanda-brottslingar-har-flyttat-till-varmland-ja-det-stammer/

Citat:
Den 30 juli 2018 släpptes han fri från sin senaste fängelsevisit. Och nu har han flyttat.
Till Värmland från Belgien.
– Jag har kommit tillbaka hit i 30 års tid, jag känner folk här. Jag har flyttat in hos en tjej som jag känt i 20 år, säger han till NWT över telefon.
Trivs du här?
– Jag gillar Värmland som fan. Jag gillar folket och dialekten. Framför allt gillar jag folket.
– Det är underbart här. Folk är galna här uppe.

Citat:
Ska du bo här länge?

– Jag tänker vara här över sommaren, minst, sedan får vi se vad som händer.
Citera
2022-06-24, 00:09
  #651
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Askratam
https://www.nwt.se/2022/06/23/en-av-sveriges-mest-kanda-brottslingar-har-flyttat-till-varmland-ja-det-stammer/

Bosatt i Arvika enligt uppgifter.
Citera
2022-06-24, 07:39
  #652
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knack1
Han ska nu ha flyttat till Värmland, någon som vet var?

från Värmlands folkblad
Värmland, sveriges Tjackskog, där många 100 gubbar gäckar.
Nu har han fått pengar Clarken och varit i frihet lite för länge, kliar säkert i fingrarna på att göra nåt fuffens snart.
Han har säkert på sig 24/7 span.
Citera
2022-06-24, 08:48
  #653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Bosatt i Arvika enligt uppgifter.
Glashyttegatan. Inte den bästa adressen, men heller inte sämsta.
Citera
2022-08-07, 12:29
  #654
Medlem
Kristin Enmark togs som gisslan – blev gravid med Clark Olofsson

https://www.femina.se/livsberattelser/kristin-enmark-togs-som-gisslan-blev-gravid-med-clark-olofsson/8455085

https://www.expressen.se/nyheter/sa-forforde-clark-olofsson-kvinnorna/
Citera
2022-12-12, 09:02
  #655
Medlem
MobbadeJessicas avatar
Nu ska han vara med i Malous program.
Citera
2022-12-12, 21:42
  #656
Medlem
Clark är wish-varianten av Charles Brunson.
Citera
2022-12-12, 21:53
  #657
Medlem
XtraXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MobbadeJessica
Nu ska han vara med i Malous program.

Verkar ju smått hjärnskadad.
Citera
2022-12-12, 22:28
  #658
Medlem
Vad tycker ni om intervjun?

Jag hade önskat att Malou gått lite mer på djupet så att man fått lära känna honom mer. Nu blev det mest reklam för hans bok och reklam för honom som person.

Tror ni han är psykopat, alltså primär? (Sekundär är han förstås, i och med sin antisociala personlighet och sitt antisociala leverne.)
Han verkar inte förstå andras rädsla. Verkar tycka det är upp till brottsoffren hur mycket de vill påverkas av hans brott. Verkar inte ha särskilt jobba känslor. Blir aldrig ledsen (förutom enligt egen utsago när hans mamma dog). Ångrar inget. Osv.
Citera
2022-12-12, 23:46
  #659
Medlem
Det var som ett hemmahosreportage i veckopressen. Fick helt oförblommerat lägga ut sin bild av sitt liv. I ingressen sade Malou att hon intervjuat så många av världens stora. Har hon hållit den nivån på intervjuerna så är det inget att skryta med.
Citera
2022-12-12, 23:48
  #660
Medlem
Malou von sivers måste vara den sämst pålästa journalisten på jorden, så fruktansvärt dålig intervju.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in