Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Barnsligt. Ett land kan inte bara utropa en intressesfär och sedan invadera ett annat land som de menar ingår i deras intressesfär. Om jag menar att grannfrun ingår i min intressesfär så kan jag inte bara välja att mörda henne och hänvisa till att jag tycker att hon ingick i min intressesfär. Om din granne tycker att du ingår i hans intressesfär, tycker du då att det är på sin plats att han våldtar och sedan mördar dig?
Internationella relationer och dess mekanismer bör inte analyseras genom moraliska glasögon. Skälet till varför Sverige håller samman beror på att tillräckligt många är överens om att vårt samhälle skall styras med lag och att lagen skall upprätthållas av polisen och militären. Vi har heller inga icke-statliga grupper i Sverige som skulle kunna störta den svenska staten. Afrika har det. Det är därför afrikanska stater präglas av ständiga statskupper.
Relationer mellan stater fungerar på samma sätt. Ett starkt land kan göra vad de vill så länge de kan backa upp det med fysiskt och/eller ekonomiskt våld. Detta förutsätter naturligtvis maktresurser i form av militär, ekonomi, naturresurser, diplomati osv. Det är också därför i princip
alla länder har ett försvar - för att kunna freda sig från fientliga staters aggression. Ryssland anser att Ukraina skall stanna kvar i deras intressesfär. Ukraina vägrade. Ryssland svarade genom att skicka trupp till Ukraina.
Jag antar att du känner till "Banana Wars" (1898-1934). USA krigade mot Kuba, Puerto Rico, Guam, Filippinerna, Panama, Honduras, Nicaragua, Mexiko, Haiti och Dominikanska Republiken. Detta gjordes inte för att sprida "demokrati" utan för att expandera det amerikanska imperiet i Latinamerika. Den hyllande generalen och "Medal of honor" vinnaren Smedley Butler skrev till och med en bok om "Banana Wars" vid namn War Is a Racket (1933). Hela mänsklighetens historia präglas av krig. Ett större land anser sig ha rätt att kontrollera ett mindre land. Ibland för pengar och ibland för andra intressen. Det är inte så att det Ryssland gjort skiljer markant från vad så många andra länder - inte minst USA, Storbritannien och Frankrike har gjort under hundratals år.
Vad som är intressant är inte att diskutera det moraliska men
varför Ryssland har agerat som de gjort.