Citat:
Ursprungligen postat av
Pilla74
EU lider inte, nu måste du förklara dig. Och nämn gärna ett tillfälle du brydde dig om Ukraina och räknade med dem till europa innan kriget. Europa och EU är dessutom helt skilda saker.
Lite osäker på vad du förväntar dig.
Vad lider EU av, menar du?
Rent konceptuellt, principiellt måste EU göra sig av med alla beroenden och affärsrelationer med opålitliga, patologiskt falska länder och människor som pissryzzarna. Det måste du väl ändå hålla med om? Och det är "billigare", mindre kostsamt att göra det nu, tidigt, än att vänta tills det kostar ett stålbad.
Varför skulle jag bry mig om Ukraina, innan landet blir invaderat av sexualsadistiska piss-ryzzar? Det är ju just därför som jag bryr mig. Jag tycker helt enkelt - även om piss-ryzzar som du tänker annorlunda - att det är fel när ett annat land invaderar ett annat land. Jag tycker att det är fel när 100 000-tals människor får sätta livet till, för att nån dumfitta till bajs-putin hamnat i klimakteriet.
Har du nån annan uppfattning?