2022-12-11, 11:14
  #1969
Medlem
Yinool0401s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allanballanjugge
Eller Petra Stenkula... Så visst har utseendet relevans också. Därför förstår jag inte vad man sett i ÖB och resten av polischeferna. De har varken kompetens eller utseende. Linda Staaf har ändå det där porriga looken som är sexig på sätt och vis.

Ingen inom polisen har kompetens. Det är en pajasmyndighet år efter år, där poliser jobbar för gängen, poliser bjuder på pizza, saft och bulle, sätter dit gamla tanter på Facebook som skrivit något om invandringen osv.

Pajas är dagens ord. Stenkula var verkligen inte en skönhet heller, var hittar dom grottkvinnorna någonstans? Undrar hur dom gör för att lägga locket på och tysta ned den här historien nu, vi vet alla att dom inte kommer sparka alla som är med i den här soppan. Media lägger väl förhoppningsvis inte ned nu när dom fått upp farten .

Pop-corn.
__________________
Senast redigerad av Yinool0401 2022-12-11 kl. 11:17.
Citera
2022-12-11, 11:14
  #1970
Medlem
early.birds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan5432
Dan Eliasson, RPC när allt börjar.

Ja, självklart. Hur kunde jag glömma punkaren?
Citera
2022-12-11, 11:16
  #1971
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av early.bird
Tack för länk.
Så Göran Millbert fick sitt jobb av Thomas Rolén. Rolén som i sin tur förlängde ansökningstiden för NOA-tjänsten och sedermera låter det rinna ut i sanden. Då fick Löfving fria händer att anställa Staaf. Nu har Millbert anställt Staaf på Justitiedepartementet utan klara arbetsuppgifter.

Vilken liten ryggdunkarfamilj. Kan det bli en värre sosse-soppa än detta?

Det som är det otäcka är att spindeln i nätet Thomas Rolén numera är GD för Domstolsverket. Hur har det kunnat gå så fel? Sverige ruttnar inifrån. Arma land.

Okej, Thomas ROLÉN är ytterligare ett namn att lägga till den här röran kring polishoran.
Citera
2022-12-11, 11:19
  #1972
Medlem
”Man ska inte doppa pennan i firmans bläck” är ett citat som gör sig rätt här
Citera
2022-12-11, 11:30
  #1973
Medlem
early.birds avatar
VER. 2.0
Det är många höga potentater inblandade i denna snuskiga och bedrägliga sörja:


-- Linda H Staaf (fd Hansson, suspekt wikipedia)

-- Kriminalkommissarie Jan Staaf (suspekt wikipedia)

-- Chefen för NOA Mats Löfving, sakkunnig i tillsättningskommittén.

-- Överbefälhavare Micael Bydén

-- Ebba Sverne Arvill, polisdirektör och chef för avdelningen för särskilda utredningar vid Polismyndigheten.

-- Rikspolischef Anders Thornberg

-- Thomas Rolén, numera Generaldirektör för Domstolsverket, ordförande i tillsättningskommittén av chefstjänstemän på Polismyndigheten, ledde Staafs tillsättning, har tillsatt Göran Millbert.

-- Polismästare vid NOA Carin Götblad, sakkunnig i tillsättningskommittén.

-- Klas Friberg, tidigare chef för säkerhetspolisen, sakkunnig i tillsättningskommittén.

-- Göran Millbert, chef för justitiedepartementets polisenhet, tillsatt av Rolén, anställde Staaf utan tydliga arbetsuppgifter.

-- Polisens säkerhetschef Ari Stenman, polisanmälde Löfving.

-- Vice överåklagare Bengt Åsbäck

-- Chefsåklagare Anders Jakobsson

-- Dan Eliasson, fd Rikspolischef, drev igenom polisens omorganisation.

-- Yger (Anders Wennersten) socialistisk censurator på Wikipedia.

Vilka har en narcissistisk agenda och vilka jobbar för svenska samhällets bästa?
Citera
2022-12-11, 11:30
  #1974
Bannlyst
När polishoran intervjuades av DN, var det att framträda som offer för en smutskastningskampanj och där förövarna var män från olika samhällsklasser som inte kunde tåla att en kvinna fick makt och inflytande i en mansdominerad bransch.

När det gällde frågan om hennes kk-förhållande med polischefen och de polisanmälningar som fanns vägrade hon att kommentera det i DN.

Smart taktik att använda kvinnohat av henne. Men taktiken är tidigare beprövat och kallas för kvinnolist.
__________________
Senast redigerad av Shageki 2022-12-11 kl. 11:33.
Citera
2022-12-11, 11:30
  #1975
Medlem
Klockren analys och förklaring av fallet av GW Persson i Nyhetsmorgon på TV4 även om han uttrycker sig milt...
Citera
2022-12-11, 11:33
  #1976
Medlem
mvpys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hayek10
Då har hon alltså ingen juristexamen!

Märklig slutsats. Det kan ta evigheter innan man får ut dokument.

Citat:
Ursprungligen postat av Hytrate
Men hon ska ha tjänstgjort vid 2 olika tingsrätt och är tingsmeriterade. Då borde utbildningsfrågan inom juridik vara avgjord.

Hur då? För att det inte går att ljuga om sådant?
Citera
2022-12-11, 11:38
  #1977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shageki
När polishoran intervjuades av DN, var det att framträda som offer för en smutskastningskampanj och där förövarna var män från olika samhällsklasser som inte kunde tåla att en kvinna fick makt och inflytande i en mansdominerad bransch.

När det gällde frågan om hennes kk-förhållande med polischefen och de polisanmälningar som fanns vägrade hon att kommentera det i DN.

Smart taktik att använda kvinnohat av henne. Men taktiken är tidigare beprövat och kallas för kvinnolist.

Och vem är den hycklande horan att peka ut oss som män i ett HBTQP-certifierat samhälle? Jag kanske definierar mig som kvinna eller trans. Linda Staaf gör skillnad på folk och folk. För det är ju så det låter i hela PK-västvärlden numera, inte minst från det taniga missfostret hon numera "har sex med" som gick i dildo-parader.

Sen hyr de in dyra PR-konsulter som berättar för dem vad de ska lipa om i TV, så det ser bra ut och går hem hos kreti och pleti. Kvinnognället brukar ju gå hem hos Svensson.
__________________
Senast redigerad av allanballanjugge 2022-12-11 kl. 11:40.
Citera
2022-12-11, 11:58
  #1978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Liggist
Klockren analys och förklaring av fallet av GW Persson i Nyhetsmorgon på TV4 även om han uttrycker sig milt...

Japp, en bra genomgång och analys

https://www.tv4.se/artikel/5lTFch2GUeObrYiMbNhrbm/gw-om-polischefshaervan-kommer-inte-sluta-bra-foer-nagon-av-de-inblandade
Citera
2022-12-11, 11:59
  #1979
Medlem
mvpys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L3nn4rt
Jag kan hålla med dig i att vissa inlägg är riktigt låga och innehåller onödiga personangrepp som sänker trådens kvalitet. Men tyvärr är det så att det finns mindre intelligenta individer som ser en sån här händelse som en chans att få ur sig lite frustration som morsan har byggt upp inom dom sedan barndomen. Sånt borde mod kunna sålla bort tycker jag, det tillför ju absolut ingenting vettigt till tråden.

Men nog går det ändå att se ett visst mönster genom hennes"karriär" och det säger ju trots allt en del om henne som person. Småsaker blir i hennes CV förstorade till något utomordentligt. Ett par veckors utbildning får hon att låta som åratal. En mindre tjänst blir större osv.

Det säger mycket om en person och i mina ögon är det en person som vet hur man kan manipulera andra människor på ett ganska enkelt sätt. Man ljuger inte rakt ut, man bättrar bara på något som annars inte skulle nå hela vägen fram. Kanske tanken har varit, att den som vill göra en koll på hennes meriter bara nöjer sig med vetskapen om att hon verkligen har gjort det hon nämner i sitt CV. Det är tidskrävande att gräva djupare, men hade de gjort det så hade de snabbt insett att saker helt enkelt inte stämmer.

Lägg sedan till hennes egna ord om att hon är en kvinna som vill komma långt i karriären och fylla luckor i sitt CV. Nog finns det i alla fall fog för att granska denna kvinna genom sin "karriär" med tanke på hur vägen framåt har sett ut. Det finns väldigt många frågetecken som bör redas ut.

Lite får man ju känslan av att det här är en kvinna som är beredd att göra vad som helst för att komma långt.

Håller helt med. Om man har bevisat sig villig att ta den snabba vägen för karriärens skull i vissa stunder, då kanske man är villig att cut some corners i andra stunder också. En rejäl granskning krävs.
Citera
2022-12-11, 12:04
  #1980
Bannlyst
https://www.tv4.se/klipp/va/13807510/gw-om-polischefsharvan-kommer-inte-sluta-bra-for-nagon-av-de-inblandade?utm_source=tv4.se&utm_medium=shared_lin k&utm_campaign=

Lyssnar man på GW är det uppenbart att Löfving var den riktiga NOA-bossen innan polishoran tillträdde och efter bakom kulisserna.

Den här Löfving borde gripas och häktas omgående.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in