2022-12-08, 21:39
  #271717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
///Breaking News///

https://english.nv.ua/nation/german-parliament-confirms-u-s-agreement-on-tank-transfers-to-ukraine-war-50289648.html

Lite bättre fyrverkerier i fronten framöver som nytillkomna mobniks kan ta del av.

Har ju inte en suck mot det 100.000 T-14 som förbereds i Uralbergen tyvärr. Eller var det 1000 miljarder stycken?
Citera
2022-12-08, 21:40
  #271718
Medlem
https://twitter.com/TheStudyofWar/status/1600952731753127943

Aktuella kartor och rörelser. Inte några vinster för Ryssland iaf...
Citera
2022-12-08, 21:41
  #271719
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Telegraminlägg är inte alltid felaktiga.
Tvärtom. Om man kan backa upp det som står där med andra källor så räcker det långt.
Att få information om Ukraina från ‘vanlig’ MSM är totalt meningslöst, man får helt felaktig bild om vad som pågår.

I stort sett så är det att betrakta som meningslös propaganda tills motsatsen är bevisad. Detta inte minst pga att ordet inte är fritt i Ryssland...
Citera
2022-12-08, 21:42
  #271720
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aztlan
Inte bara i Ukraina utan i stora delar av den civiliserade världen
När? Var?
Citera
2022-12-08, 21:49
  #271721
Medlem
veni.vidi.vomuis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Rysk ubåt upptäckt vid Gotlands kust.
Ubåten hade i sin tur uppbackning av minst en rysk korvett.
Antalet ryska ubåtar i Sveriges närhet har ökat.
– Trots krig i Ukraina lyckas de både vidmakthålla och göra nyanskaffningar i ryska marinen, säger marinchefen Ewa Skoog Haslum.

Rysslands militär finns fortfarande! Dom kan hålla på med kriget i Ukraina i flera år och låta väst tugga ner sig själv.

https://www.expressen.se/nyheter/rysk-ubat-upptackt-vid-gotlands-kust/
Oj, en ny ubåt av Kilo-klass.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kilo-class_submarine

Jämnårig med våran Näcken-klass (A-14), som utrangerades runt millennieskiftet.
https://sv.wikipedia.org/wiki/N%C3%A4cken-klass

Får en ju verkligen att skaka av skräck i sina badbyxor.
Citera
2022-12-08, 21:50
  #271722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Om man kollar på opartiska källor som ISW som geolokaliserar videos och bilder m.m så är Yakovlivka nu taget av Wagner!

Verkar inte så. Jag forskar man uppgifterna är bögiga. Man får nog anse att bondhålan är "contested". Något som inte stämmer.
Citera
2022-12-08, 21:52
  #271723
Medlem
leckerleles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
De kan väl kanske tacka nej, men det ska vara polska reguljära armén de tas i från.
De börjar få svårt att dölja pga väldigt stora förluster.
De får militärbegraving på militärkyrkogård i Polen.

Men vi har ju fått ett enda bevis på att Polen skulle aktivt ha skickar sin egna militär dit? För du hittar väl inte på?
Det är väl fint att dom får en militär begravning om dom nu är utbildade soldater?
Citera
2022-12-08, 21:53
  #271724
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Men gick man inte ut för typ en vecka sedan och sa att man tagit kontroll över Bakhmut? Men det stämde alltså inte?

Jo man var nog inne i ett industriområde och visade lite bilder på bögiga styrkor där. Men tydligen drev Ukraina ut dessa patt....förlåt patruller.
Citera
2022-12-08, 21:54
  #271725
Medlem
När Grey Zone erkänner att soldater fryser ihjäl, då är det illa.
https://twitter.com/wartranslated/status/1600937673304469504

Denna är inte värdig alltså, som djur:
https://twitter.com/jrondoo/status/1600945774128336897
Citera
2022-12-08, 21:58
  #271726
Medlem
CanisMinors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Enligt Ryska medier nu..
"Nato-medlemmar är inblandade i attackerna från Ukrainas väpnade styrkor på flygfält i Saratov- och Ryazan-regionerna. Detta konstaterade chefen för Moskvadelegationen vid samtalen i Wien om militär säkerhet och vapenkontroll Konstantin Gavrilov.
Diplomaten klargjorde att Ryska federationen upprepade gånger har uttalat sig om västvärldens avsikter, ledd av USA, att engagera sig i konflikten och bli dess deltagare.

Nu, återigen, indikerar fakta att medlemsländerna i den nordatlantiska alliansen verkligen hade en del i Kievs terroristprovokationer mot de ryska strategiska flygfälten Diaghilevo och Engels", citerar RIA Novosti honom."

Vilka medier?
Citera
2022-12-08, 21:58
  #271727
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Telegraminlägg är inte alltid felaktiga.
Tvärtom. Om man kan backa upp det som står där med andra källor så räcker det långt.
Att få information om Ukraina från ‘vanlig’ MSM är totalt meningslöst, man får helt felaktig bild om vad som pågår.
Det finns mängder av information från alla möjliga källor, ändå kopierar du endast Telegraminnehåll.
Alla vet ju att de Telegraminlägg du ideligen kopierar är rysk propaganda, det är av den anledningen du inte länkar dit, du vill få det till att det är dina inlägg.
Varför vidgar du inte dina vyer?
Citera
2022-12-08, 21:58
  #271728
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Låter mer som en västerländsk bortförklaring.. "nej vi har inte gjort något".

Du menar "gjort" som att tillexempel starta krig mot fattigt grannland och sen upptäcka att ens militär inte håller måttet och skylla egna misstag på andra?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in