2022-12-06, 15:48
  #270337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
har du en källa på det?

Enligt wiki har man Number of locomotives – 1,944 (electric - 1,627, diesel - 301)

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Railways#Locomotives

Dessutom finns ånglok, samt man kan låna av Polen, Slovakia och Kanske Finland.

En annan Wiki-sida:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_in_Ukraine

Mot slutet av sidan finns uppgiften om lok och vagnar.
__________________
Senast redigerad av Auric 2022-12-06 kl. 15:57.
Citera
2022-12-06, 15:49
  #270338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vattendealaren
Skulle faktiskt inte förvåna mig. En hel del av vapnen Ukraina har kvar från sovjettiden har visat sig effektiva mot ryssland. S-300 verkar faktiskt mer effektivt till exempel än Patriot.

Måste beundra att din förmåga att helt ogenerat bara dra fram helt påhittade och eget ihopljugna påstående utan att blinka.

Ge en endaste trovärdig källa på det påståendet att S300 som är ett Sovjetiskt 70-talssystem i något avseende skulle vara mer effektivt än ett Gen4 SAM system som Patriot?

För att skjuta ner det jävla skrot som Ryssland flyger runt i så behövs inget mer avancerat än en slangbella så att det är effektivt mot Ryskt flyg säger ingenting.
Citera
2022-12-06, 15:49
  #270339
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pilla74
Finns alltid rotorsaker, och dem diskutterar vi just nu. Att Putin helt plötsligt skulle blivit galen är inget trovärdigt alternativ.

Vad i din teori om rysk självprovokation tar upp att Putin skulle ha blivit galen? Det missade jag. Synd om du nu försöker backa från din, som någon annan uttryckte "geniala" teori, eftersom den, som vi konstaterat, ger, utifrån Putin och Rysslands förvrängda självbild, en fullständigt plausibel förklaring till det objektivt sett galna ryska anfallet på Ukraina. Kom igen, var inte en mes, våga stå för vad du skrev, nåt av det bästa jag sett från er ryssvänner hittills.
Citera
2022-12-06, 15:53
  #270340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Du verkar resonera som Hitler i bunkern eller utifrån någon sorts brända jordens taktik. Resonemangen började i om det finns något att vinna för Ukraina genom att kämpa vidare. Resonerar man likt dig då vet man ju att man redan förlorat. Och sen fortsätter man bara att förstöra och verkar att ta med sig så många som möjligt i eländet. Vad gäller Tyskland så fick några få tillbaka land och hus de lämnat, men det tog nästan femtio år. De flesta närde dock en dröm att kunna återvända så länge de levde.

Jag bara konstaterar att "villkorslös" innebär att man godtar alla krav som motparten ställer. Och vet man inte vilka krav motparten har eller vet eller misstänker att det kan vara väldigt långtgående krav så har man inga incitament att ge upp. "Villkorslös" lämnar liksom inget förhandlingsutrymme. Utan det innebär i praktiken "gör som vi säger, annars dödar vi dig" och då kanske alternativet att kämpa emot inte känns så illa.
Citera
2022-12-06, 16:02
  #270341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
En annan Wiki-sida:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_in_Ukraine

Mot slutet av sidan finns uppgiften om lok och vagnar.

Det finns ingen källa till uppgifterna. Men det som talar för dina siffror är att lite mer än hälften av järnvägen är elektrifierad.

Hur som helst säger chefen för Ukrainas järnväg att deras järnväg fortfarande fungerar
Citera
2022-12-06, 16:14
  #270342
Medlem
Fångutväxling idag, Mariupols hjältar och försvarare är bland dom 60 fångarna som kom hem:

Citat:
34 av 60 krigsfångar som befriades försvarade Mariupol och 14 av dem Azovstal/

Sen har vi en som inte gillar ryska poliser😁

Citat:
En kamouflageklädd man öppnade eld på en rysk polisstation

Ryska myndigheter jagar en man som skjutit mot poliser på en polisstation i Novosjachtinsk i Ryssland, nära gränsen till Ukraina. Det rapporterar Sky News med hänvisning till ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/direktrapport-forsamrat-sakerhetslage
Citera
2022-12-06, 16:19
  #270343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Nej, inte så länge Nato i Ukraina hotar Rysslands existens.

Det enda hotet mot Rysslands existens är Putin.
Citera
2022-12-06, 16:20
  #270344
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
61 kryssningsmissiler bokförda som nerskjutna av Ukraina

The total combat losses of the enemy from 24.02 to 06.12 were approximately:
of personnel / personnel ‒ about 92,200 (+510) persons were liquidated / persons were liquidated,
tanks ‒ 2929 (+5) units,
armored combat vehicles / APV ‒ 5905 (+5) units,
artillery systems – 1915 (+1) units,
RSZV / MLRS – 395 (+0) units,
anti-aircraft warfare systems ‒ 211 (+0) units,
aircraft – 281 (+0) units,
helicopters – 264 (+0) units,
UAV operational-tactical level – 1587 (+5),
cruise missiles ‒ 592 (+61),
ships / boats / warships / boats ‒ 16 (+0) units,
vehicles and fuel tanks – 4505 (+8) units,
special equipment / special equipment ‒ 163 (+0).
Data are being updated
Beat the occupier! Together we will win! Our strength is in the truth!

Nej 1 av 100 sköts ned eller krashade själv.
Citera
2022-12-06, 16:25
  #270345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Väldigt rikt och kalla mig ett rysstroll när du bara inte är intelligent nog för att tänka på konsekvenserna av en rysk förlust i Ukraina. Putin kommer inte bara acceptera en förlust.

Spelar väl ingen roll om han kan acceptera det . Förlorar han kriget som det ser ut så har han inget val. Han lär då bli bortplockad. Har du tänkt på det?
Citera
2022-12-06, 16:26
  #270346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Varför vill man se en kollaps av Ryssland?
För att vi inte kan ha kärnvapen-stater som inte respekterar FN-resulutioner, i synnerhet sådana som ska motverka angreppskrig, folkmord och terror.

Citat:
Det är aldrig en bra händelse när stater kollapsar, varför inte bara se till att Ryssland drar tillbaks sina soldater ur Ukraina och Krim sen kan man återbygga relationer.

Min bedömning är att det är försent, jag ställer det mot sannolikheten att följande inträffar (och för varje dag och bebis som ryssarna mördar minskar sannolikheten gentemot "ryska federationen upplösning"

- säg att ryssarna avväpnar sina terrorister i ukraina, packar ihop och lämnar hela ukraina senast söndag.
-samlar ihop en första omgång med krigsförbrytare (putin + ett 100 tal till (från fsb chefer och militära befälhavare) och transporterar dem till haag i bojor innan jul.
-inleder en massiv skrotning och demilitarisering (främst kärnvapen men även i övrigt) senast 10 Jan
-är exemplariskt tillmötesgående i samtliga ekonomiska krav som ställs gällande krigskadestånd osv.

så skulle jag tippa att det endå är 50%+ att ryssland faller samman som en följd av de kommande hårda åren...



Citat:
Invasionen av Ukraina är ingen speciell händelse som kräver att Ryssland ska bli straffade.

Om det endå vore så väl, att en kärnvapennation anekterar en suvären stat i europa är, oförlåtligt.
Citera
2022-12-06, 16:26
  #270347
Medlem
serbisknegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Fångutväxling idag, Mariupols hjältar och försvarare är bland dom 60 fångarna som kom hem:

Citat:
34 av 60 krigsfångar som befriades försvarade Mariupol och 14 av dem Azovstal/

Sen har vi en som inte gillar ryska poliser😁

Citat:
En kamouflageklädd man öppnade eld på en rysk polisstation

Ryska myndigheter jagar en man som skjutit mot poliser på en polisstation i Novosjachtinsk i Ryssland, nära gränsen till Ukraina. Det rapporterar Sky News med hänvisning till ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/direktrapport-forsamrat-sakerhetslage
Det tros att uralnegern är en desertör.
Citat:
A man with a machine gun who wounded a police officer is being sought in #Novoshakhtinsk, #Russia, reports Baza.

According to police, the shooter may be a deserter.

Roads are blocked in the city and kindergartens are closed.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1600084859187126272
Citera
2022-12-06, 16:27
  #270348
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Jag håller med dig men jag är ingen säkerhetsexpert eller geopolitik expert så andra experter lär ju se det på ett annat sätt men Nato kanske säger att Putin får behålla Krim men Ukraina inte håller med. Zelensky har sagt flertal gånger att kriget inte kommer sluta tills Krim är Ukrainskt igen. En off-ramp kanske inte ens finns för Putin, om Ukraina tar krim och han skickar ett kärnvapen in i Kiev då får det bli så.

Ponera att Putin lyckas hota sig till att få behålla Krim genom att hota med att atombomba Kiev. Vad har Putin vunnit? Krim kommer fortfarande inte att erkännas som ryskt av någon annan än Syrien, Nordkorea et. al. Sanktionerna stoppas inte. Utredningarna om krigsförbrytelser mot hela den ryska eliten stoppas inte. Europas omställning bort från ryska råvaror stoppas inte. De ryska tillgångar som beslagtagits ges inte tillbaka. Vad är vinsten annat än att fortsätta att olagligt ockupera Krim? Som för 10 månader sedan men nu med en krossad ekonomi och helt utplånat internationellt anseende?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in