Citat:
Ursprungligen postat av
Ringhals3
Elprisstödet gör att ekonomin / inflationen eldas på vilket gör att det slår tillbaka på alla, även folk med låg elförbrukning.
Husägare i södra och mellersta sverige har i regel såpass stark ekonomi att de skulle klara sig utan detta stöd.
Du har en tråkig men rätt viktig poäng. Personligen kommer jag drabbas av väldigt dyr el vilket jag förbannar de jävla miljöfittorna för.
Men att dela ut helikopterpengar såhär ökar inflationen med.
Det är the perfect storm.
Oppositionen kan skrika att det inte är tillräckligt och de flesta tänker ju inte längre än näsan räcker och håller med.
Men samtidigt skulle dom ge ut låt säga det dubbla i stöd så kanske det ger oss högre räntehöjningar för o få ner inflationen och Svensson får ändå betala massa.
De allra flesta skulle klara sig ja.
Det är ingen mänsklig rättighet att få fira en dyr jul med julklappar för 1000tals kronor, stora nyårsfester eller 1v i fjällen.
Kanske bättre att inkomstpröva det?