Citat:
Ursprungligen postat av
B-a-c-k-f-l-a-s-h
Ryssland har flera hundra fartyg som kan åka skytteltrafik till Kina och Indien med olja.
Nej det har dom inte och för att göra saken värre så har de bara en oljehamnen som de själva kontrollerar. De övriga två ligger i Svarta Havet, vilket som du vet kontrolleras av Turkiet och väst. Och den andra ligger i Östersjön som .. ja också kontrolleras av väst. Därtill och för att göra situationen än mer fittig för den ryska oljan så var det BP, Halliburton och Shell som skötte oljefälten i Sibirien eftersom Ryssland själva inte har tekniken och kunskapen och dom finns nu inte kvar längre på plats så i samma ögonblick som något hår fel så kan man troligtvis inte fixa det. Senast det hände så tog det tre år att få igång produktionen på de sibiriska fälten och då endast genom att företag från väst var där och löse det. Att hantera en oljekälla i Sibirien
är jävligt svårt.
Men även om ryssarna skulle lyckas håla igång produktionen så att skeppa ut 2,2 miljoner fat om dagen (bpd) något som kräver en sjuhelvetes logistik infrastruktur som tar mycket lång tid att bygga. Ras Tanura är väldens största oljehamn och den har kapacitet att skeppa ut 6,5 miljoner fat om dagen. BildGoogla skiten så ser man vilken satans jävla hamn det är
https://en.wikipedia.org/wiki/Ras_Tanura
Ryska Rosneft har påbörjat byggandet av en arktisk oljeterminal vid Bukhta Sever-hamnen, inom ramen för sitt Vostok Oil-projekt och som är tänkt att hamnen bli Rysslands största oljeterminal med 102 reservoarer men den lär som tidigast så klar 2030 om den ens blir klar och kommer då att vara Ryssland största oljehamn med en kapacitet på 100 miljoner ton om året eller då översatt till trådsiffror ca 2 miljoner fat om dagen? Vilken slump att det var just ca 2 miljoner fat som försöker bygga kapacitet för? Var har vi hört den siffran tidigare?
Som sagt Ryssland är långt mer fucked än Europa om exporten bryts.
Så om vi tar lite matte😀. EU importerade innan kriget ca 2,2 miljoner fat olja per dag från Ryssland. Oljekällor, i synnerhet i Sibirien, fungerar inte som i Kalle Anka så att man sätter ner en kran i marken och vrider av och på utan om du stänger ner en källa så är det inte säkert att den någonsin kommer att fungera igen så skiten kommer upp vare sig man vill eller inte.
Då kommer det ta 17-18 dagar innan Rysslands lagringskapacitet är slut och man inte har någon mer plats att förvara den på. Ryssland tar för närvarande upp ca 11 miljoner fat olja om dagen btw. så vaart ska man göra av den?
Ja! Till skillnad från gas så kan man ju transportera olja lättare med båt men bara för att sätta siffror på skillnaden mellan skitsvårt och omöjligt så kan man ju då ta med sig att världens största oljetanker kan lasta ca 4,1 miljoner fat olja vilket är vad man exporterar till EU på två dagar. En round trip på en sån båt till Kina eller Indien tar minst 6-8 veckor eller till och med 12 beroende på rutt så Putin skulle med andra ord behöva skramla ihop minst ett 20 tal likadana fartyg för att det ens skulle vara rimligt. Och då har vi inte ens tagit med problemet hur man får dessa volymer till en hamn ens.