2022-12-01, 20:12
  #267817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Alla bosterpump terminaler i ukraina byggdes under Sovjettiden i bombsäkra byggnader och under jord med egna diesel elverk som back up vid strömbortfall.
Din idiot.

Vem tankar och underhåller elverken då?
Citera
2022-12-01, 20:13
  #267818
Medlem
Vad jag minns stod i texten att en del ammunition tillverkas av företag med kinesiska ägare. Illa nog men jag lutar ät att ni som vanligt förvanskar eller har svårt att förstå.

Det andra var att 155mm ammo tillverkas i usa av militären själv men man kommer att tillåta defense contractors att börja tillverka dem.

I Europa håller man att starta upp gamla Sovjetfabriker och de4 har man jobbat med i 6 månader så bör vara på g.

Om inget funkar kommer man självklart inte låta Ryssland vinna utan gräva djupare. Tex har usa enorma mängder vapen utplacerade på olika platser i världen.

Kom igen, om vi backar upp ett enda hangarfartyg och tippar innehållet i Ukraina så har de vapen så det räcker och blir över
Citera
2022-12-01, 20:14
  #267819
Medlem
Reimers avatar
Ryssarna måste omgruppera vid sydfronten, kan ju vara där som Ukraina tänker sätta in första stöten vid en vinteroffensiv.

Citat:
Russians are withdrawing units from some settlements of the Zaporizhzhia region, - the General Staff.

In the occupied part of the Zaporizhzhia region, the Russians are withdrawing their military from the village of Mykhailivka, the city of Polohy and the village of Inzhenerne,

https://twitter.com/TpyxaNews/status/1598389423464656897
Citera
2022-12-01, 20:14
  #267820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Promillepostning?
Ursprungligen postat av pontec
De ryska missilerna har visat sig ha svårt att träffa rätt kommun, och naziryssland saknar visst delar att bygga fler. Ryssarna hade, enligt egen utsago, designat det mest fantastiska plan som världen skådat, men hade när kriget började inte lyckats producera mer än 4 exemplar; inga fler exemplar har producerats efter det vad det verkar och Ryssland saknar know-how för att ersätta västkomponenterna i planen. Då Ryssland inte producerar mer avancerade saker än självbindare och stridsvagnar av 70-talstyp (T90 är en upphottad variant av T72 men fick nytt namn efter T72's bottennapp i Libanonkriget 1982), så kommer inga ryska plan som ens kan mäta sig med Viggen att produceras.
Bevisa vad som är fel
Citera
2022-12-01, 20:18
  #267821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Vi har redan facit, kinesiska affärsmän flyttar till väst (eller Singapore) i stor stil just nu; de ryska har som bekant redan flyttat (om de inte är i barnamördare v.puttins inre krets vill säga).

Men ryssar som flyttat sina tillgångar och sig själva till väst hotas ju med konfiskering om de fortfarande är ryska medborgare av era önskedrömmar.

Jag tror inte kineser i samma situation känner sig så trygga.

Vill man dollarn och "den fria världens banker " skall kollapsa skall man göra som du föreslår. Det fattar även västerländska ekonomer som är något sansade.

Nästan så jag tror att Putin skulle föredra detta alternativ trots de förlorade tillgångarna för västvärlden skulle göra sig helt omöjliga i resten av världen.

Tror du oljeschejkerna som oftast är islamister vill ha sina pengar i "den store satans" banker om du får råda?
Citera
2022-12-01, 20:18
  #267822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Jag bör kanske förtydliga att siffrorna från ryska MOD handlar om KIA, inte "casualties". Ukraina har haft i genomsnitt omkring 350 KIA per dag sedan kriget startade. De totala förlusterna kan uppskattas till fyra gånger denna siffra.
Är det uträknat på samma avdelning som räknar utslagna himars?
Citera
2022-12-01, 20:24
  #267823
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Varför kan Putin bara agera på ett sätt?
Han är en människa som alla andra. Varför måla upp honom som någon man måste behaga för annars väntar domedagen? Han fortsätter bara att snacka, ingen verkstad.
Han är smart och vet sina begränsningar, det har han gång på gång uppvisat för han har tidigare tagit lagom stora bitar för att inte låsa situationen med väst. Nu tog han en för stor bit men han vill leva vidare efter detta som alla andra.
Du och dina likars rädsla börjar bli tjatig nu.
Att invadera Ukraina och starta den största konflikten i Europa sen ww2 är väl inte "bara att snacka, ingen verkstad" ingen trodde han skulle göra det heller.
Citera
2022-12-01, 20:30
  #267824
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Ryssarna måste omgruppera vid sydfronten, kan ju vara där som Ukraina tänker sätta in första stöten vid en vinteroffensiv.

https://twitter.com/TpyxaNews/status/1598389423464656897

Vad ska man skjuta med till våren? Ska man skrika "pang" då eller?
Citera
2022-12-01, 20:31
  #267825
Medlem
https://www.expressen.se/tv/nyheter/lavrovs-karnvapenvarning-en-farlig-trend/

Idioten Lavrov ute och hotar om kärnvapenkrig igen.
Citera
2022-12-01, 20:31
  #267826
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Att invadera Ukraina och starta den största konflikten i Europa sen ww2 är väl inte "bara att snacka, ingen verkstad" ingen trodde han skulle göra det heller.
Kan inte tolka det Du skriver annat än att allt går enligt plan samt att det redan från början ingick kärnvapen om allt annat sket sig. Du verkar övertygad men övertygar inte...
Citera
2022-12-01, 20:31
  #267827
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Man blir ju helt matt när man tänker på det, verkar som vi globaliserat röven av oss själva.

Ja, det var SVT som meddelade om ammu.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/kriget-i-ukraina-tommer-ammunitionslagren-i-vast
Citera
2022-12-01, 20:32
  #267828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Att invadera Ukraina och starta den största konflikten i Europa sen ww2 är väl inte "bara att snacka, ingen verkstad" ingen trodde han skulle göra det heller.

Tillfället gör tjuven, killen trodde att det va fritt fram att ge sig på en mindre spelare men nu tog det stopp.
Han har försök hota EU/väst men det biter inte längre.
Va väl ganska så uppenbart när man samlade trupperna längs gränsen. Han blev varnad att inte genomföra det och västerländsk underrättelse spelade med öppna kort.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in