Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Du överdriver, men du har rätt i att det är en kostnad som bör uppskattas i freds-scenariet. Säg till om du har några beräkningsförslag.
Det som komplicerar det lite är att det kan bli en självuppfyllande profetia. Genom att "jävlas" med Ryssland i Ukraina kan risken för angrepp på andra stater öka. Eller andra former för ryskt sabotage. Det är en balansgång. Om Väst inte gjort något alls, så hade kanske Putin betraktat det som ett frikort. Gör Väst för mycket, kanske Putin känner sig tvungen att eskalera.
Det gäller också för ryss-sidan. Om Putin bara rullat in i Donbass i februari, hade kanske responsen från väst blivit annorlunda. Detta är ett väldigt komplicerat krig.
Och, så, detta
erbarmerliga problematiserande du ständigt, gång på gång, återkommer till, håller på med. Är Flashback nån
jävla snuttefilt för dig? Är det här du får möjlighet att
kurera din psykiska ohälsa?
Det finns inget komplicerat i det här kriget, fatta nån gång!
Bajs-pitten har invaderat ett fredligt, självständigt grannland, låter sina soldater begå sexualsadistiska övergrepp och mord på fredliga europeer! Det är
inte mer komplicerat än så!
Nu ska vi andra europeer, med alla till buds stående medel, ge fanskapet på käften och tillfoga piss-ryzzarna så mycket skada det bara är möjligt, med hjälp av ukrainska hjältesoldater. Det finns
inget komplicerat i det!