2022-11-28, 13:24
  #265753
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Det är svårt att förstå alla här som skriker att ryssarna går under eftersom de nu går som tåget. Ryssarna tjänar massor just nu, hur skall man då begripa alla som skriker att det går åt skogen

"Skit mycket pengar"

Oljepris 65,15 dollar/fatet

Minst 20% rabatt för att Kina och indien skall köpa

Brist på ca 110 tankers för att kunna exportera till Kina/Indien för att ersätta exporten till EU.

Kraftigt minskad gas export, gas måste eldas upp.

Minskade skatteintäkter på 20 procent i höst.

40 procent minskad efterfrågan på rySSka bilar.

Nu kan man bara producera gsmla Lada modeller. Moskvich skall börja producer igen.

All avancerad västerlänsk teknologi är utom räckhåll för RySSland nu.

Sjunkande BNP i år.

Recession eller depression nästa är. 10 till 20+ procent sjunksnde BNP 2023.

Osv.....

Slava Ukraini!
Citera
2022-11-28, 13:25
  #265754
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFlyingFarang
Gick ju bra för dem i Kiev när de skulle plocka den Ukrainska statsledningen...



Tja utgår man civilklädda från den bas som Ryzzarna leasade av Ukraina enligt Budapestavtalet så är det ju inte så svårt mot en oförberedd och naiv kombatant som trodde att ryzzland står vid sina löften...

Nu är det vandra bullar, varenda ryzz inklusive wagnberbögarna kommer att fördrivas från Ukrainskt territorium - antingen frivilligt eller i en plywood frack. Det kommer västvärlden se till genom att fortsätta stötta ukraina med vapen, ammunition och know-how.

Sug på den ryzztrollet.
Ryssland leasade basen på krim enligt Kharkiv pakten inte Budapestavtalet.

Sug på den Ukrainatrollet.
Citera
2022-11-28, 13:25
  #265755
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
Yup- jag kan tänka att jag snart hamnar utanför trådens tänkta diskussion men vill ändå berätta något om hur papperslappar med fina stämplar och snygga siffror kan hålla ett värde- förutom pappersvärdet. Då internationella finansen kollar på ett land som exempelvis Sverige och dess 'krona' för att se vad den kan vara värd i förhållande till övriga valutor då tittar man på saker som; förväntad ekonomisk tillväxt, export och import men även mot sådant som politisk stabilitet, förväntade reformer, internationella åtaganden och det förtroende Sverige håller i utlandet. För att knyta an till tråden ser det inte bra ut för rubeln- det är faktiskt djävligt illa ställt med den och det är just av den orsaken den inte finns för handel.

Ryssland försökte i våras ge rubeln ett värde i guld men det lät sig inte göras eftersom det inte finns så mycket guld i den ryska statskassan för att kunna lösa in rubeln mot guld- inte till det värde den ryska centralbanken hade satt på rubeln. För att kunna lösa rubeln till guld skulle den behövas skrivas ned till ungefär 75-80% av sitt påstådda värde som då var ungefär 60 öre. Kvar skulle finnas en femöring...

Jag anser det egentligen inte offtopic. Man säger ju att i krig och kärlek är allt tillåtet. Så samtidigt som människor dör på slagfältet så pågår det naturligtvis krigföring på alla fronter.

Att svälta ut ett land ekonomiskt är en del i detta. Det jävligaste är att de som förtjänar det minst tar de hårdaste konsekvenserna. Nu låter jag sentimental men fy fan vilket jävla elände rysk elit har ställt till med för både sin egen befolkning och för sitt broderfolk.

Hursomhelst, en rubel kommer på väldigt kort sikt vara lika mycket värd som det papper den är tryckt på. Proryssarna fattar ju inte det här, tror att Ryssland likt fågeln Fenix kommer resa sig ur askan och breda ut sina guldpläterade vingar och majestätiskt stiga mot skyn till allas beundran.

Ryssland är kört. Alla som vill handla med dem kommer vara lika jävla körda. Rysslands ekonomi, Rysslands eventuella försök att globalt påverka opinionen är likt med en hamster bara fåfänga försök att samla lite föda i kinderna när vargarna öppnar våra dreglande käftar.
Citera
2022-11-28, 13:27
  #265756
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av slö
det dör iför mängder med ryssar . varje vinter. även i moskva.

du kan hitta artiklar av denna typ varje winter

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1999-mar-16-mn-17821-story.html

ryssens förtjusning i alkhol och bögsex i fält kommer kosta dem rejält när temperaturen går mot 0…

Lite OT: Vet ni varför ryzzen häller Ballentines på kuken när det är 30 grader kallt ute? För att norrmännen har förklarat vad namnet betyder....

Nä, men att det är kallt i Sibirien innebär ju inte att ryzka soldater kommer att klara vinterkylan speciellt bra. Hemma i Sibirien kan de gå in och värma sig, lägga sig med lilla älsklingen och mysa, käka lite borstj och vodka, ta på sig ordentligt när de ska ta en tur till utedasset.

I fält, i sommar- eller paraduniformen? I ett ståvärn direkt på gyttjan med plastpåsar eller i bästa fall ryzktillverkade gympadojor på fötterna? I 20 minusgrader? Utan tält eller kamin att värma sig mellan varven?

Dom som eventuellt överlever kommer att komma hem till Ryssland med amputerade fingrar, tår, bortskurna näsor, säkert också en eller annan hand, ett eller annat underben. Det kommer att bli härligt för den ryzka "välfärden" att ta hand om de här trashankarna efter att de tinat loss från den ukrainska slätten i april-maj.
Citera
2022-11-28, 13:28
  #265757
Medlem
serbisknegers avatar
Finns inget härligare att se mongoltrollen betala skatt i Sverige för att utrusta Ukraina.
Citera
2022-11-28, 13:30
  #265758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
En film som cirkulerar visar ögonblick när ukrainska trupper kapitulerat efter att de påstås inte stå ut med attackerna från de ryska legosoldaterna eller PMC Wagner.

Inspelningen laddades upp på Telegram onsdagen den 23 november 2022.

I bildtexten till inlägget stod det att i Artemovsk (Bakhmut) valde de som inte var skadade att göra ett uttalande.

"Desertörerna från den 58:e brigaden registrerade sitt gnäll till Zelensky. Trupperna erkände att de inte kunde motstå Wagners attacker. De vägrade ordern", förklarade uppladdningsberättelsen.

https://www.youtube.com/watch?v=eL2OJ3PkS6M

Det är bara rysspropaganda titta inte på sån sörja.
Citera
2022-11-28, 13:31
  #265759
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cashmoney85
Ja, men nu med hjälp från oss i väst och framförallt USA har man ändrat balansen. Vilket gör att ryssarna tar enorma förluster i Ukraina, vad rapporterar ryska medier om ”specialoperationen” är det ett misslyckande? Måste vara oerhört surt för Putin, och ge han ångest varje morgon när han vaknar och inser att han inte kan hindra väst från att skicka all möjlig materiell för att döda ryssar i Ukraina.

Inser alla pro-ryssar att kriget är förlorat? Inte hängt med på länge i tråden, men vad är tongångarna i Ryssland? I början var de ju segervissa, kanske har verkligheten börjat falla in?
Jag är varken pro-ryssland eller pro-ukraina. Jag är bara intresserad i konflikten och "geopolitiken" i det. Men som det ser ut nu så kommer Ryssland att förlora konflikten väldigt illa, får se hur Putin reagerar på det. En förlust i Ukraina med hjälp av Nato ser inte bra ut och han förlorar då makten.
Citera
2022-11-28, 13:31
  #265760
Medlem
Sveriges utrikesminister Tobias Billström är på besök i Ukrainas huvudstad Kiev.
Besöket sker tillsammans med utrikesministrar från de nordiska och baltiska länderna.
https://twitter.com/SweMFA/status/1597186962284482560
Citera
2022-11-28, 13:33
  #265761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
Sverige håller i utlandet. För att knyta an till tråden ser det inte bra ut för rubeln- det är faktiskt djävligt illa ställt med den och det är just av den orsaken den inte finns för handel.
Jämför man rubeln mot svenska kronor så får man just nu en rubel är värd 17 öre och det är ovanligt högt
Citera
2022-11-28, 13:34
  #265762
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Ja jag vet, men jag frågade vad ni tror eftersom ni har en helt annan "verklighetsbild"


Det är väl bara att sluta och åka hem, sitta fast gör de inte
Det handlar inte om en annan "verklighetsbild", det handlar om verkligheten. Det är den ryssarna inte förstår, utan de tror på saker som de själva egentligen har konstruerat. En konstgjord bild av vad Ryssland faktiskt är om man ser till verkligheten.

De sitter fast i sin egen felaktiga självbild som de inte kommer ur. Därför han de inte lämna. Här har du två exempel på det. Där de menar att de historiskt är utvalda att vara ett imperium.

https://www.youtube.com/watch?v=sn_8Y8S8Dwk
https://www.youtube.com/watch?v=g6PSOjPLxXs

Jag ser att du plockar bort mycket av det jag skrivit och försöker angripa olika punkter. Men saken måste förstås ses i sin helhet.
Citera
2022-11-28, 13:34
  #265763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
"Skit mycket pengar"

Oljepris 65,15 dollar/fatet

Minst 20% rabatt för att Kina och indien skall köpa

Brist på ca 110 tankers för att kunna exportera till Kina/Indien för att ersätta exporten till EU.

Kraftigt minskad gas export, gas måste eldas upp.

Minskade skatteintäkter på 20 procent i höst.

40 procent minskad efterfrågan på rySSka bilar.

Nu kan man bara producera gsmla Lada modeller. Moskvich skall börja producer igen.

All avancerad västerlänsk teknologi är utom räckhåll för RySSland nu.

Sjunkande BNP i år.

Recession eller depression nästa är. 10 till 20+ procent sjunksnde BNP 2023.

Osv.....

Slava Ukraini!

Även har kriget kostat mer än 80 miljarder dollar vilket ska var 25% av årliga stadsbugeten.

https://kyivindependent.com/news-feed/forbes-estimates-russia-has-spent-82-billion-on-war-with-ukraine-since-feb-24
Citera
2022-11-28, 13:35
  #265764
Medlem
BigBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Eller så är det du som är grundlurad, vi har en media som om jag är rätt ute aldrig haft läger förtroende, knappt någon tror på vad de skriver men om du läser dig till din kunskap från betalmedia så förstår jag att du tror på det du skriver

Jag hänger inte med Indien logik.

USA vill ha krig. Rätt?

Puttler luras med. Rätt?

Det går minst sagt smådåligt för puttler, rätt?

Varför drar puttler inte tillbaka?

Vill puttler också ha krig?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in