Citat:
Ursprungligen postat av
Kalkylen
Bara genom att finnas till och att hänga ut alla som åker fast så tror jag Dumpen på sikt kommer att vara en faktor som gör att pedofiler som är på gränsen kanske avstår från att faktiskt göra övergrepp.
Inte alla men några kommer att inse faran med att grooma barn och det är ju jättebra isf.
Att infon om hur de faktiskt beter sej ligger ute kommer också att se till att de inte får så lätt att vara för nära barn.
Argumentet att oskyldiga anhöriga drabbas är ju lika om polisen tar dom som om Dumpen tar dom.
Det är ju inte direkt så att om polisen tar dom så vet ingen vad dom gjort.
Ryktet går snabbt på byn.
Det enda som saknas är fackla och högaffel. Avsaknad av hjärna och kritiskt tänkande är redan klart!
Polisen hänger inte ut misstänkta nakna med förnedrande texter på nätet. Som du säger, ryktet går snabbt på byn. Och på ungarnas skola.
Sen så får misstänka möjlighet att försvara sig när polisen tar dem.
Såg för övrigt att hatstämning piskades upp på Dumpens Facebook, de är upprörda över att en kille blivit frikänd i domstol. Säger en del om rättspatos. Misstänkt = skyldig.
Eller gädda #166 som haft en Stroke och helt uppenbart lider av problem i huvudkontoret. Ska vi hänga ut Dementa också och straffa deras släktingar? Du kan ju också bli tokig pga sjukdom och göra konstiga saker. Ska dina anhöriga lida dubbelt för den saken tycker du?