Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Hur tänker du man kan vara ’ryssvänlig’ när Ryssland skjuter sönder ens el- och vattenförsörjning? Raserar ens bb- med nyfödda och nyförlösta kvar därinne? Fyller massgravar med bakbundna ukrainare?
Uppenbarligen finns det ryssvänliga ukrainare nu och tidigare. Av de skäl som du uppger tror jag ingen men för att få ett klokt svar fråga dem!
Alla ukrainare har inte tjänat så särskilt mycket på närmandet till Nato/EU,. du skall kanske börja att leta bland dem för en förklaring. Ålder och klass är bra ledtrådar.
Förutom att du gör bäst att söka där har du ju faktiskt människor som kanske ge dig ett svar på närmre håll: Svartarbetande städerskor, horor, byggjobbare, chaffisar osv ukrainare i Sverige.
Lite lustigt det där med horor, sådana finns det ju från Ukraina i Sverige med att jag kallar dem arbetarklass. De är väl det ändå?