Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Jo, men inte när den siste ryssen öppnar eld och skadar eller dödar en motståndare. Då är ryssarna stridförande och legitima mål. Man kan inte kräva individuell status som del av ett stridande förband som kapitulerar i grupp. Den siste svekfulle ryssen kostade de andra livet, det är inte svårare än så.
Det hade inte spelat någon roll vilket som även om dom inte skjutit. Ukraina hade kunnat avrätta dom ändå utan att något skulle hända rent juridiskt.
Det är ju bara se på det fallet då en Rysk soldat var skjuten i huvudet och kved en en kvart och förblödde medans ukrainarna firade och filmade .. den videon spreds ju runt i världen men Ukraina fick rätten på sin sida tillslut så det finns inga fel som Ukraina kan göra i kriget.