Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Dr John går igenom lite ny statistik rörande den överdödlighet vi ny ser sköljer över västvärlden.
Diagrammet över hjärtfel är synnerligen intressant.
https://youtu.be/FqKZlDsesL4
Follow the evidence, wherever it takes you.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ridax
Intressant to say the least.
Dock saknas vissa data för UK enligt Dr. John Campbell. Kanske kan Takadongtakadang help?
Jag har kontaktat Dr John Campbell via min officiella mailadress vid fyra separata tillfällen och erbjudit mig att hjälpa till med tolkning av statistik och förtydligande av den analys han gör och sedan presenterar. Jag utgår ifrån att han läst mailen och inte vill att någon skall hjälpa till. Jag drar den slutsatsen då han gjorde sig besväret att leta upp och sedan blocka mig både på Youtube och Twitter.
More to the point,
dödsfall orsakade av hjärtsjukdomar, hjärtinfarkter och hjärt-kärlsjukdomar i England ligger på samma nivå nu 2022 som innan pandemin, och till och med något under. Begreppet "excess" betyder inte att vi har ett
ökande antal döda i hjärtsjukdomar.
Vi har inte publicerat någon statistik över dödsfallsorsak uppdelad på vaccinationsstatus. Däremot finns statistik på samtliga dödsfall, dödsfall orsakade av COVID-19 samt dödsfall som exkluderar inblandning av COVID-19 uppdelad på vaccinationsstatus och ålder publicerad fram till April 2022.
Hope that helps.