Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
Specialoperationen uppnår sina delmål snabbare än väntat
Specialoperationen har under de senaste dagarna varit mycket framgångsrik, fokus ligger på hålla viktiga strategiska linjer samt att angripa både militär och civil infrastruktur.
De senaste dagarnas raketangrepp mot Kiev och andra städers infrastruktur har varit lyckade, kaos och panik råder i städerna och el, vatten och värme är utslaget i stora delar av landet.
Vintern är på ingång och de riktade attackerna mot strategisk infrastruktur kommer fortsätta med oförminskad styrka,
vilket kommer skapa ännu mer panik i Ukraina och bland det ukrainska folket.
Genom massiva angrepp på civil infrastruktur under de kommande bistra vintermånaderna kommer den ukrainska regimen till slut tvingas skriva under en villkorslös kapitulation.
De ansvariga i den ukrainska regeringen kommer att gripas och föras till Moskva för att ställas inför rätta för terrorbrott samt mord på ryska medborgare, bla för mordet på den oskyldiga ryskan Daria Dugina.
Det kommer bli en rättvis rättegång, men jag ser ingen möjlighet till nåd av något slag, i mina ögon är dödsstraff för alla åtalade den enda möjliga påföljden.
Efter att Ukraina är befriat framåt våren kan vi börja läka alla sår som uppstått i denna tragiska konflikt, det kommer ta sin tid, men Ukraina har kommit hem till moderlandet igen och allt kommer bli bra, allt kommer bli precis som förr som på den gamla goda tiden.
Segerdagen den 9.e maj nästa år är ett symboliskt datum för att officiellt införliva ukraina i den ryska federationen, en dag som kommer gå till historien med en omfattande militärparad och sen fest och dans på Röda Torget ändå tills solen går upp igen över stormakten Ryssland.
Hm. Jag tror du glömt några detaljer i din berättelse.
1) Eftersom vi ödelagt Ukraina kommer samtliga ryska medborgare från 9 maj 2023 att få en skattehöjning på 75%. De pengar vi tar in kommer att gå till att återuppbygga allt vi förstört i Ukraina.
2) 50% moms läggs på samtliga mutor av samma skäl som ovan.
3) Stöldgods och mutor skall betraktas som inkomst och beläggs med 75% inkomstskatt, av samma anledning som 1) ovan.
4) Eftersom befolkningen i Ukraina kommer att vara mycket hatisk mot alla ryssar kommer totalt reseförbud över gränsen att införas från 9 maj. Ryska medborgare får endast vistas i Ukraina om de kan visa att de har tillgång till beväpnad livvakt om minst 20 personer.
5) Terrorlagstiftningen kommer att ändras. Ödeläggelse av Ukraina kommer inte utgöra terrorbrott, medan enskilda övergrepp på enskilda ryssar kommer att betraktas som terror.
6) Sårläkningen som påbörjas våren 2023 beräknas dessvärre ta lång tid. Preliminärt antas den vara avslutad ca år 4099. Till dess skall samtliga ukrainare betraktas som fiender till Ryssland.
7) För att fira den stora segern i Ukraina har vi i Ryssland vidare beslutat att inte delta i några stora internationella idrottssammanhang som fotbolls-vm, hocket-vm, friidrotts-vm eller OS de närmaste 2500 åren.
8) Eftersom vi är en stormakt av egen kraft har vi beslutat lämna BRICS. Puttenationerna Kina och Indien kan leka själva i det nya BICSS