Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Det leder mest trolig till tre saker. Länder som USA invaderat och förstört kommer att kräva skadestånd i framtiden då FN blivit mer oberoende. Frysta och stulna pengar kommer att underminera västs ekonomiska system, "den fria marknadsekonomin" och BRICS reservaluta blir ännu mer viktig att snabba på med för länder utanför väst. Ryssland kan komma att känna sig tvungen att ta över hela Ukraina för då finns inget dessa stulna pengar kan ges till, men väst festar väl på pengarna ändå. För vi tror väl inte att man hjälper det ukrainska folket om Ryssland ockuperar landet lika länge som USA brukar ockupera länder?
Du argumenterar som pojken i mellanstadiet som sitter inne hos rektorn för att du mobbat en annan elev i en yngre årskurs.
-Steffe mobbade ju Ida i förra veckan, så då får jag mobba Elsa nu. *snyft*
Vladimir Putins imperialistiska dröm gick i kras. Nu går Rysslands ekonomi i kras. Och som en direkt följd så går det käpprätt åt helvete för stora delar av det ryska folket. Mycket stora delar. Du vet att det är så. Du grämer dig över att det är så när du drar dessa infantila och fjompiga paralleller i dina tafatta försök att rädda ansiktet på dig och Ryssland. Men det går inte hem. Ni är körda för generationer. It sucks to be you Vatnik.