Citat:
Ursprungligen postat av
slö
jo, det blir svårt att hålla även den delen av kherson. ryssland behöver anpassa sig till at de inte kan hålla något område som ukraina är intresserade eller beslutsamma kring att återta på sikt, inte heller kan de förmå ukraina att göra stora militära offer för att uppnå det och det har mao blivit hög tid (men troligtvis aldeles försent) att börja bygga försvarslinjer på djupet fför ryssarna.
för ryssarna handlar det nu om att fördröja ukrainska militära framgångar och nå en uppgörelse snabbare än den inhemmska politiska och ekonomiska möjligheterna blir katastrofala.
jag har själv börjat fundera på om inte ukrainsk militär seger (dvs donbass och krim åertagit) kommer före rysslands kolapps.
Det största problemet som ryssarna haft genom hela konflikten är att de inte har civilbefolkningen med sig även om de hävdar det. Men de vet det själva och de kommer inte att kunna hålla de delarna i det långa loppet.
Civilbefolkningen har varit emot dem sedan invasionens start och hjälpt ukrainska förband med information och målpositionering.
De kommer ta terrängen ner mot Krim. Det är bara en fråga om tid. Men hur det blir med Krim kommer säkert att lösas vid förhandlingsbord eller om den ryska armén kollapsar. Gör ryska armén motstånd likt nu så blir inte Krim lätt att ta.
Ryska arméns andra stora problem är moralen hos sina trupper. De kan säkert beordra dem att gräva skyttevärn men att bemanna dem med beslutsamma trupper är det svåraste.