Citat:
Ursprungligen postat av
PlanBoksBok
Du är en hal djävel och ändrar dig vad andra skrivit som passar dig bäst.
NEJ. Noselake skrev inte att polisen söker/letar efter någon.
Noselake skrev : Däremot mannen i den röda bilen som var JJs bästa vän har inte ringt in . De söker fortfarande efter honom / dem
Om nu Noselake pratat med JJs bästa vän eller en kompis till JJs vän eller vem som helst.,som berättar att de söker efter honom.
Hur i helvete ska han kunna lämna en källa på det??? Och att det är polisen som söker.
Du tolkar in sånt som inte står i texten.
Det kan mycket väl vara en privatperson uppgifterna kommer från.
Eller som du själv framhärdar, dina åsikter o din övertygelse går ju bra utan källa. Då borde det även gälla för honom/ henne. Eller hur?
Fast här säger ju Noselake visst att de letar efter honom/dem, och källan är då JJ's bästa vän (alltså osäker källa hittills) eller en kompis till JJ's bästa vän (ännu mer osäker källa).
Vet inte riktigt varför du krånglar till det?
Här är det viktigt att man är tydlig med att man TROR, ANAR, eller att det BÖR vara si eller så.
För uteblir de detaljerna i en text att man inte har en säker/trovärdig källa som går att visa upp blir det en trådsanning vilket tyvärr är sånt vi ska undvika då många här inne gör sina spekulationer på ALLT som skrivs här.
Men vet man då att påståendet inte bygger på en säker källa tar man det med en nypa salt.
Blir ju fel om jag skulle påstå att tex "Jag hörde från min mosters kusin som är bästa vän med JJ att de hittat mordvapnet" när det kanske i själva verket var att "min mosters kusin som känner JJ spekulerade i att de bör hittat mordvapnet nu".
Det krävs så lite att det ska bli fel så därför är just källorna viktiga att man kan visa upp.