Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Det är den enkla sanningen eller påstår du att Ukraina inte beskjuter Doneskt eller förstörde stora delar av Mariupol?
Det är korrekt att det är ryssar som direkt eller inderkt orsakat händelserna du pratar om.
Citat:
Du menar att folket där ljuger och även bilder och filmer?
Att ryssar och ryssmedia ljuger, du måhända lida av fetalt alkoholsyndrom, men du vet att det är olagligt att att påstå något annat än sagorna i kilppen du ser på?
Citat:
Du ser väl nyheterna i västmedia nu tex. att folk dansar i Kherson?
Det är nog sant, flera av varandra oberonde nyhetsmedia och individer beskriver/visar samma fenomen.
Citat:
Är det sant eller lögn?
Du kan vara trygg i att det är sant, modelen kan för att kvantifera graden av säkerhet ser du i ovan metod.
Citat:
Att ryssarna evakuerade staden på folk nämns inte.
där ser man, inte ens det lyckades de med, kryllar av folk i kherson.....
Citat:
Inte heller att många ukrainare flydde norrut då ryssarna tog staden och bara en bråkdel är nu tillbaka eftersom det numera är ryskt territorium som enligt rysk konstitution ska tas tillbaka.
enligt rysk lag är det även olagligt att påstå att ryssarna övergav den. det är samma problem som de stackars "intevjuade" du litar på ställts inför.
Citat:
Har du överhuvudtaget sett en video ifrån Doneskt, Mariupol eller Kherson där folk pratar om att vilja tillhöra Ryssland och varför?
Ja, kula i huvudet alt fängelse förklar ju dem alla , eller hur?
Citat:
Naturligtvis är det valfritt att bemöta mig och gör ni det inte så bryr jag mig inte mycket om det. Jag spottar ur mig mina åsikter och min sanning som baseras på många fler källor än dina och västs statsmedia. Ett tips är ju att ta en titt på vad asiatiska länder skriver om ni är allergiska mot rysk media.
dina känslor har du ju rätt till.men ett rysstroll är ett rysstroll, med eller utan känslor. men det är normalt i mongolernas rike.
här är en klassisk sovjetsaga....
Three Gulag inmates are sharing a cell. The first asks the second why he has been imprisoned, who replies, "Because I criticized Karl Radek." The first man responds, "But I am here because I spoke out in favor of Karl Radek!" They turn to the third man who has been sitting quietly in the back, and ask him why he is in jail. He answers, "I'm Karl Radek."