2022-11-12, 11:24
  #27241
Medlem
FAQ - Svar på vanligaste frågorna:

Kort bakgrund:

JJ= Misstänkt 1
MH= Misstänkt 2
Tove= Den försvunna och mördade kvinnan

Tove är en 21 årig kvinna. Läkarstudent, men som tagit ett studieuppehåll och arbetar som lärare i en skola i Vetlanda. Bor med sin far. Besöker lördagen 15 oktober restaurang Nöjet i Vetlanda. Lämnar restaurangen med JJ och MH, med vilka hon uppges ha en konflikt sedan ett par år. MGM menar att man gick till lägenheten för att lösa konflikten.

Under natten hör totalt tre grannar ovanliga ljud och höga dunsar från JJ's lägenhet. Grannen knackar på men ingen öppnar. Kort därefter möts grannen och JJ i trapphuset. JJ säger att hennes kompis är full och har trillat. Kort därpå åker grannen och JJ till McDonalds. JJ köper lite mat i McDriven och samtalar med två män i 20-årsåldern som sitter i en röd bil. Därefter åker grannen och JJ tillbaka hemåt.

Tidigt dagen efter kontaktar Toves anhöriga polis och anmäler henne försvunnen. 17 dygn efter att 21-åriga Tove försvann efter en utekvällen hittas hon död i en tät granskog, 3 km från den ena misstänkta kvinnans pappas adress.

Vad var motivet till mordet?
Ej klarlagt.

TT och JJ var ovänner en tid innan detta hände. Orsaken till konflikten är oklar. Vänner till MGM har till AB beskrivit konflikten som ett "fjortisbråk".

Förra året uppstod en konflikt mellan JJ och Tove. Konflikten resulterade i att det stora tjejgänget delades i två. De senaste månaderna ska konflikten ha eskalerat. Under lördagskvällen 15 okt blossade bråket upp inne på Nöjet. Tove och den misstänkta kvinnan ska ha bestämt sig för att gå hem till kvinnan för att prata ut. Där ska de båda ha blivit sams (enligt MGM:s väninna).

Var hittades kroppen?
Toves kropp hittades i ett skogsområde ca 1 mil fågelvägen sydsydost om Vetlanda.
Platsen ligger ca 3 km från JJ’s fars gård, där JJ har bott under stora delar av uppväxten.
Koordinat: https://www.google.com/maps/place/57.361867,+15.198181/@57.3618586,15.1974409,17z/data=!4m4!3m3!8m2!3d57.3618673!4d15.1981812?hl=sv-SE&gl=se
https://minkarta.lantmateriet.se/plats/3006/v1.0/?e=511778&n=6357684&z=13&mapprofile=flygbild&backg round=2&boundaries=false&name=Fyndplats%3F

Hur långt från JJ’s lägenhet till där Toves kropp hittades?
Kortaste bilväg: ca 1,2 mil
Restid: ca 15 min

När sker åtal? När kommer FUP?
En mordutredning tar lång tid. Ett åtal, och därmed FUP, lär ske om ca 3-6 månader. Således bör FUP och åtal komma någon gång perioden februari-maj 2023.


Vem var kvinnan TT letade efter på Nöjet?
Det är inte klarlagt.

Enligt barchefen, som Tove pratade med, letade hon efter en ”yngre väninna”.
SVT uppger emellertid: "Enligt anställda här inne letade hon efter några bekanta som hon sedan sammanstrålade med."


Hur mördades Tove?
Det är inte klarlagt.

Inga av JJ:s grannar har uppfattat något skrik eller högljudda röster. Det talar för att mordet skedde plötsligt, utan att Tove hade tid att värja sig och hinna skrika. Plötsligt slag mot huvudet eller kvävning/strypning är tänkbara tillvägagångssätt.


Relationen mellan MGM och Tove?
Tove och MGM var alla en del av samma kompisgäng för ett par år sedan. Förra året uppstod en konflikt mellan JJ och Tove. Konflikten resulterade i att det stora tjejgänget delades i två. De senaste månaderna ska konflikten ha eskalerat.

Vittnesmål tyder på att konflikten till största del fanns mellan JJ och Tove.

Umgicks MGM och brottsoffret i drogmiljöer?
Inget tyder på att offret Tove nyttjade droger.

Enligt vittnesuppgifter har MGM (främst JJ) rört sig i miljöer där det nyttjas droger. Det ska dock inte röra sig om "tyngre missbruk" utan mer i form av partyknarkande. Enligt flera vittnesuppgifter i tråden brukar JJ nyttja droger.

Har man hittat T:s mobiltelefon?
Det är inte klarlagt.

Enligt vittnesuppgifter från WN (JJ:s närmsta granne) har polisen hittat Toves mobil i JJ’s lägenhet.
Media har dock, efter detta, skrivit att polisen söker Toves tillhörigheter (däribland helst Toves mobil) i olika dammar i Vetlanda.


Vem var den ”mystiska mannen” JJ ska ha träffat på McDonalds under natten?
Den "mystiska mannen" i en röd bil ska enligt tidigare uppgifter i tråden själv ha hört av sig till polisen och bidragit med vittnesuppgifter, och är inte aktuell i utredningen vad vi vet. Till sin granne, som körde JJ till MCDonalds under natten, ska JJ ha sagt att mannen i bilen var hennes bästa vän.


Vad ledde polisen till fyndplatsen?
Polisen säger sig ha arbetat systematiskt för att få fram material över hur de misstänkta rört sig – och på så sätt med hjälp av analytiker lyckats få fram en position som blev intressant. Polisen uppger att fyndplatsen inte hittades genom observationer från övervakningskameror

Är det fastställt att TT varit i lägenheten?
Enligt uppgifter i media har polisen "teknisk bevisning som knyter Toves mobil till lägenheten under natten". MGM ska i förhör ha uppgett att Tove följde med till lägenheten för att reda ut bråket man hade haft.

Om MGM döms, kommer de få straffrabatt?

Nej. Döms MGM för brott med straffminimum minst 1 år kommer MGM ej få någon straffrabatt.

Från och med 2 januari 2022 slopades straffrabatten för unga mellan 18 och 20 år vid brott där straffminimum uppgår till minst ett års fängelse, eller där straffvärdet uppgår till minst ett års fängelse. Från och med samma datum skall dessutom samma straff kunna utdömas för unga som för vuxna, exempelvis livstid.
Citera
2022-11-12, 11:24
  #27242
Medlem
Del 1 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.
Vad som hänt:
"En kvinna i 20-årsåldern som bor i Vetlanda har inte kommit hem efter en utekväll mellan lördag 15 och söndag 16 oktober. Anhöriga hade inte fått kontakt med kvinnan och tog senare kontakt med polisen. Under samma dag involverades flera polispatruller i sökandet av kvinnan och informationsinhämtning påbörjades. Det gjorde att polisen upprättade en anmälan om försvunnen person."

"Under arbetet med ärendet framkom uppgifter som gjorde att polisen inledde en förundersökning gällande människorov. Två kvinnor hämtades in till förhör under måndagen 17 oktober. Efter förhör beslutades det att kvinnorna skulle anhållas misstänkta för människorov. Båda är i 20-årsåldern och skäligen misstänkta." Den 20 oktober häktades bägge kvinnorna på sannolika skäl misstänkta för människorov.

Källa: https://polisen.se/aktuellt/nyheter/2022/oktober/tva-anhallna-misstankta-for-manniskorov-i-vetlanda/
Försvunna Tove Tönnies:
- 21 år gammal
- Gick låg- och mellanstadiet i Myresjö. Fortsatte på högstadiet i Landsbro. Tog studenten 2020.
- Fick i september 2022 ett lärarvikariat på Mogärdeskolan i Vetlanda (låg/mellanstadieskola)
- Bodde i lägenhet i centrala Vetlanda tillsammans med fadern, Vintergatan 16A
- Modern bor i Myresjö.
- Syskon; tvillingsyster samt storebror. Tvillingsystern studerar till sjukgymnast i Linköping.
- Inga kända domar
- Har pojkvän; Alb*n Wa*rén.
- Halvtysk
- Hennes stora intresse var fotbollen
- Knattespelare i Myresjö IF, fortsatte senare till Landsbro IF FK och vidare till FC Vetlanda där hon representerade klubben i division 2.
- Efter återkomsten från Linköping spelade hon åter med FC Vetlanda.
- Det finns ingen info om att TT skulle bruka droger
- Ca 160 cm lång och rödhårig. Senast hon sågs bar hon vit skjorta, svart jacka och svarta kostymbyxor.
- Studerar på läkarprogrammet i Linköping. Har läst en termin. Har enligt universitetet ett studieuppehåll.
- Påbörjade studierna vid Linköping HT 21 enligt hennes Facebook
- Under studierna i Linköping bodde Tove tillsammans med sin tvillingsyster (Wattweke)
- Enligt fotbollsklubben i Myresjö var studieuppehållet för att hon inte var säker på att yrkesvalet var rätt.
- Sommaren 2022 arbetade hon på Höglandssjukhuset (borjeBandit)
- Skulle börja arbeta på Höglandssjukhuset igen framöver (borjeBandit)
- TT:s pappas nya flickväns ena son dömd för grov mordbrand. Avvikande sexuellt beteende och risk för att han skulle begå sexualbrott; spionerade på kvinnliga familjemedlemmar genom titthål, anmäld för våldtäkt, kvinnor i hans egna familj som sagt sig vara rädda för honom. Skriven i Eksjö. (Obekräftad uppgift. Just_a_girl)

- Facebook: https://www.facebook.com/tove.tonnies
- Foto: https://www.laget.se/VETLANDADAM/Troop/1774434/Tove-Tonnies
- Quizlet: https://quizlet.com/TTove_9
- Bild på Tove och pojkvännen: https://ibb.co/dt6qHHv
Toves pojkvän Alb*n W*rren:
- 25 år. Född 1997
- Har varit tillsammans med Tove i ca 1,5 år (Aftonbladet)
- Har deltagit vid MP:s samlingar men deltar inte i själva söket pga "obehagligt".
- Har studerat i Växjö "fram till nyligen".
- Minst 6 st olika folkbokföringsadresser de senaste två åren.
- Alb*n och Tove brukade umgås med en av de nu häktade flickorna för längesedan, men ingenting i närtid. "Jag har inte hört talas om något om henne på ett år säkert". Uppger A:s mor.
- Har nyligen skaffat lägenhet (hyresrätt) på Lasarettsgatan som ligger ca 200 meter från McDonalds. Området T*ppmurkl*n.
- Tove och pojkvännen har ofta varit hos pojkvännens mor, speciellt på helgerna och innan han köpte den egna lägenheten.
- Rykten om att polis varit hos pojkvännen veckan innan försvinnandet. (Osäker uppgift i tråden).

Observationer kring Alb*ns lägenhet:
(Uppgifterna är osäkra/obekräftade. Kommer från "Emlan78" - "boende i samma bostadsområde")
- Toves cykel har stått utanför porten när hon varit hos pojkvännen
- Veckan innan försvinnandet kom Tove och hennes pappa i hans bil med flyttlådor till pojkvännens lägenhet. "Förmodligen skulle hon väl börja flytta in hos sin kille".
- "Det lyser dygnet runt hemma hos TTs pojkvän, men han har inte synts till".
- Det har hörts högljudda bråk ett flertal ggr från deras lgh av de som bor i samma trappuppgång.
- Polis på plats söndag kväll/natten till måndag.
- Polis på plats i tisdags. Knackade på hos grannar för att få hjälp med att öppna till källaren.
- Civilpolis på plats mån 24 okt. A*bin ihop med två poliser som följer med honom in. De kommer sedan ut ensamma efter en stund och åker iväg. Strax efter kommer hans mor och hämtar honom.
MGM 1 - Ma*a Hell*an
- 18 år. Född 2004
- Mörkhyad och adopterad från Sydafrika
- Bor fortfarande hemma med föräldrarna och en bror i utkanten av centrala Vetlanda
- Föräldrar aktiva i Pingstkyrkan
- Fadern arbetar inte som pastor men predikar titt som tätt. Arbetar på Lantmäteriet.
- Har lidit av psykisk ohälsa och utmattningsdepression (framgår av SVT-artikel).
- Studerar på gymnasiet (introduktionsprogram)
- Inga kända domar
- Beskrivs som duktig i handboll
- Bär Pride-pin på en bild
- Finns flera bilar skrivna på adressen
- MH tog klart sitt körkort några dagar innan allt det här hände (10 okt) (brotherlouie123)
- Beskriver sig själv på Tiktok: "170, är afro, har svarta ögon, Tomboy, deprimerad, idrottar och håller på med musik, inte festar, är känslomässigt instabil, vill bli bonde, har dålig humor, är allmänt efterblivenheten"
- MH:s far hick en hjärtinfarkt samma dag som MH blev anhållen. MH:s mor uppges ha blivit inlagd på ”psyk” efter MH:s anhållande.

- Facebook: https://www.facebook.com/m*j*.hellm*n.52 * = a
- Instagram: https://www.instagram.com/m*ja.hellm*n/ * = a
- TikTok: https://www.tiktok.com/@m*ja.hellm*n?_t=8WfUdrMpybt&_r=1
- Pinterest: https://www.pinterest.se/majahellman/
MGM 2 - Joh*nna Janss*n
- 20 år. Född 2002
- Jobbar på en skola vid Ekenässjön
- Bor själv i en lägenhet i centrala Vetlanda, St*rgatan 71. Enligt folkbokföringen flyttade JJ in i lägenheten i juni 2022.
- Bodde fram till i somras hos sin far i Nye
- Hon bodde på Myrisbod*vägen i Nye fram till 2009 då hon flyttade till adressen hennes far har idag.
- Lägenheten ligger på våning 3 (vindsvåning).
- Pappan är från Israel och hennes mamma från Sverige. Skilda föräldrar
- Mamman bor ensam på Vasagatan i Vetlanda.
- Storebror Nils, 21 år. Bor hos pappan i Nye.
- Häst-tjej. Talas om att hon hade hästar på sin fars gård.

- Ska ha försökt tända eld på sitt ex trappuppgång (april 2021) efter att de hade gjort slut.
Anmälan gjordes, men gick inte att bevisa någon GM. JJ ska ha erkänt det senare för
en annan pojkvän. (Obekräftat. Uppg: SoISC)
SVT-artikel om branden: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jo...and-i-vetlanda

- Har körkort. Äger ingen bil själv, men har troligtvis tillgång till bil som står skriven på hennes far.
- Hennes far äger en vit BMW 116 i, samt en röd Suzuki Alto. (Den sistnämnda troligtvis den som hämtades av polis vid Ekenässjön).
- Inga kända domar

- Karta lägenhet: https://www.google.se/maps/@57.4322059,15.0728168,3a,40.1y,238.08h,96.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSGfVI0S0yscivNJSc0QHkw!2e0!7i1 6384!8i8192
- Facebook: https://www.facebook.com/joh*nn*.j*nsson.737 * = a
- Instagram: https://www.instagram.com/joh*nna_j*nssons/ * = a
- JJ Facebook bild: https://www.bildtagg.se/bild/srpl1woh0d66fpb4c5kdjm5
- JJ Facebook bild 2: https://www.bildtagg.se/bild/355ngqsyaaj8xx6cdal33gl5
- JJ:s Pinterest: https://www.pinterest.se/johannajansson2002/
JJ's far (IL):
- Boende på H*dderödje 4 Nye.
- 48 år
- Bor tillsammans med sonen N*ls (JJ:s bror)
- Skild från JJ:s mor
- Kommer från Israel
- Arbetar med "vattenförsörjning/vattenreglering m.m" i Vetlanda kommun
- Har en artikel publicerad i tidskriften Vatten år 2008. Hans institution anges då vara " Department of Chemical engineering, Lund University".
- Det har spekulerats att han skulle vara bortrest när JJ misstänkts ska ha begått mordet. Detta stämmer inte. Han var hemma. Han är också hemma nu och har setts vid flera tillfällen. Två bilar är hemma. Även sonens bil har setts. (Obekräftat. Skrivet av: Hallonfisken)
__________________
Senast redigerad av GrevenFB 2022-11-12 kl. 12:19.
Citera
2022-11-12, 11:25
  #27243
Medlem
Del 2 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Konflikter och vittnesmål om MGM:s personligheter m.m

Om Tove:
- "En väldigt snäll person som folk tyckte om. Lite blygare och försiktig men ingen hade något ont att säga om henne. Hon verkade dock inte alltid må så bra och jag minns att hon grät på en fest nån gång för hon var ledsen över något och vi försökte trösta henne." (absolutkompis1, som säger sig ha umgåtts i samma kompisgäng 2019-2020).


Om JJ:
- Beskrivs som självgod och manipulativ av en klasskamrat. (Expressen).

- Folk som känner till henne har bland annat sagt att "hon måste ha någon sorts empatistörning".

- "Umgås med folk som tar droger, det vet jag till 100%, och det är ingen som sagt till mig, utan det har jag sett själv. Och ja, jag skulle säga att det är rätt känt." (Källa: Bluegypsy)

- "Jag har nu fått berättat för mig av två olika personer att JJ umgicks med folk som håller på med droger. Detta kompisgäng där JJ var med, har hållit till i ett ödehus och haft fester i trakterna kring Näsby". (Källa: Tjallak)

- "Är utåt en person som är trevlig men när man väl kommer in i gruppen och lär känna henne är hon väldigt hård, manipulativ och vill få sin vilja igenom. Hon utesluter väldigt lätt folk som ifrågasätter henne och skyller gärna ifrån sig sitt beteende på andra". (Källa: absolutkompis1, som säger sig ha umgåtts i samma kompisgäng 2019-2020).

- Grannsonen under JJ beskriver JJ som trevlig, lugn och hjälpsam. ”Hon frågar hur man mår. Hon har tex erbjudit sig bärhjälp när han kommit bärandes på saker.

- "Har känslan av att hon ”ballat ur” lite senaste året/åren, hon har ju inte så bra rykte i vissa umgängen jag också känner. Hon beskrivs som jobbig, klängig och speciell. Hon klänger på killar som har flickvänner och även är väldigt tydliga med det och säger ifrån, men hon ger sig inte" (Skrivet av: Bluegypsy)

-"Pratade idag med en person som var ”vän” med J. Hon säger att J är väldigt manipulativ och spelar ut personer mot varandra. Sprider falska rykten, är avundsjuk, vill alltid ha allt på sitt sätt mm. Hon är på sina vänners killar och även verkar gilla upptagna killar också. M och hon har tydligen inte varit vänner så jättelänge och hon har blivit som en liten svans åt J. J har knappt några vänner kvar. Bara någon enstaka och då är det tydligen inte äkta, utan de vännerna ska var rädd för henne. Hon håller på en del med droger och har efter det blivit ännu mer empatilös. Hörde även att hennes pappa verkar vara psykopat och inte varit snäll mot familjen. Detta är enbart vad jag hört och jag kan inte lova att det stämmer." (Skrivet av betzyy).

Om MH:

- "ALLA jag pratat med säger att MH är den snällaste, raraste mest omtänksamma dem träffat/känt". (Skriver användare Bluegypsy)

- "MH var en person vi väldigt ofta ifrågasatte varför hon var med och umgicks med alla då hon var så mycket yngre. Hon var bara 16-17 och vi tyckte det var konstigt att hon var med så mycket äldre. Hon drack väldigt mycket och blev väldigt känslosam, fick snefylla och då fick alltid andra än hennes närmsta vänner ta hand om henne och finnas där. Verkar bära på mycket!" (absolutkompis1 som säger sig ha umgåtts i samma kompisgäng 2019-2020).

Relationen mellan Tove och de två MGM:

- Tove och JJ var tidigare vänner, men inte sedan 2-3 år tillbaka (uppgifter i tråden)
- Tove skrev ”Grattis 😍” på MH:s instagram tidigare i somras.
- Tove och hennes pojkvän brukade umgås med en av de nu häktade flickorna för längesedan, men ingenting i närtid. "Jag har inte hört talas om något om henne på ett år säkert". Källa: pojkvännens mor.
- "Anna" beskriver JJ: Jag umgås ofta med henne och pratar med henne varje dag, i vanliga fall. Hon är väldigt energisk, spontan och rolig. Väldigt omtänksam och mån om andra. Väldigt ärlig, vilket jag gillar. Hon är som en lillasyster för mig.
- MH följer Tove på Instagram
- JJ och MH är vänner på Facebook

Konflikten mellan MGM och Tove:

Förra året uppstod en konflikt mellan JJ och Tove. Konflikten resulterade i att det stora tjejgänget delades i två. De senaste månaderna ska konflikten ha eskalerat. Under lördagskvällen 15 okt blossade bråket upp inne på Nöjet. Tove och den misstänkta kvinnan ska ha bestämt sig för att gå hem till kvinnan för att prata ut. Där ska de båda ha blivit sams (enligt MGM:s väninna).

” Det hade ändå gått bra och efter när Tove skulle cykla hem så hade allting löst sig sa hon. Hon sa att de kanske inte skulle bli nära vänner igen men att de inte längre var ovänner” (Väninnan. SR)

- Bild MGM: https://imgur.com/a/ylvpxbu
- Bild 2 MGM: https://twitter.com/anon_western/status/1584563780423274498
Citera
2022-11-12, 11:26
  #27244
Medlem
Del 3 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Händelser vid försvinnandet den aktuella kvällen:
Förfest i JJ:s lägenhet:
- JJ + MH + ytterligare en väninna hade förfest i JJ’s lägenhet under kvällen. (AB)
- Stämningen är god och kvinnorna skickar bland annat festvideor i en gruppchatt på Snapchat, enligt en vän till kvinnorna. (AB)
- De senaste veckorna har lägenhetens badrum renoverats och kvinnan ska inte ha varit hemma så mycket under den tiden. Men denna kväll uppger grannar för Aftonbladet att de hör att kvinnan har en förfest.
- Efter förfesten går kvinnorna ut till utestället Nöjet i centrala Vetlanda. (AB)
Restaurang Nöjet:
- Tove har synts inne på Restaurang Nöjet.
- Även de två MGM har synts inne på Nöjet.
- JJ + MH + en annan vän har gått ut till Nöjet "där de träffat Tove". (Uppger MGM's vän "Anna" i AB)
- "De ska ha bråkat en del där". (Uppger MGM's vän "Anna" i AB)
- Bråkig stämning på nattklubben kopplat till det sällskap som kvinnorna ingick i. (Aftonbladet).

- Det var Oktoberfest på Nöjet den aktuella lördagen. Stället stängde kl 01.
- Enligt barchefen var det gott om folk och en av de bästa kvällarna på länge. Stämningen beskrivs som god förutom några mindre tjafs mellan besökare. (Aftonbladet).
- Barchefen uppger att Tove tog kontakt med honom omkring 00:15 och frågade om han sett hennes yngre vän där inne på restaurangen under kvällen. (Aftonbladet)
- Barchefen konverserade med Tove i 10 minuter
- Barchefen: Tove letade efter en yngre tjejkompis, som hon hade sett på Snap-kartan.
- Tove ska ha frågat efter sin vän "upprepade gånger". (Aftonbladet)'
- "Jag berättade för henne att jag inte hade sett henne här på hela kvällen". (Expressen)
- Barchefen uppfattade inte att det var något konstigt med Tove, förutom att hon verkade lite orolig för tjejen och gärna ville få tag på henne. (Aftonbladet)

- "Min sambo var på Nöjet denna kväll, men har inte uppfattat något bråk eller annat konstigt. Även många andra vänner som var där utan att uppfattat någonting. Så mycket måste verkligen gått under ”radarn”." (Skriver användare Bluegypsy)
- "Jag har hört att bartendern vet vilka MGM är samt vem tjejen Tove letar efter är men han vet inte vem Tove är. (Skriver användare Wattweke)
- PF som bor i samma hus som JJ jobbade som vakt på Nöjet den kvällen. (Obekräftat).
- Rykten från flera håll att folk ska ha blivit drogade på Nöjet denna kväll. (Skriver Seaside0099).
Efter restaurang Nöjet - på väg hem till JJ och i lägenheten:
- Sent under kvällen gick bägge MGM, och den vän de gick dit med, ut från Nöjet. Denna tredje person lämnar sedan platsen, enligt uppgifter. (AB)

En av MGM har uppgett följande till en vän (troligtvis "Anna") innan gripandet:
BO och MGM (troligtvis JJ) blev ovänner vid Nöjet. BO följde med till JJs lägenhet för att prata ut. De blev sams igen i lägenheten och BO lämnade sedan lgh vid 03-tiden tillsammans med MGM.

- Polisen säger att Tove lämnar Nöjet efter 01. Enligt polisen går de norrut på Storgatan. Tove går med sin cykel. (Aftonbladet)
- 01:49 får hon samtal från pojkvännen: ”allt var bra och hon sa inget som pojkvännen reagerade på. Han ringer för att se om hon är på väg hem helt enkelt” säger polisen Finndahl till Efterlyst.
- Enligt vittnesuppgifter ska Tove och de båda kvinnorna därefter ha besökt en av kvinnornas lägenhet. Men det är uppgifter som polisen inte har fått bekräftat. (Efterlyst)
- Kring 02:30: Tove ringer pojkvännen och berättar att hon är på väg hem. Om hon menar hem till pojkvännen eller hem till sig själv vet vi ej. (Uppgiften om 02:30 är vag och osäker)
- Ryktet säger att det var ett röstmeddelande till pojkvännen vid 02.30 och att han hört något skumt i bakgrunden vilket gjorde att han/de ringde polisen när han hörde röstmeddelandet (troligtvis under morgonen).
Uppgifter om olika ljud från JJ:s lägenhet:
- Grannar ska ha rapporterat om ”spring i trappen”. (Expressen)
- Grannar ska ha hört flera höga ljud från lägenheten under natten. "Jag hörde flera rejäla dunsar. Det var inga vanliga ljud" (Expressen).
- Ska ha varit två olika grannar som hört dunstar och slag som påmint om hammarslag runt 02:30 (SR).
- En av grannarna säger att det lät som slag i golvet och hen tänkte 'är det nån som hamrar nu vid den här tiden?' (SR)
Grannen WN (JJ:s granne på våningsplanet) uppger i podden ”Försvunnen”:
- Hörde inte ifrån vilket håll dunsarna kom
- ”Det var inte som att någon festade, utan det var mer som att någon flyttade en soffa och ställde ner den lite hårt 2–3 ggr. Eller att någon tog en hammare och spikade i en spik, kanske några sekunder mellan varje duns”.
- Ungefärlig tidpunkt: "Efter 01 eller 02…*ohörbart*….väldigt sent in på natten."

Grannen WN uppger till Vetlanda-Posten:
- Jag pratade med min tjej som bor i USA och vid typ halv tre så kom det ljud. Tre stycken smällar eller dunsar. Som att någon lyfte en soffa någon halvmeter upp i luften och sedan ställa ned den oförsiktigt eller som att någon spikade i väggen med några sekunders mellanrum.

- Han hörde inte något efter de kommit tillbaka från McDonalds. Han tycker det är underligt; det är så lyhört i huset och det känns svårt att flytta en kropp utan att någon skulle höra det. Det är ett riktigt mysterium hur detta ska ha skett, säger han.

- Han beskriver JJ som den "minst sociala" i huset och att hon håller sig till sin egen bekantskapskrets
Sonen i grannfamiljen under JJ uppger i podden ”Försvunnen” och till SVT:
Ljuden:
- Beskriver dunsarna som något ”jättetungt som kastats på golvet mitt framför (kylen?). Det var två i rad”. Dunsarna var som att 50-100 kg slängdes ner i golvet. Taket skakade.
- Hörde inga skrik eller röster
- Dunsarna var vid 3 på natten
- ”Det hördes jättehögt, från det hörnet”. Den misstänktes badrum ligger i det hörnet. Han vet det eftersom lägenheternas planlösningar är nästan identiska.
- Pappan sa att ”det här är ovanligt ljud, det brukar inte vara så”.
- Andra helger kunde det vara andra ljud, festljud, enligt pappan
- Kvinnan brukade ha fester hemma, uppger grannsonen
Sonen knackar på JJ:s dörr:
- Sonen går upp till JJ:s dörr. Samtidigt står pappan kvar nere utanför familjens lägenhetsdörr och ser på.
- Sonen ringde på dörren. Ingen öppnade. Väntade en minut. Ringde igen. Under den andra gången hörde han någon som sparkade. På vad han uppfattar som på innerväggar, inifrån.
- Han uppfattade dessa ljud komma från vänster sida sett från när man står vid dörren.
- Han uppfattade ljuden komma från badrummet.
- Det lät som att någon sparkade 5-10 sparkar. Sparkarna sker efter han ringt på dörren.
- Ingen öppnade. Därefter blir det tyst och grannen går sedan ner igen.
- Inne i lägenheten diskuterar fadern och sonen om de ska larma eller inte. ”Vi var oroliga”.
JJ pratar med grannsonen och hans far i trappuppgången:
- Vid 03,10-tiden hör samma grannar återigen ljud från lägenheten. Denna gång låter det som att någon öppnar och stänger ytterdörren två gånger. Grannarna öppnar sin ytterdörr och lyssnar i trapphuset för att se efter vad som händer (AB)
- ”Vi öppnade dörren, tittade så. Det hörs uppifrån att det är en dörr som öppnas och stängs Då springer hon ner, alltså inte springer utan går vanligt”. (Podden)
- JJ kommer till fadern och sonen. De frågar hur läget är.
- JJ uppger att hennes kompis har trillat och spytt. Att kompisen är full, har druckit för mycket och mår dåligt. JJ uppger att hon lagt kompisen i sängen.
- JJ uppger att hon vill åka till Donken.
- Sonen undrar hur hon ska ta sig dit, om hon ska köra bil. (Enligt AB är grannen orolig för att hon ska köra bil då hon har druckit).
- JJ uppger att hennes mamma ska komma och hämta henne.
- Sonen och hans far erbjuder JJ att köra henne till Donken ”om hon ville”.
- JJ funderar på erbjudandet ”typ 20 sekunder”.
- JJ tackar ja till erbjudandet, men innan de gick ut till bilen sa JJ att hon hade glömt något och skulle upp och hämta det.
Fortsättning i Del 4. McDonalds-besöket m.m.
Citera
2022-11-12, 11:26
  #27245
Medlem
Del 4 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.
JJ och grannsonen åker till McDonalds vid 03-tiden
(Nästan alla uppgifter från Podden "Försvunnen" Del 2)
- När JJ och grannsonen går ut från porten ser han en cykel ”utanför grinden”. Grannen tycker den står märkligt parkerad vid staketet.
- Cykeln står ”parkerad och låst”. (AB)
- Grannsonen frågar JJ vem som har ställt en cykel slarvigt utanför grinden och JJ säger att det är hennes kompis som glömt den där. Hon säger ett namn till grannen men det är INTE Tove och inte kompisen som hon påstår ligger i sängen i lägenheten.
- Grannen ställer därefter upp cykeln
- Under bilfärden frågade grannsonen mer om kompisens fall i lägenheten. JJ uppges inte vara så villig att gå in i den diskussionen. JJ ska ha svarat undvikande, bland att genom att ställa frågor om grannens kväll.
- I bilen upplever han JJ som upprörd, stressad samt ovanligt inställsam. (Nyheter 24)
- JJ säger att kompisen inte fått något i magen och att hon måste köpa mat till henne.
- JJ beställer maten via mobilen (Expressen).
- Vid McDriven tar grannsonen emot påsen med mat och ger den till JJ
- Han beskriver påsen som lätt och att han måste ha innehållit lite mat ”typ cheeseburgare och chili cheese.”
- Precis när de kör kör ut från McDriven pekar hon på en bil och säger ”min kompis, min kompis”.
- Hon säger att "Det är min bästa vän, jag måste hälsa på honom".
- Hon går fram till bilen. ”En liten röd bil”. Inget bilmärke uppges i poddintervjun.
- I den röda bilen sitter två män, bägge i 20-årsåldern
- JJ pratar med mannen/männen i ca 1-1,5 min.
- JJ går tillbaka till grannens bil och de åker hemåt
- Grannen frågar JJ "Ah, det är din kompis och så?" . JJ svarar "Ja, det är min bästa vän och vi har varit och festat och så".
JJ och grannsonen kommer tillbaka till lägenhetshuset efter McDonalds:
- När de kommer tillbaka hem ”påminner” grannsonen JJ om det ligger någon röd påse i cykelkorgen.
- JJ tar upp påsen från cykelkorgen och tar med den upp till lägenheten
- Påsen ser ut att innehålla ett föremål som liknar en burk (AB).
Övriga uppgifter:
- JJ berättar för grannsonen att kompisen som är i lägenheten heter XXXXXX (maskat i podden).
- JJ uppger ett namn (ej Toves) vems cykeln är. (podden)
- Det är ca 1 km mellan Nöjet och McDonalds. Ca 2 km mellan McDonalds och JJs lägenhet.
- Det är cirka 200 meter mellan McDonalds och Toves pojkväns lägenhet

MGM uppger innan gripandet till en vän:
- Bägge MGM tog sig till McDonalds efter att Tove cyklade hemåt vid 03-tiden.
- De två MGM har enligt uppgifter uppgett för polis att de två har åkt till McDonalds klockan 02.45.
- JJ har setts lämna sitt hem för att möta någon mellan 03 och 04 på natten. Toves telefon ska då ha varit kvar i lägenheten.
Toves mobil under natten:
- Sista gången mobilmasten i norra Vetlanda får kontakt med försvunna Toves mobil är vid 04-tiden, söndag den 16 oktober. Vissa uppgifter säger kl 03,50.
- Innan dess ska polisen ha kunnat spåra mobilen, från den ena misstänkta kvinnans lägenhet till McDonalds och tillbaka, samtidigt som JJ och grannen åker samma sträcka. Det finns inga uppgifter som tyder på att Tove var med under den resan. (AB)
Övervakningsfilmer fångar JJ’s bil under natten:

Gulf-mackens övervakningskamera:
- Övervakningsfilmer från Gulf-macken fångar när JJ’s bil passerar 03.56. Samma bil syns åka tillbaka 05:45. Riktning mot Nye på ditvägen och tvärtom på hemvägen. Macken ligger i korsningen Nygatan/Missionsgatan. (Obekräftat. Tjorvenkorven123)

- Kameran på Gulf har fångat JJs röda bil 04.00 och sedan tillbaka i stan 05.00 på väg mot hennes lägenhet. Detta berättade en familjemedlem som jobbar på en Gulf-mack i grannstaden. Den som äger den gulf-macken äger också några procent av den i Vetlanda, så hen fick reda på det av den personen.
(Obekräftat. Bluegypsy)

- Aktuell Gulfmack: korsningen Nygatan/Missionsgatan.

- En bil, kopplad till en av de häktade kvinnorna, ska ha fångats på bild i centrala Vetlanda med hjälp av en övervakningskamera vid två tillfällen tidigt på söndagsmorgonen. Strax innan klockan 04 ska bilen ha åkt ut från stan, i riktning mot fyndplatsen, och sedan ska bilen ha åkt in mot stan igen vid 05.45. (VP 8 nov)

Bil fångas av åtelkamera under natten:
- Samma bil som setts på kameraövervakning vid Gulf ska också ska ha fastnat på en åtelkamera i närheten av fyndplatsen. Detta har diskuterats i jaktlaget och inget som reflekterade över först förens polisen hade gått ut och bett alla jaktlag kolla över material. Inga personer syns på åtelkamerabilden utan enbart en liten bil. Svartvit bild.
(Obekräftat. Skrivet av: Eyodfresh)
MGM lämnar digitala spår under natten som knyter henne till fyndplatsen:
En MGM har lämnat digitala spår som knyter henne till fyndplatsen. Kvinnan ska ha skrivit/berättat på sociala medier att hon befann sig i området under natten då Tove tros ha blivit mördad. Kvinnan förklarade det med att hon var och hälsade på hos en person. Detta ska ha skett någon gång tiden efter McDonalds-besöket. (SR)


Dagen efter försvinnandet - söndagen 16 okt:

JJ syns på söndagen i området där Toves kropp hittas:

- Markägaren såg JJ rida i området på söndagen. Dock inte på den vägen där Toves hittades ett stenkast in i skogen. Men hon red åt det hållet/eller kom från det det hållet. (men finns andra vägar att välja) Ifrån den platsen som Tove hittades kan man se vägen om man står upp. Men Tove låg i en liten ”sänka” så kroppen syntes troligtvis inte från vägen. Det är ett rykte, men kommer från väldigt säker källa. (Obekräftat. Källa: Wattweke)
- Uppgiften om att hon setts till häst på söndagen när TT anmäldes försvunnen fick polisen ganska tidigt. Strax efter det blev ”känt” vilka MGM var (Obekräftat. Källa: Wattweke).


Kompisgänget pratar om natten och om Tove:
I kompisgänget, där de misstänkta kvinnorna ingår, delas en länk till Missing Peoples efterlysning i den gemensamma gruppchatten på Snapchat, enligt en vän till dem. Konversationen följs sedan upp med ett telefonsamtal, där den misstänkta kvinnan berättar för en vän hon träffat Tove på lördagskvällen, enligt uppgifter.

– Jag minns inte om det var hon som ringde mig, eller jag som ringde henne. Hon berättade att hon och två andra, bland annat den andra häktade, hade gått ut till Nöjet där de träffat Tove. Enligt henne ska de ha bråkat en del där, säger vännen.

Den misstänkta kvinnan ska även ha berättat i samtalet att Tove följde med henne hem efter Nöjet.
– Hon sa att de hade gått hem till henne för att reda ut allting, och att de pratade ut och blev sams, säger vännen." (Expressen).
JJ:s far och JJ lägger ut annons på potatisgrep:
- Söndagen 16 oktober vid 09-tiden lägger JJ’s pappa ut en annons på en potatisgrep på Vetlandatorget.se
- Senare under dagen, runt 16-tiden, lägger JJ upp annons för samma potatisgrep på Marketplace och Vetlandalopps.

Länk annons Marketplace: https://www.facebook.com/marketplace/item/605891217945996/
Bild annons Vetlandaloppis: https://imgur.com/a/xQ2tq45
Citera
2022-11-12, 11:27
  #27246
Medlem
Del 5 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

JJ's lägenhet. Lägenhetshuset. Grannar

JJ:s lägenhet - dit tjejerna gick efter Restaurang Nöjet:

- Lägenheten är en hyreslägenhet på 46 kvadratmeter
- Ligger ett par minuter från Toves lägenhet och en dryg kilometer från Nöjet.
- JJ:s dörr har titthål
- JJ:s lägenhet har ej balkong
- JJ:s lgh; städskåp/garderob direkt till vänster om ytterdörr, sedan kommer dusch/toalett
- I huset pågick badrumsrenoveringar
- Vind finns, det är där JJ har sin lägenhet. Totalt två vindslägenheter med snedtak och inget där över.
- Endast 1 trappuppgång i huset
- Alla är bosatta (inflyttade) i huset mellan åren 2020 - 2022 förutom en äldre man.
- Går att backa upp bil jämte huset. På sidan av huset är det en garageuppfart.
- Källartrappa upp längs med kortsidan
- Bottenplan har utgång på baksidan samt 2 v lägenheterna på plan 2 har balkong och 1 med "stege" ner. Källa: tidigare boende
- Finns pannrum, gillestuga och bastu i fastigheten. I källaren finns förråd och tvättstuga
- Ingen hiss
- JJ har endast en granne på sitt våningsplan.
- Huset beskrivs som mycket lyhört
- Det finns en ingång/utgång på baksidan av huset
- Källaruppgång leder till parkeringen

- I det lilla vita huset till höger om hyreshuset förvaras bland annat gräsklippare. Huset delas tillsammans med Storgatan 79 (71:an och 79:an har samma hyresvärd). Stod olåst åtminstone förr.
- Damen KG har rummen och balkongen under JJs. (obekräftat)
- Ingen sensorer i trapphuset. Dock lyser det konstant på bottenplan vid entrén och på andra våningen. Lyser dygnet runt utifrån. Källa: Bluegypsy
- Tyst i huset brukar det aldrig vara. (Skriver lindblomsgrön som säger sig ha pratat med JJ's granne)
- Grannarna diskuterar händelsen med varandra de förstår heller inte hur TT försvann ur huset. (Skriver lindblomsgrön).

Beskrivning av hur JJ's lägenhet ligger i huset (credd: Avel):
- Finns en kraftig brandstege ut från JJ's lgh på baksidan. Evakuering via fönstret. Finns taklucka också mellan lgh högst upp. Brandstegen landar bredvid grannens balkong.
- JJ’s lägenhet är på översta våningen. Trappan är från andra sidan mot Storgatan. Hennes dörr är första till vänster.
- Hon bor i den vänstra vindsvåningen framifrån sett.
- JJ's stege är utanför hennes köksfönster.
- Ett fönster med tre karmar uppe på gaveln mot stan och sen fönsterkupan på baksidan. Inga fönster mot gatan. Gräsmatta under JJ's lgh.
- På gaveln är det väldigt undanskymt mellan en bil och källarutgången.
- Trappan inne är i sten och den utanför är i betong.
- Ytterligare beskrivningar finns i podden "Försvunnen" del 4. Sammanfattning i del 14.

Bilder och ritningar över huset

Grannens balkong bildar ett tak över källarutgången:
https://www.bildtagg.se/bild/0cjn0wp6hrc2ko90jvxco3l

Bilder från baksidan av huset:
https://www.bildtagg.se/bild/ppx35d63h06x68wqvzf66pqj
https://www.bildtagg.se/bild/nd9wrb9bgmh00wqgpwt1xirp

Ritning lägenhet:
https://ibb.co/cwLnnq6

För fler ritningar över fastigheten:
https://ritningsarkiv.vetlanda.se/C3WebPublic/DocumentList.aspx Ange "SLOTTET 7".

Exempel på hur bilar parkerats vid JJ's bostadshus:
https://ibb.co/fQ3gtfN
https://www.google.com/maps/place/Storgatan+71,+574+31+Vetlanda/@57.4322274,15.0727954,3a,15y,243.63h,87.68t/data=!3m7!1e1!3m5!1sfT5Wn896mJlflU9hvIiWVA!2e0!5s2 0180701T000000!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x465758e6 50527e61:0xf5ac7631d28c82!8m2!3d57.4320452!4d15.07 24616

Karta lägenhet:
https://www.google.se/maps/@57.4322059,15.0728168,3a,40.1y,238.08h,96.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSGfVI0S0yscivNJSc0QHkw!2e0!7i1 6384!8i8192

Huset är disponerat på följande sätt:
Totalt 6 st hyreslägenheter

3 lägenheter på bottenplan och två av dessa i två våningar, därav är bara en familj skriven på andra plan, men är två olika lägenheter. Den andra lägenheten på bottenplan är också i två våningar, en våning på bottenplan och en på planet över. Därav ser det ut som det bara är en bebodd lägenhet på plan 1.

Plan 3, vån 2. Vindsvåning:
2 lägenheter:
- JJ. 19 år. 1a 40 m2
- WN. 23 år. 1a 40 m2

Plan 2, vån 1
Bara en lägenhet:
FK. 57 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
GJ. 55 år. 3a 80m2 utländsk förnamn, svenskt efternamn
DK. 23 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
SK. 18 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
(Någon av dessa söner ska ha kört JJ till McD under natten, enligt lindblomsgrön)

Entre, plan 1 (vån 0)
3 lägenheter:
- KG. 75 år 3a 80m2 utländskt namn. Har rummen och balkongen under JJ.
- JA. 40 år / FJ 40 år. 2a 65m2 svenskar
- PF. 60 år. 2a 60m2 svensk
Grannarna
- Grannen WN på samma våningsplan som JJ äger ett rekondföretag två minuters bilväg från McDonalds. Det är denna granne som intervjuas i podden ”Försvunnen” avsnitt 1.
- Grannen PF (60) arbetar som dörrvakt på Nöjet.

Grannarna under JJ:
Familj, två vuxna och två barn. DK 23 år och SK 18 år.

Det är sonen i denna familj som har knackat på hos JJ i samband med dunsarna. Samma son har även kört JJ till McDonalds under natten. Det är denna granne som intervjuas i podden ”Försvunnen” avsnitt 2.
Familjen tycks bestå av ytterligare en son (25 år). Denne bor på annan adress i Vetlanda och är tilltalad i brottmål.
Citera
2022-11-12, 11:27
  #27247
Medlem
Del 6 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Initialt polisarbete. Utredning. Åklagare
Initialt polisarbete:

Söndag 16 oktober:
- JJ kontaktas av polis. Ett flertal förhör hålls.
- JJ:s granne, som kör JJ till McD, förhörs av polis
- Polisen söker igenom JJ:s lägenhet under söndagseftermiddagen, till sent in på natten.

Måndag 17 oktober:
- Under morgonen (10.30) är polisen vid en av de misstänkta kvinnornas bostad. De söker även med hundpatrull i området kring huset.
- Kl 11.12, MH förhörs i sitt hem. Kl 11,30 grips hon.
- Kl 11.40, JJ förhörs på sin arbetsplats. Kl 11,50 grips hon.
- En bil bärgas vid Ekenässjön norr om Vetlanda.
- MP inleder akut sökinsats 15:45
Utredningen:
- Utreds av polisen i Jönköping. "Grova brott"-gruppen.
- Måndag 24 oktober: utredningen tar ny riktning; ”särskild utredningsmetodik” riktad mot ”grova våldsbrott” påbörjas.
- Polisen har säkrat övervakningsfilmer från natten från restaurangen Nöjet och minst ett annat ställe. (Aftonbladet)
- Flera undersökningar har gjorts i JJ:s hus och i ett garage i närheten
- Polisen har beslagtagit bil vid JJ:s arbetsplats.
- Civil polisbil har varit vid JJs pappas gård vid minst ett tillfälle. (Uppger användare i tråden. Obekräftat).

- Det lilla vindsutrymmet mellan JJ:s och grannens lägenhet är genomsökt. (Uppgift: lindblomsgrön)
- HELA JJ:s lägenhetshus är genomsökt (Uppgift: lindblomsgrön).
- Polisen uppger att de jobbar "jättebrett", har många spår och inte låser fast sig vid något
- Polisen uppmanar Vetlandabor att vara extra uppmärksamma. Om man till exempel lägger märke till något som sticker ut, som kläder och saker, när man är ute ska man kontakta polisen.
- Om allmänheten anträffar tex nycklar, plånbok eller mobil, ska dessa lämnas till polis.
- Alla som har en övervakningskamera får gärna kolla igenom den. Om man hittar något som kan var intressant ska man kontakta polisen (Polisen till P4).
- Drygt en vecka efter att hon försvann handlar det om kartläggning i detalj mer än att leta (SR)
- Måndag eftermiddag 24 okt: kriminaltekniker genomsökte kvinnans lägenhet med hund
- Torsdag 27 okt: polisen genomför sök i markområden vid JJ's fars granne. Sökinsats även vid Föreda Kvarndammen

- Polisen: flera personer har sedan försvinnandet tagits in till förhör. Vissa vittnen har blivit kallade upp till 4 gånger. (AB)
- Polisen ber jaktlag och privatpersoner kolla sina åtelkameror efter ”onormala” händelser i bildmaterialet. Intressant kan tex vara kameror inne i en återvändsgränd i skogen på någon skogsgränd. (28 okt, AB).
- Övervakningskamerors material analyseras (28 okt)
- JJ:s Snapchat-profil uppges av vänner vara aktiv vid Jönköpings polishus. (28 okt)
- LPO-chefen Jonas Lindell: säger att man har gjort efterforskningsåtgärder på terrängpartier i Vetlanda med omnejd med bl.a. hundresurser. (28 okt)
- NOA är inkopplat som stöd med specialistfunktioner och specialkompetens (t.ex. gärningsmannaprofilgruppen) men ärendet utreds av lokala grova brottsgruppen. (SMT 28 okt)
- Toves mobil spåras under samma tid, och samma väg, som grannen och den misstänkta kvinnan åker till McDonalds. Det finns inga uppgifter som tyder på att Tove var med under den resan.
- Utredarna har övervakningsfilmbilder som visar en bil som har koppling till en av de häktade kvinnorna vid två olika tidpunkter natten kvinnan försvann. Bilen har filmats på samma plats i Vetlanda, en nyckelplats i utredningen (AB, 2 nov)
- I nuläget misstänks inga andra personer för inblandning i kvinnans försvinnande eller död än de nuvarande häktade. (AB, 2 nov)
- Polisen hittar Toves kropp, 2 nov.
- Polisen uppger att filmer varit och är viktiga i utredningen och att det varit en del av förundersökningen (AB, 2 nov)
7 november:
- Den tidigare inledda förundersökningen om människorov omfattar nu även misstanke om mord och gravfridsbrott. (SVT)
- Enligt polisen ska det ha framkommit ”nya detaljer i förhör och annan bevisning” som gör att man har kunnat ändra rubriceringen. (AB)
- MGM är fortsatt häktade misstänka för människorov. Åklagaren tar beslut senare i veckan om de ska begäras häktade för dessa brott; mord och gravfridsbrott. (SVT)
- I nuläget har brottsrubriceringen inte ändrats, utan det handlar om en utökning i utredningen.
- Misstankarna om mord har stärkts efter den första obduktionen och att iakttagelser har gjorts i lägenheten (TV4)
- Kvinnorna har inte förhörts efter att fler rubriceringar tillskrivits i ärendet. Det också oklart om kvinnorna kommer tillskrivas misstankarna. (AB)
- Åklagaren: ”Inga misstankar mot någon annan i nuläget”.
- Åklagaren: fyndet av kroppen föranledde utökningen av brottsmisstankarna. (VP)
Onsdag 9 november:
- Kvinnorna är underrättade om de nya brottsmisstankarna. De fortsätter att neka till alla brottsmisstankar.
- Åklagare, polis och tekniker på plats i JJ's bostadshus. Beslag görs.
- Ett tiotal poliser undersökte JJ:s bostadshus. Extra stort intresse för ett källarutrymme, som även har en sidodörr som leder till bostadshusets parkering.

Grannar uppger:
- Flera polisbilar på hela gatan utanför
- Poliser tog med sig saker i papperspåsar
- De tog saker från kvinnans källarförråd
Torsdag 10 nov:
- Ingen omhäktning av de misstänkta kvinnorna den här veckan, enligt åklagaren.
- Åklagaren förnekar att det ska ha skett en vallning av en av de misstänkta kvinnorna i Vetlanda under onsdagen.
- Senast på torsdag nästa vecka hålls nya häktningsförhandlingar.
- Åklagaren: Har en bra uppfattning om var olika personer befunnit sig under natten. (Efterlyst)
- Polis i Efterlyst: utredningen kommer sannolikt ta minst 6 månader. (Efterlyst)

- JJ:s advokat uppger att JJ nekar till brott. (SR)
- MH:s advokat vill inte kommentera MH:s inställning. (SR)
Fredag 11 nov:
- Åklagare Rullman berättar att han var i JJ:s lägenhet i onsdags, tillsammans med polisen, för att få en uppfattning om hur det ser ut på platsen. (SR)
- RMV:s slutliga obduktionsrapporten ej klar. "Tar veckor". (AB)
- Preliminärsvaret från rättsläkaren har troligtvis kommit.
- Åklagaren: Inget har framkommit som försvagat misstankarna, tvärtom. (AB)
- Åklagaren: nya förhör har hållit med bägge MGM under veckan. (EXP)

- En MGM har lämnat digitala spår som knyter henne till fyndplatsen. Kvinnan ska ha skrivit/berättat på sociala medier att hon befann sig i området under natten då Tove tros ha blivit mördad. Kvinnan förklarade det med att hon var och hälsade på hos en person. Detta ska ha skett någon gång tiden efter McDonalds-besöket. (SR)
Lördag 12 nov:
Enligt uppgifter till Höglandsnytt har utredarna en tämligen klar bild av vad som inträffat. Pusslet är dock ännu inte helt färdiglagt. Bland annat väntar man på den rättsmedicinska undersökningen. (HN)
__________________
Senast redigerad av GrevenFB 2022-11-12 kl. 12:17.
Citera
2022-11-12, 11:28
  #27248
Medlem
Del 7 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Toves cykel. Toves mobil. Adresser. Bilar


Toves cykel
Allmänt:
- Cykeln lånade hon av sin pappa. (Efterlyst)
- Märke på cykeln: Neptun Atlantica

Var den hittades:
- Hittad vid Gränsgatan 16, en tvärgata mitt emot Pizzeria Arena, ca 200 m från JJ:s bostad på Storgatan 71. Uppställd mot vägg. Låst. (Polisen).
- Cykeln är låst på ett icke stöldsäkert sätt med slanglås bara i framhjulet och ej förankrat i något annat.
- Toves cykel hittades på en plats som har koppling till en av de häktade kvinnorna.(Expressen)
- Polisen: "Om det är någon som har sett Tove eller någon annan komma cyklande på den här – för den är ju placerad fint mot väggen och låst dessutom – så är det av intresse"
- Cykeln ställdes upp av en granne då hon hittade den slängd utanför huset. (Obekräftad och mkt osäker uppgift).
- På adressen där TT:s cykel hittas bor också en tjej i samma ålder som TT. En *lma *eiver. Hon är kompis med M.H på Facebook.

Parkerad utanför JJ:
- När JJ och grannen ska åka till McDonalds ser grannen cykeln "slarvigt parkerad" utanför grinden.
- Han frågar JJ vems cykel det är och vem som har parkerat den så slarvigt.
- JJ uppger att cykeln är hennes kompis och att hon har glömt den. Kompisen är inte densamma som ligger i sängen i lägenheten, på grannens fråga.
- Cykeln står ”rakt ut” och inte emot ett staket. Grannen ställer därefter upp cykeln (mot husväggen?)
- Vittnen har sett cykeln stå utanför JJ:s hus vid kl 04. Senare under morgonen stod cykeln ej kvar
- Det har inte framgått huruvida cykeln ska ha varit fastlåst vid staketet, bara att den "stod låst vid staketet".
- När JJ och grannen kommer hem från McDonalds ”påminner” grannen henne om att det ligger något i cykelkorgen. "Då går hon o tittar a tar med sig påsen upp, det är (röd eller lätt?) påse" (podden).
- Påsen såg ut att innehålla ett föremål som liknar en burk (AB).

Bild på cykeln: https://images.aftonbladet-cdn.se/v2/images/99fc1f35-8cbc-40dc-a6f6-478a4a7b33be?fit=crop&format=auto&h=1213&q=50&w=12 80&c98f9e99
Bild på cykeln: https://imgur.com/a/9DMuvrh

Där cykeln hittades; Gränsgatan 16:
Huset där cykeln hittades: https://www.google.com/maps/@57.4302188,15.0713959,3a,15y,326.51h,91.12t/data=!3m6!1e1!3m4!1swIWIObek8pMCPsO9MqXzyw!2e0!7i1 6384!8i8192
Huset: https://www.bildtagg.se/bild/ysngyu7dwu6if88qpuhei5vi
Cykelns placering: https://www.bildtagg.se/bild/hi87z1qqbcca0to10r59za3
Översikt placering: https://www.bildtagg.se/bild/r5l00st68uf1cn1rh8bec9i2


Toves mobil
- Oklart om polisen har hittat mobilen eller ej
- Grannen (WN 23 år) känner en kusin till Tove och säger att telefonen HITTADES KVAR i bostaden av polisen. (Obekräftat. Skrivet av lindblomsgrön som säger sig ha pratat med WN)
- Teknisk bevisning visar att Toves mobiltelefon befunnit sig i kvinnans lägenhet tidigt söndag morgon. (Expressen)
- Toves senaste position (GPS): Någonstans runt Nydalarondellen (ca 2 km med bil från JJ:s lägenhet) efter klockan 03, från de som har henne på Snapchat. Obekräftad och osäker uppgift. Källa: Guapo625
- Innan mobilen slocknar 03.50 ska polisen ha kunnat spåra den, från JJ’s lägenhet till McDonalds och tillbaka under samma tid som JJ åkte till McD med grannen. Det finns inga uppgifter som tyder på att Tove var med under den resan.

- Mobilen har senast kopplat upp sig mot en mast "på höjderna ovanför Biltema" kl 03.50 natten till söndagen. Därefter har den varit bortkopplad. (Expressen).
- Masten täcker hela norra Vetlanda
- Uppkopplingen till masten behöver inte betyda att telefonen var där vid Biltema-området, eftersom masten täcker stora delar av norra Vetlanda.
- Polisen har sagt att det inte går att dra några slutsatser av den uppkopplingen.

Länk till trolig mast: https://www.google.com/maps/@57.4380625,15.0579137,1631m/data=!3m1!1e3
Karta över området: https://i.imgur.com/LowJCrE.png
Alla "mobilmastceller” som kan vara relevanta runt JJ’s bostad. Finns fler. Pinsen är inte master utan celler, typ antenner. https://www.bildtagg.se/bild/23hi2z92dwb27njtaxzf7f (cred Avel).

Adresser:
JJ: St*rgatan 71, Vetlanda. Bodde fram till i somras i Nye hos sin far.
JJ:s far: "H*dderödje 4, Nye"
JJ;s mor: Vasagatan, Vetlanda
Arbetsplats: Skola vid Ekenässjön
TT: V*ntergatan 16A
TT:s far: V*ntergatan 16A
TT:s mor: Myresjö
Arbetsplats: Mogärdeskolan
TT:s pojkvän: Lasarettsgatan, Vetlanda
MH: Orkest*rvägen 21, Vetlanda

Bilar:
JJ:s pappa:
- Bolinder-Munktell 500 Röd Traktor 1977
- T-railergruppen 130 T Vit Släp 1998
- Suzuki Alto 1.0 Röd Halvkombi 2010 (Ägdes av JJ 2 första månaderna. Nyttjas av JJ)
- BMW 116i Vit Herrgårdsvagn 2012
JJ:s mor (MJ):
- Suzuki SX4 1.6 4X4, röd halvkombi. Årsmodell 2014.
- Volvo 445-183 GL, röd sedan. Årsmodell 1991. Avställd.
"Grannpappan" under JJ äger tre bilar.
- Honda ackord
- Skoda Fabia (troligtvis denna som sågs vid McD)
- Audi A4 (svart)
Toves pojkväns mor:
- Silverfärgad BMW

Bild på aktuella biltypen Suzuki Alto:
https://sbimotor.com/cars/SUZUKI/ALTO/903562890
https://www.autouncle.se/se/d/15093626-begagnad-suzuki-alto-1-0-vvt-68hk-lagmilare-aux-ingang-arskatt-360kr

Övrigt kring bilarna:

Vittnesuppgifter om silvrig BMW och Röd Audi vid McDonalds under natten:
Den silvriga bil som vissa sett vid McD under natten (i vissa fall uppges BMW) är mest troligtvis JJ:s grannes bil (silvrig Skoda) när JJ och grannen åker till McD. Personerna i den röda bilen är troligtvis JJ:s ”bästa vän” och som hon går fram och samtalar med under McD-besöket. Det är således två vittnen som vittnar om varandra.

Den svarta kombibilen som syns på kamerabilder från COOP:s baksida:
Visade sig inte ha med detta fall att göra.
Citera
2022-11-12, 11:28
  #27249
Medlem
Del 8 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Initialt sök. Andra veckans sök. Fyndet av Toves kropp. Kartor och koordinater fyndplatsen.
Initialt sök:
- Efterlysning MP:https://www.missingpeople.se/sv/efterlysning/tove/
- Räddningstjänsten har sökt i området kring Föreda kvarndamm
- Kvarndammen genomsökt både till fots och i vattnet med dykare, samt draggning. Enligt obekräftade uppgifter inom sökorganisationen ska man ha utgått från att hon försvunnit från just den platsen.
- Man har sökt kring cykelvägen till Ekenässjön
- Man söker kring Tjustkulle, Heds Arena samt vid friluftsområdet Kättilsås.
- Vattendragen mellan Vetlanda och Ekenässjön genomsökta med sonar
- Man har sänkt vattennivån i Emån där man skall ha genomfört sökningar. Riktning från McDonalds ner i riktning mot Oskarshamn. (Uppgift: sexmefett)
- MP sökt igenom området kring pojkvännens bostadsområde och anliggande skog.
- Stora sökningar kring Illharjens naturreservat. Brandmän med specialutrustning, bland annat sonar.
Ytbärgare och brandmän på bräda med livräddningsutrustning, torrdräkter och räddningsdräkter, som har tagit sig hela vägen ned till väg 125 som går mot Nye. Man har paddlat, simmat och gått i Emån minst ned till Flugeby.

Måndag 17 okt: MP:s sök utgick från Hydro Arena kl 15.45 och gick mot Ekenässjön.
Onsdag 19 oktober: deltog närmare 500 personer i Missing Peoples sökinsats
Torsdag 20 oktober: Polis, militär och räddningstjänst på plats. Vid klockan 10 anslöt MP. Hundpatruller och hemvärnet söker i terrängen. MP söker i stadsmiljö och räddningstjänsten fokuserar på vattendrag. Utgångspunkten för söket är centrala Vetlanda. Sektion för sektion. Drönare används. Hemvärnet har avslutat söket efter beslut från polisen.
Fredag 21 oktober: MP har pausat sök. Polis och räddningstjänst genomför stora sök, en del områden spärrade man av för att kunna "arbeta ostört". Ev resultat/fynd har man inte kommunicerat.
Fredag eftermiddag: den stora sökinsatsen och den regionala särskilda händelsen avslutas. Söket framöver kommer bedrivas som punktsök och drivs utefter de tips och uppslag man får in.
Lördag 22 oktober: Missing People har genomfört stora sökinsatser.
Söndag 23 oktober: Missing People genomfört sök. Kl 10. Utgick från Vitalavallen. MP sökte utåt Tångeda och innan Eckerda.
Tors 27 oktober: Polisen genomför sökinsats vid Skurebo och Föshultasjön. Bland annat 2 hundförarbilar. Markgranne till JJ's pappa, en gård på ca 300 hektar. Sökinsats även vid Föreda Kvarndammen.
Lördag 29 oktober:
MP genomförde sökinsats från kl 10:00. Utgick från Vitalavallen. Totalt ca 266 sökande.
- MP uppdelade i mindre grupper. Söker vid JJ’s bostad och bortom kyrkan. En grupp rullade mot 125:an.
- Räddningstjänsten kör metalldetektor vid Kvarndammens B&B.
- Sök vid Nydalarondellen. Var sin sida om Storgatan, söder om Rusta.
- Sök vid ån som går från Kvarndammen
- Sök vid Hvetlanda GIF
- Sök i Gettinge
- Flera fynd av kläder och annat
(Uppgifter från: Avel 29)

Söndag 30 oktober:
MP genomförde sökinsats från kl 09:00.
- Sök vid Högeryd. Punktinsatser vid vägar och 10 meter ut. (Sweetlemmy)
- Helikopter med något hängande under i luften i Ekenässjön idag vid lunchtid. (VPS)

Måndag 1 november:
Sök med metalldetektorer i Föredadammen, den damm där de sänkt vattennivån. Försvarsmakten hjälper till.
Bild på Föredadammen med sänkt vattennivå: https://ibb.co/wLsFNRd
Förtydligande dammarna i Vetlanda:
- Kvarndammen är den i stan, nära JJ’s lägenhet
- Föreda kvarndamm/föredadammen är den vid rastplatsen
- Föreda kvarndamm benämns "Kvarndammen" på Lantmäteriets "Min karta" vilket
Kartor sökningarna:
https://imgur.com/LowJCrE
https://imgur.com/xIq7j7g

Bilder sök:
MP letar på marken utanför JJ lägenhet och bort mot Kvarndammen:
https://www.bildtagg.se/bild/u7aagbgnb2zuwh3m770plt

MP letar vid Nydalarondellen mot Föreda:
https://www.bildtagg.se/bild/j88bjli13isn2qdb37pr1r0s

Fyndet av Toves kropp - 2 november

Kroppen hittas:
- Användare Tomtemor123 skriver kl 14:58: ”Hon är hittad”.
- TT skickar ut nyheten kl 16:31: ”Kropp funnen i sökandet efter Tove”.
- Enligt Åklagarmyndigheten hittades kroppen under förmiddagen. Polisen uppger eftermiddagen.
- Kroppen hittades mindre än 3km från pappans gård.
- Hittad i ett skogsområde utanför Vetlanda. Ca 9,5 km sydsydost från Vetlanda fågelvägen.
- En S*fie Ol*fsson skrev på FB att det var på hennes föräldrars mark kroppen hittades
- Likbilen stod parkerad: Skurebo koltorpet 1, Nye


Om fyndplatsen:
- Kroppen hittades i "en sänka vid sidan om skogsvägen." (Wattweke)
- "Nivåskillnad i marken som är tillräcklig för att kroppen inte ska syns från vägen". (Wattweke)
- Väldigt tät granplantering. Så kallad Gudrun-hygge efter stormen med samma namn. Där Tova hittades är det t.o.m. svårt att ta sig fram utan nåt att släpa på. Har jagat där. (Sweetlemmy).

- Står du vid korsningen nära Koltorpet med ryggen mot Koltorpet så hittade man henne på vänster sida av vägen. (euromixers)
- Finns bom från båda sidor på vägen. Nedanför backen nära fyndplatsen. Bommarna har varit öppna en längre tid. Så de var absolut öppna den natten TT försvann. Bommarna var öppna under söndagen och ända fram till veckan kroppen hittades. (Hallonfisken)

- Poliserna har sökt ridvägar JJ brukar ta i ett relativt tidigt skede och även vid dammen. Men de har inte sökt exakt på fyndplatsen tidigare. (Hallonfisken)
- Enligt markägaren har MP tidigare sökt i området
- JJ är välbekant med området och vet att markägare jagar och bedriver skogsbruk. (Hallonfisken)
- Det går absolut bra att åka med en mindre bil på den vägen. Kanske lite skumpigt. (Hallonfisken)

- Avspärrningen: Det finns inte något hus innanför avspärrningarna. Det finns ett hus i närheten. Men det är på andra sidan en angränsande väg, en rätt oanvänd väg. Adressen dit är Skurebo Koltorpet. (Eujromixers)

Polisens arbetssätt att hitta platsen:
- Kroppen hittades av polis efter en riktad polisinsats
- Markägaren berättar att det har varit avspärrningar i området vid flera tillfällen sedan Toves försvinnande.
- Aftonbladet uppger att samma område genomsöktes 27 oktober
- Polisen uppger att man tidigare inte sökt exakt på den plats där kvinnan hittades under dagen. Polisen har sökt i området, men sökte idag på den specifika platsen med anledning av information i förundersökningen. Man säger sig ha kartlagt MGM:s rörelsemönster som gjort att man sökt i området.
- Fyndplatsens kartläggning har inte uppkommit av observationerna från övervakningskamerorna (AB)
- Polisen uppger att man har kollat på övervakningsfilmer men att filmerna inte har lett till fyndet av kroppen och att filmerna inte har varit avgörande.
- Polisen säger sig ha arbetat systematiskt för att få fram material över hur de misstänkta rört sig – och på sätt med hjälp av analytiker lyckats få fram en position som blev intressant (SVT 2 nov)
"Vi har gjort kartläggningar och (sic) rörelsemönster... vilket har gjort att vi kunnat komma till den här platsen." säger Polisen till TV4 (3 nov)


Arbetet efter fyndet av kroppen:
- Kriminaltekniska undersökningar pågår vid platsen där kroppen påträffades. För att säkra spår, bevis och förhoppningsvis kunna utreda om det är brottsplatsen eller bara fyndplats.
- En rättsmedicinsk undersökning kommer att genomföras i Linköping för att fastställa kvinnans dödsorsak.
- Någon gång mellan 7-11 november lämnar rättsläkaren en preliminär dödsorsak

Kartor och koordinater fyndplats

Fyndplats:
https://www.google.com/maps/place/57.361867,+15.198181/@57.3618586,15.1974409,17z/data=!4m4!3m3!8m2!3d57.3618673!4d15.1981812?hl=sv-SE&gl=se
"Den punkten, samt till höger är avspärrat, ända fram till strax innan första högersvängen" (euromixers)

Fyndplats:
https://minkarta.lantmateriet.se/plats/3006/v1.0/?e=511778&n=6357684&z=13&mapprofile=flygbild&backg round=2&boundaries=false&name=Fyndplats%3F


Innanför den svarta ringen hittades hon:
https://www.bildtagg.se/bild/xqvkfrsgs4v8bm5v4l0xyrf7

Avspärrningarna över vägen:
https://www.bildtagg.se/bild/4p62dud8ejir8f1dhcav34hz

Förstärkta bilder från likbil och två poliser på fyndplatsen (Avel):
https://imgur.com/a/wZ2ZPaO

Ungefär här har JJ’s pappa sin gård (ungefär raka spåret till fyndplatsen):
https://goo.gl/maps/BUCijioXoPn7EgHP9

Korsningen som poliserna står i är denna.
https://www.google.com/maps/place/57%C2%B021'41.9%22N+15%C2%B012'17.6%22E/@57.3616279,15.2034203,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0xe9ff223c0c35a303!7e2 !8m2!3d57.3616262!4d15.2048843

Körvägen från Storgatan 71 (JJ's lägenhet) till fyndplatsen:
https://www.google.com/maps/dir/57.3619664,15.19576/57.432117,15.0727361/@57.4071107,15.0496765,11767m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Citera
2022-11-12, 11:29
  #27250
Medlem
Del 9 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Åklagaren. Domstolen. Domstolshandlingar/protokoll.

Åklagaren och Domstolen:
- Förundersökningen leds av kammaråklagare Adam Rullman.
- Målnummer i Eksjö tingsrätt: B1877-22
– Det finns ingen släktskap eller familjeband mellan de inblandade men de är bekanta med varandra.
- Bägge MGM ska genomgå en så kallad paragraf 7-utredning. En paragraf 7-utredning utreder om någon lider av en allvarlig psykisk störning vid gärningstillfället.
- Minst en av MGM ska genomgå en personutredning.
- Bägge MGM har fått varsin offentliga försvarare utsedd; Mikael Svegfors och Maria Birkhammar.
- MGM sitter i häktet i Jönköping
- Fyndet av kroppen har inneburit att misstankarna har stärkts för de misstänktas inblandning i försvinnandet och att brott ligger bakom enligt åklagaren.
- Vetlandaadvokaten Uno Karlsson är utsedd att företräda Toves familj

Första häktningen, torsdag 20 okt
- Bägge MGM häktade på sannolika skäl misstänkta för människorov.
- Bägge MGM förnekar brott
- Tidpunkten för människorovet enligt häktningsframställan: 02.30.
- MGM har fulla restriktioner i häktet.
- Åtal ska dock vara väckt senast 3/11, om inte förlängd häktning/åtalstid begärs av åklagaren.

Andra häktningen, 2 nov
- FU-ledare Rullman begär åtalsförlängning 1 nov. Rullman uppger att man har en hypotes om vad som hänt. Han vill inte uppge om man misstänker fler personer än de häktade kvinnorna. (SVT)
- Häktesförhandlingar i Eksjö Tingsrätt, MGM deltar på länk från häktet. Åklagaren deltar även han via videolänk.
- Åklagaren har i häktningsbegäran lättat på MGM:s restriktioner; MGM får nu tillgång till radio, tv och papperstidningar. Övriga restriktioner ligger kvar.
Försvarsadvokat Birkhammar efter häktningen: Min klient förnekar brott. Hon har inte gjort det som hon anklagas för. Hon är besviken över att bli omhäktad och tycker inte att det är rimligt. (AB)
Försvarsadvokat Svegfors: Av principiella skäl vill jag inte kommentera detta, för det här liknar ingenting annat. (AB)


Domstolshandlingar/protokoll. Dokument.
Första häktningen, torsdag 20 okt
(Cred till BillBass)

Dagboksblad 221027

Häktningsprotokoll
Häktningsprotokoll MH
Häktningsprotokoll JJ

Förordnanden Frivården
Innehåller även belastningsregister/häktningsframställan/protokoll

Förordnande Frivården personutredning MH
Förordnande Frivården Personutredning JJ

Förordnanden Rättsmedicinalverket P7 (sk liten sinnesundersökning)
Innehåller även belastningsregister/häktningsframställan/protokoll, samt HELT MASKAD häktningspromemoria (därav 115 sidor). Har scannat igenom den maskade delen och de verkar inte missat att maska något innehåll. Man kan se att det är några olika PM, förhör och bildbilagor bara.

Förordnande P7 MH
Förordnande P7 JJ
https://anonfiles.com/65LbGeEby3/Eksj_TR_B_1877-22_Aktbil_28_Sekretess_pdf
Andra häktningen, 2 nov
(Credd till Doiten, BillBass)

Framställan om förlängd åtalstid
https://delafil.se/0365d25cccc4cf38/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_30.pdf
https://anonfiles.com/7bya44F0yd/Eksj_TR_B_1877-22_Aktbil_30_pdf
https://delafil.se/c68b0ccf5902a82e/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_31.pdf
https://anonfiles.com/Hcy44eFdy1/Eksj_TR_B_1877-22_Aktbil_31_pdf

Dagboksbladet:
https://delafil.se/142911460e6c7f33/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Dagboksblad_2022-11-02.pdf
https://anonfiles.com/ffz240Fey8/Eksj_TR_B_1877-22_Dagboksblad_2022-11-02_pdf

Tingsrättens beslut om åtalsförlängning:
https://delafil.se/1ddea4c7b591e179/Eksj%C3%83%C2%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_45.pdf
https://anonfiles.com/o7k27aFfyd/Eksj_TR_B_1877-22_Aktbil_45_pdf
https://delafil.se/561fa19335f3c489/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_44,_Protokoll__h%C3%A4ktningsf%C3%B6rhan dlin.pdf
https://anonfiles.com/1bna77F6y4/Eksj_TR_B_1877-22_Aktbil_44_Protokoll_h_ktningsf_rhandlin_pdf

MH:
https://delafil.se/c2e7242c306d2d10/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_46.pdf
https://delafil.se/f33acad2cd4fd6a6/Eksj%C3%B6_TR_B_1877-22_Aktbil_47.pdf

Framställan om förlängning av åtalstid MH
Framställan om förlängning av åtalstid JJ

Övrigt:
Meddelande från MHs advokat
Meddelande från JJs advokat

Frivården-anstånd för personutredning (Begäran på s.2, besked s.1)
Dagboksblad 221101
Citera
2022-11-12, 11:29
  #27251
Medlem
Fabriksbyggnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorsteniSthlm76
JJ hämtade ju påsen efter hon mördat TT......

Vad fanns i påsen?

I påsen fanns en tröja
Citera
2022-11-12, 11:29
  #27252
Medlem
Del 10 - Sammanfattning 12 november

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Övriga uppslag och spår. Mycket obekräftade uppgifter till största del.
Övrigt:
- JJ var hemma hos sin pappa på söndagen. (Obekräftad uppgift).
- Vädret den aktuella natten: Busväder. Mycket blåsigt och duggregn/regn.
- Nederbörd natten till söndagen: 03:00 2.0 mm, 04:00 3.6 mm, 05:00 0.1 mm. Temp: ca 10-13 grader.
- Väderdata 15-16 okt nära Vetlanda: https://imgur.com/a/mfGLLCx
- Solen gick upp 07:34 på söndagen
- Rykten om att båda MGM rör sig i kretsar där det förekommer droger
- Rykten från flera håll att folk ska ha blivit drogade på nöjet denna kväll. (Skriver Seaside0099).
- Pizzeria Arena, nära där Toves cykel hittats, ligger på samma adress där man grep 2 killar för människorov och våldtäkt den 24 aug. Den ena av dem är idag inlåst, den andra är vräkt enligt uppgift i tråden.
- "Jag tror hon är gömd någonstans i stan och att det är fler inblandade." Från en av Toves närståendes Instagram (pojkväns brors flickvän)
- Filmen med den svarta kombibilen som kör in på en parkering vid COOP och vänder och där en person sedan går fram till bilen, visade sig senare inte ha något med TTs försvinnande att göra. Det var en man som hämtade sin fru/sambo och hennes väninna efter en utekväll. De kontaktade polisen när filmen kom ut i media.
- Rykten om att TT:s pojkvän har varit otrogen med JJ. TT ska ha förlåtit honom. (Obekräftat. Hello87)
Observationer av MH, JJ och JJ:s far Illharjen Naturreservat - tidigt sön 16 okt
- "En persons (väldigt nära person till mig) kollega berättade att dennes pappa hade varit på morgonpromenad i Illharjen tidigt söndag morgon (16 oktober) och hade då reagerat på att det stod en bil där. Det satt folk i den och den var immig på rutorna, så dem hade knackat på för att höra om allt var okej. Det var JJ och MH som satt i bilen. Polis är underrättade. (Obekräftad uppgift). Skrivet av Bluegypsy
- Det var på parkeringen vid Illharjen, vid katthemmet. - Det är också den huvudsakliga parkeringen för Illharjen, och dessutom den naturliga utgångspunkten (eller slutpunkten) om man ska ta rundan igenom naturreservatet. (Bluegypsy och Belloq)
- Enligt uppgift hade dom setts sittandes i liten röd bil. Den stod kvar när vittnena kom tillbaka efter ca 1-1,5 timme.
-"Jag har hört samma sak, också ifrån en trovärdig person. Den personen sa att det var en liten röd bil. Vilket JJ har". (Obekräftad uppgift. Skrivet av: Kulsprutan86)
- I söndags, innan det kom ut med efterlysning, var det en bekant som promenerade i Illharjen. Där mötte personen en man. Efteråt så inser personen att det var JJ's pappa. Annars väldigt, väldigt likt (Skriver användare sodastreamcoca)
Osäkert/obekräftat rykte i tråden om att MGM ska ha varit involverade med personer som rånat en ICA-butik
De två MGM var ”involverade” i ett väpnat rån mot en liten Ica-butik i Vetlanda för snart ett år sedan. De två tjejerna var inte med vid rånet men rånarna, två män i 20-års åldern, drog till JJs lägenhet efter rånet med pengarna. Dagarna innan hade de fyra varit och festat på ett hotell och betett sig illa, viftat med vapenliknande föremål och tagit springnota.
Mycket, mycket osäkra rykten kring en viss JL: (ta uppgifterna med största möjliga nypa salt än så länge).
Användare Vitte uppger:
En av de häktade kvinnorna har lekt med en farlig 35-årig man ifrån Vetlanda som gillar småflickor, tvång o förnedring. Han jobbar under lång tid med skörare tjejer för att vinna ett förtroende.

- Sägs ha lägenhet på Lasarettsgaran, 200 meter från McD, mycket nära Toves pojkväns lägenhet.
- Sägs ha inte dykt upp på jobbet på 1 vecka.
- Sägs ha haft någon slags kontakt och lekar med en av MGM.
- Sägs behandla tjejer manipulativt och vidrigt
- Sägs vilja hålla tjejer fångna och som slavar
- Sägs ha mycket udda sexpreferenser
- JL finns på Lexbase. Dock inga brottmål, utan tvistemål (obetalda räkningar).
Mystiska händelser kring Lasarettsgatan (där Toves pojkvän och ca 200 meter från McD):

Explosion på Lasarettsgatan:
- Natten mot lördag 22 okt skedde en explosion i en lägenhet på Lasarettsgatan
- Skedde vid pojkvännens granngård
- Ska enligt trådskribent vara samma adress som JL ska ha bott på.
- Äldre mannen i drabbad lägenhet hade uppgett att han egentligen inte bor i lägenheten men inte heller vet riktigt vem som har den egentligen.
- Äldre mannen skadad med bland annat blodig arm
- Äldre mannen påträffades utomhus. Polisens hundar ska sedan ha följt blodspåren till en lägenhet som man sedan har spärrat av.
- Man bedömer att mannen har skadat sig själv. (Aftonbladet)
- Polisen va snabbt på plats med hund som hittade gärningsmannen

Tidigare överfall på Lasarettsgatan:
Någon tjej skriver på Facebook:
”Jag blev alltså överfallen på Lasarettsgatan i Vetlanda nån gång runt 15.30 igår 23/5. Som tur var, var det en tjej som fick honom att släppa mig. Jag skulle gärna vilja få kontakt med denna tjejen. Om det är nån som vet nåt, snälla kontakta mej!”
Rumäner hämtade av polis
1-2 rumäner har blivit hämtade av polisen från en arbetsplats i en närliggande ort. Detta ska vara kopplat till ”fallet Tove”. Detta skedde för ett par dagar sedan. Har flera säkra källor på detta. Både från den berörda arbetsplatsen och individer i Vetlanda. (Obekräftat. Av: Balleblongfjong)
JJ har setts på Dollar Store under söndagen:
JJ ska ha setts på Dollar store under söndagen. Polisen hämtade in videomaterial på området tisdagen 2 dagar efter. (Obekräftat. Av: Loxxor).
Smäll bakom JJ’s hus
Räddningstjänsten, polis och ambulans ryckte ut till Vetlanda vid 02-tiden under natten mot tisdag 1 nov, där en larmare hade hört en hög smäll. Polisen uppger att den höga smällen hade orsakats av en banger. I närheten hittades en skadad man i 20-årsåldern. Polisen uppger att han hade blivit slagen av flera okända personer. (VP, 1 nov)
Podden "Försvunnen" om fallet:
Länk: https://podcasts.apple.com/se/podcast/f%C3%B6rsvunnen/id1651864932
Länk: https://open.spotify.com/episode/2ItqEynvgXYLpoJT2SnGI9?si=acd0704a549540af
Länk: https://poddtoppen.se/podcast/1651864932/forsvunnen/del-1-vad-har-hant-med-tove
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in