Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Jag tror att det är panik, grannen har redan varit framme och undrat. Morgonen närmar sig.
Någon kommer att sakna Tove snart, någon kanske kommer att undra var MH är?
Om MH skulle ha någon diagnos (NPD? stämde det?), då blir det svårt med både planering, stress och att hålla många bllar i luften samtidigt.
JJ verkar (?) som att klara av att var lite kallar, kan åka till Donken med grannen, snacka med kompisar, lägga ut annonser dagen efter, liten ridtur lite för nära fyndplatsen... Hon kanske håller i hela planeringen?
Vidden av hur dålig deras damage control har varit är inte känt än men med tanke på ålder, mognad, nykterhetsgrad och annat så bör det ramla indicier över dem.
Jag är ingen superfantast av true crime och ”deckare” på TV men har förstått att det är många unga som fascineras av poddar på tema kriminalitet och rättegångar osv. Varannan TV-serie handlar om tjuvar och poliser.
Nu förbereder det inte per automatik ungdomen av idag för det spontana perfekta brottet. Tyvärr så hamnar man i en så unik situation att när man tror sig lura polisen lite (gömma i skogen, ljuga lite, slänga mobil osv) så blir det per automatik igen då att ju fler aktiviteter och fixande så blir det fler möjligheter till ledtrådar och bevis.