2022-11-10, 22:51
  #257197
Medlem
Inte ens stridsdelfinerna vill hjälpa sina kollegor över floden. De kanske har fallit ut ur några fönster efter broincidenten. Får man lära sig att simma i ryska grundskolan btw?
Citera
2022-11-10, 22:54
  #257198
Medlem
Sgt.Blands avatar
Ett Z-troll ångrar sig nu att de skojade om att UAF varnade de för att de skulle få simma över floden haha.

https://twitter.com/Grumpy__Skipper/status/1590823658247028736
Citera
2022-11-10, 22:55
  #257199
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Äckliga Z-orcher dööööör! Så vackert! Jag kan se sånt i timmar!
Slava UAF! Slava Ukrajini!
Håll Jorden rent fr ryZZskräpet!

https://www.youtube.com/watch?v=na1w3ZqmT0g

Du kanske behöver söka hjälp? Det är inte sunt att titta på sådant i flera timmar. Ja vi hejar på Ukraina, men du ska fortsätta vara en människa när det här är över! Om du får barn så behöver de dig, inte en massa hat.
Citera
2022-11-10, 22:56
  #257200
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Tror dock att det måste vara överdrivet. Vi hörde samma sak efter Kharkivoffensiven. Dock hänger Ryssland på repet efter detta. Vi får se de kommande dagarna hur den ryska armén mår.
Ryssarna vill nog fortsätta få stryk ett tag till innan dom kastar in handduken tror jag. När Ukraina klipper av landvägen till Krim så kommer dom nog att börja gråta om "förhandlingar" på riktigt.

Ryssarna hoppas ju att de retirerande trupperna ska gå att omplacera till andra frontavsnitt, där är jag nog tveksam. Skulle tro att merparten av de trupper som man haft i Kherson löses upp/deserterar.
Citera
2022-11-10, 22:57
  #257201
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForzaLeon
Det kan vara en dubbel avledningsmanöver.

Attacken mot Kiev var den första, sen Kherson och övriga områden var den andra.

NU kommer den riktiga attacken ja den på riktigt alltså.

En fullskalig attack mot Kiev är att vänta.

Brett anfall från hela den Vitryska gränsen där totalt 10.000 stridsvagnar ha samlats.
Rycker fram blixtsnabbt söderut och tar snabbt stora landområden.
Gränserna mot Polen, Slovakien, Ungern, Rumänien, Moldavien är under kontroll av ryska trupper.

Ryska fallskärmstrupper har luftlandsätts runt om I Ukraina för att säkra vägar och broar.

Kiev och viktiga byggnader i staden intas snabbt av de 50.000 Spetsnazsoldaterna.
De har från Vitryssland via Dnepr tagit sig in i Kiev obemärkt med undervattensfarkoster.
Dessa undervattensfarkoster har åkt skytteltrafik under de senaste veckorna.

De ryska Spetsnazsoldaterna har i flera veckors tid nu levt under jord i Kievs kloaksystem.

När offensiven startar ploppar de snabbt upp ur kloakerna.
Totalt överrumplar stadens försvar och Kiev faller snabbt.

Från Sevastopol avgick det samtidigt en stor flotta som är större än den under Dagen D.
Åtskilliga landstigningsfartyg landsätter ryska marina specialförband längs med kusten.
Odessa faller snabbt när den överraskande landstigningen överrumplar kustförsvaret.

Ryska marinsoldaters rop HURRA HURRA HURRA ekar när de landstiger.

Den totalt inringade Ukrainska armen förlorar sedan vid Poltava.

Glöm inte bort vem som berättade detta först.

Jag kommer ihåg vem som först skrev att trollen i denna tråd skulle kalla reträtten från Kherson en "avledningsmanöver"

Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Väntar med spänning på den dag då Kherson återtagits och Rysslands vänner tävlar i att förklara att ockupationen bara varit frågan om en avledningsmanöver
Citera
2022-11-10, 22:59
  #257202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Hade du något att fråga mig om vad det gäller konflikten i Ukraina? Ska jag svara på ditt påstående så var det fler scener ur den filmen från övervakningskameror. Bara en scen visar vad du skriver och frågan är om det var oskyldiga civila eller stridande, Zelenskyj uppmuntrade ju civila att strida bla. annat genom att kasta molotovcocktails och då får vi sådana här resultat. Mest troligt fängslades dessa människor som såg ut som ungdomar. Sen kommer vi till bevisen vad som nu verkligen hände med dessa människor ur just denna scen, har någon identifierat dom och jämfört med döda? Svaret är naturligtvis nej utan bilderna används som "bevis" för något vi inte vet mycket om. En oberoende utredning kan ge oss svar.

Varför skriver du överhuvudtaget då du inget har att komma med undrar jag ofta. Tänk att du lyft mig till en av de värsta, tackar ödmjukast.

Svaret är f.ö. att de bemannade en vägspärr men blev tagna av vdv (tror det var dom, iaf lättare beväpnade specialistförband som kom först). De gav upp och blev sedan avrättade på en bakgård. Jag gissar att första som kom på plats kanske inte kunde hålla koll på alla och räknade ut att de som avväpnats en gång snart skulle kunna dyka upp beväpnade igen. Därför sköts dom. Du är ju läskunnig egentligen så du vet att det är rimligt. Sen dök väl resten av gänget upp efter. Alkoholiserade, rädda, unga m.m. bassar i försvarslös by. De trodde Ukraina skulle bli ryskt och att ingen skulle få veta. Äckligt, men inget som inte hänt förut på ungefär samma sätt. Mänskligt beteende när det är som sämst.
Citera
2022-11-10, 22:59
  #257203
Medlem
Fan va dumma ryssen är om ryktet stämmer att de har redan sprängt resten av bron i Kherson.
Det blir bara att simma nu.
Citera
2022-11-10, 23:00
  #257204
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Japp det är flera pro-ryska källor som rapporterar om att 20k soldater försöker fly nu. Man försökte få till ett avtal med UAF men fick inte det så nu är det alle man mot floden!!

https://twitter.com/TheOfficialMrA1/status/1590818741360607232

Precis som man kunde misstänka kom beslutet om reträtt försent. Tusentals ryssar kommer att dö och tusentals tas till fånga. Vilket jävla fiasko!
Citera
2022-11-10, 23:03
  #257205
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyinboz
Mer ljuv musik! https://twitter.com/IntelArrow/status/1590813948932423680?s=20&t=UJYDOHEOQqNFW6Hbe5ikmQ

Låter som en militär katastrof för Ryssland. Undrar hur kallt vattnet är? Höst och rinnande vatten; nog kallt. Man överlever inte länge i kallt vatten. Vilka "militärhistoriska" exempel finns det på detta med vild flykt över en flod?

Kanske Putin dör i natt.......
Citera
2022-11-10, 23:03
  #257206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hillsongsweden
Jaha, där ser man. Klev ukraina tillfälligt ur sovjetunionen under byggtiden, eller?

Jag har inte hundra koll på historien.

Sovjet är väl inte detsamma som Ryssland
Citera
2022-11-10, 23:08
  #257207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Låter som en militär katastrof för Ryssland. Undrar hur kallt vattnet är? Höst och rinnande vatten; nog kallt. Man överlever inte länge i kallt vatten. Vilka "militärhistoriska" exempel finns det på detta med vild flykt över en flod?

Kanske Putin dör i natt.......

Artikeln verkar rätt fejk. Varför skulle dom simma? När dom kan ta båt eller bro över.
Citera
2022-11-10, 23:09
  #257208
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Låter som en militär katastrof för Ryssland. Undrar hur kallt vattnet är? Höst och rinnande vatten; nog kallt. Man överlever inte länge i kallt vatten. Vilka "militärhistoriska" exempel finns det på detta med vild flykt över en flod?

Kanske Putin dör i natt.......
Dessutom att simma över med sin kära tvättmaskin blir rätt jobbigt!
Ryssarna lämnar väl gråtandes sitt stöldgods vid strandkanten och ger en sista kyss till mikrovågsugnen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in