Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Det går inte att tyda vad du försöker skriva faktiskt.
Nej, vårdnadshavare/förälder har ingen talan i om det skall bli åtal eller vilket straff som skall bli.
Det finns undantag i lagen för två som ligger nära varandra i ålder. Föreligger de undantagen så blir det inget åtal. Det är inte föräldern som avgör det - utan åklagaren.
Vill den underåriga göra anmälan så har inte föräldrarna någon talan. Precis som de inte har talan i övrigt heller. De kan däremot göra anmälan mot barnets vilja.
Det är vårdnadshavaren till den omyndige som har talan. Det är lag på att åtala, men förmildrande omständigheter råder. Går inte till åtal om ingen önskar det och ingen behöver motivera det, men vårdnadshavaren kan önska det, och då får åklagaren motivera varför åtal inte ska väckas.
Den underårige ses som offer, förföräldrarna för dennes talan. Har aldrig offer möjlighet att önska om åtal ska göras?
I ex situationer där förövare kan tänkas påverka offer att ta tillbaka anmälan tar man inte fullständigt hänsyn vad offer vill. Men då offer (vårdnadshavare) vill åtala måste de ta hänsyn.