Citat:
Ursprungligen postat av
Halshuggning
Samtidigt har du 1,7 miljoner invandrare som arbetar och betalar hundratals miljarder i skatt varje år. Varför pratar man aldrig om hur mkt invandrare tillför det här samhället? Ditt sätt att se på samhället är väldigt skevt. Du har 200 000 arbetslösa svenskar som lever på bidrag. Terrorattacker där barn och lärare mördas i skolor av svenskar. 2000+ våldtäkter årligen av svenskar. Samma dynga inträffar oavsett etnicitet.
Kanske är det dags att införa så att psyksjuka förvaras på hem. Så var det på 90-talet innan man förändrade psykvården. Kan kanske vara ett alternativ. Kanske borde människor som pumpar ut barn till den här världen straffas hårdare för att ha övergivit sina barn. Det börjar alltid i barndomen / hemmet.
Något behöver göras men det jag absolut inte godtar, det är när människor skyller sina patetiska problem på andra människor. Riktigt lågt. Ni bor i Sverige. Ni har alla möjligheter till att förändra era liv jämfört med ett gatubarn i Colombia som bor i en papperskorg och är 7 år gammal.
200 000 etniska svenskar eller "svenskar" i form av barn till flyktingar som växt upp i typ Rinkeby och inte klarat grundskolan?
Och arbetskraftsinvandrare/eu invandrare eller flyktingar från tredje världen?
Det är FLYKTINGINVANDRINGEN FRÅN MENA OCH AFRIKA som är problemet.
Och jag håller med dig i övrigt. Man måste inrätta hem för psykiskt sjuka. Värdiga hem med kvalitet då. Det finns dock inga pengar till det. Det är en drömvärld. Det är mycket billigare att låta de gå runt på gatan och att stoppa i de mediciner så de ser ut som överviktiga zombies. Pengar finns inte. Borde göras enorma satsningar, men till och med de mest blygsamma satsningarna uteblir. Varför? Saknas pengar.
Engström borde inte dömas till fängelse utan psykiatrisk vård. Jag hoppas innerligt att han får vård och inte hamnar i fängelset. Han är sjuk och mår mycket dåligt. Det minsta man kan ge honom efter att ha förstört hela hans liv är adekvat vård och det får han inte i fängelset.