Citat:
Ursprungligen postat av
Vintergrisen
Har vi sett denna "dossier med sjutioelva stämplar" och om ja, vad det var för stämplar? Handlar det om dokument stämplade med "hemligt", "säkerhetsklassat", eller liknande faller ju onekligen Jarnvalls ursäkt, men är dokumentet endast datumstämplat, stämplat med diarienummer, myndighetens namn, etc. blir ursäkten mer trovärdig.
Utgå ifrån att allt som kommer ut från försvarsmakten har stämpeln "Hemligt" på sig, eller vid vissa fall "Hemligt" överkryssat och ett beslutsdatum för upphävd sekretess. Nu var det dessutom handlingar som handlade om en upphandling av vapensystem. Givetvis är sådana handlingar hemliga! Det på grund av att det är ett vapensystem och dels för att det var en aktiv upphandling.
Citat:
Och nej, man kan förstås inte strosa in någonstans och be om hemliga papper, men vad man kan göra, i ett land med stor offentlighetsprincip, är höra av sig till valfri myndighet och begära ut handlingar. De flesta skulle nog om handlingar lämnas ut ta för givet att de är just offentliga.
Alla dokument som en myndighet har är offentliga/allmänna handlingar om de inte är undantagna pga. att de är arbetsmaterial. Även underrättelserapporter och beslut om hemlig avlyssning etc är offentliga handlingar. MEN de är under sekretess!
Du får inte ut någonting från Gestapo, Must eller FM, FMV via offentlighetsprincipen. Du kanske får ut en parkeringskarta och inte ens det får du ut av FMs högkvarter då det är ett skyddsobjekt.
Citat:
Saken är den att en del menar att Jarnvall måste ha förstått att uppgifterna var hemliga och vare sig fick lämnas ut eller föras vidare, men jag är inte lika säker på att det skulle vara så självklart.
Det är fullkomligt klarlagt att det var hemliga dokument och således stod det HEMLIGT på dem. Så klarlagt att Must än idag går ut med att de vill åtala jeppen för brottet. Men eftersom Must inte är en polisiär eller rättsvårdande myndighet så kan de givetvis inte följa upp.
Citat:
För övrigt vore det intressant att få veta vad som hände med översten efter detta. Att som tredje part befatta sig med hemligt material må vara straffbart, men att som anställd vid en myndighet läcka sådana uppgifter måste väl vara några resor värre.
Men snälla, den översten har egentligen inte gjort något alls. Jarnvall, som egenskap av anställd på FMV i denna upphandling, bad översten om de handlingar som Jarnvall givetvis hade behörighet att se. Det är liksom inte konstigt. Högre upp undrade man däremot varför översten tillät dela med sig av hela dossiern till Jarnvall samt att översten inte reagerade på att handlingarna fördes ut, då befälen högre upp hade fått indikationer på att handlingarna var på vift. Som utsaga redan har förtäljt sökte de upp översten först, sedan kedjan nedåt och ut genom dörren och landet.