Citat:
Ursprungligen postat av
kimdah2002
Jag tror dom insåg efter ett tags funderande att ett elpristak skull inte fungera. Människor skulle konsumera ännu mer el om man visste att det inte skulle kosta mer och ju mer el folk konsumerade desto dyrare blev elen och desto dyrare el desto med i kompensation... Dessutom är ju elstödet inte skattepengar utan pengar vi redan betalt in men som inte används, fullständigt rimligt att vi får tillbaka dom.
Och ändå kör man på elpristak i andra länder för att skydda sina medborgare.
Frågan är om målet ska vara att via social ingenjörskonst försöka hålla nere konsumtionen eller att genomföra vallöften.
Jag anser det först och främst vara en tydlig förlust för regeringen att de genomför motståndarens politik. En förlust också för demokratin, då det framgår tydligt att det är elbolagen som kommer med och dikterar förslagen och lösningarna, inte lagstiftarna som folket röstade på.
Det här förslaget som nu genomförs förlorade i valet. Ändå fick vi det. Om inte du ser problematiken med det, så vet jag inte riktigt vad jag ska säga. Det kanske finns inget som jag kan säga.