Om ni trodde Kremls propaganda om ”denzifiering” hade försvunnit, icke. I detta häpnadsväckande klipp går Sovolov loss totalt och kallat Ukrainas judiske president för ”Nazi bastard”. För att göra det hela extra pikant: Sovolyov är själv praktiserande jude.
https://twitter.com/juliadavisnews/status/1587649027205636096?s=46&t=4BlgBggyIPN_ri9Ag1mGkw
Mysteriet är hur ryssarna får detta att fungera. De har byggt hela sin nationalmyt på ”det stora forsterländska kriget” mot fascismen och Nazi-Tyskland. Hur lär man ut det i skolan utan den lilla detaljen att nazisterna var besatta av att förfölja och mörda judar?
Sedan får vi veta att USA, UK och andra länder i Europa styrs av ”satanister”. De har planerat ”operationen”, dvs ”Natos krig mot Ryssland” som tydligen startade 17/2 med ”Natos nazi-spjut in i Donbas”. Den tyska ”teutoniske anden” vill ha revansch för WWII. Scholz är Hitler utan mustasch. Där ser man.
Grejen är att Sovolyov inte är rubbad. Jag har sett tillräckligt mycket av honom för att slå fast det. Så detta tal om ”nazister” och ”satanister” är ett helt medvetet sätt att jag upp massorna (ja, det är väl tveksamt hur många som tittar på Dr Evil).