Citat:
Ursprungligen postat av
Ladida
En granne som bor under JJ har jobbat på natten och möter JJ i trapphuset, enligt grannens utsaga så skall JJ säga på frågan vad det var som lät väldigt högt, “dunsarna” - säga: “Det var en vän som var väldigt berusad och hade ramlat, hon hade fått vännen i säng och skulle åka och köpa mat till vännen på McDonalds”.
Grannen blir självklart orolig att JJ ska köra själv, då hon upplevs stressad och en smula berusad så grannen erbjudet sig istället att ge JJ skjuts till McDonalds vilket JJ går med på.
(Vid McDonalds händer ett par saker jag tänkte lista upp här nedan, dessa saker är enbart någonting vi har fått av “grannen” eller “den gode samariten” som gett JJ skjuts.)
⁕ Grannen tycker att JJ köper väldigt lite mat på McDonalds, det var en cheeseburgare och en chillicheese.
• När “grannen” och “JJ” skall åka från McDonalds så möter de en “liten röd bil” där det sitter två (beskrivet av grannen) för honom “manspersoner i 20 års åldern” enligt grannen har “JJ” sagt att “det där är min bäst vän”, hon har även bett grannen att stanna, sedan har hon lämnat bilen som de färdats i, gått fram till det andra fordonet (den lilla röda bilen där enligt “JJ” hennes “bästa vän” skall befinna sig) och samtalat en väldigt kort stund. Om vad har han ingen som helst aning.
JJ kan ha gått ut i trapphuset för att ta emot den lilla röda bilen, men då råkat stöta på grannen och kommit med svepskälet att hon är påväg till McDonalds. Under färden till McDonalds kan JJ ha smsat den lilla röda bilen om att komma till McDonalds istället.
Männen i den lilla röda bilen som JJ kallar för sina bästa vänner, kan ha varit personer som JJ försökt få hjälp av för att forsla bort kroppen. Kanske sa hon till männen i den lilla röda bilen att komma tillbaka senare? Bilen borde i alla fall undersökas närmare...
Detta är bara en teori från min sida och behöver inte alls vara så, men att flytta en kropp är inte det enklaste så hjälp kan ha efterfrågats. Att fråga sin bästa vän är mest naturligt.