Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-11-03, 21:27
  #205
Medlem
Även om det låter bra och radikalt kommer bara en annan ism att födas.

Kapitalismen har skapat mer välstånd och livskvalité än kommunism någonsin kan göra.

Vi ska behålla kapitalism men den måste hållas i tyglarna. Människor och miljö ska inte exploateras.

Lustigt att så många som ylar och skriker om kapitalismens avskaffande ofta är/blir väldigt/rika och umgås och lever samma liv som dem de kritiserar.
Citera
2022-11-03, 22:00
  #206
Medlem
KalleAnkasRovhals avatar
Varför släpper horungen då en bok om hon nu är så jävla mycket emot kapitalism? Då antar jag att hon betalar materialet som används till att tillverka böckerna ur egen ficka samt skänker all profit till behövande?

Gör hon inte det så kastar hon sten i glashus.

Hon kan förövrigt dra åt helvete och jag kommer gladeligen pissa på hennes grav den dagen hon möter sin baneman.
Citera
2022-11-03, 22:13
  #207
Medlem
Tryggve.Alibabas avatar
Mja, det behövs ju om inte en radikal anti-kapitalism, så iaf en ny kapitalism, eller där det grundläggande i livet inte kan villkoras lika hårt som det gör idag.. vilket skulle leda till ökad frihet, kreativitet, lojalitetskänsla mellan mänskor och mot jord och varelser på jordklotet, osv.

Men alltså, den där rikaste % har ju inte blivit mindre, och man kan ju fråga sig varför någon som han amazon-ägaren verklige nska ha rätt, att i demokratiska länder, kunna samla på sig så jävla stora förmögenheter. Samtidigt som många totalt sliter ut sig eller inte har något liv över, efter arbetstimmarna är gjorda.

Tycker det är skönt att hon angriper den nuvarande kapitalismen lite, och hoppas den skyltbärande mijlörörelsen börjar göra det lite mer, eller leva lite mer som så, även socialt-värderingsmässigt, och inser det lönlösa i dramatiska aktioner som inte påverkar någonting(blockera bilar, hälla färg på tavlor, osv)
__________________
Senast redigerad av Tryggve.Alibaba 2022-11-03 kl. 22:14. Anledning: börjar bli trött, så jag slarvade lite i en mening
Citera
2022-11-03, 22:23
  #208
Medlem
Det finns inget som tyder på att Thunberg är speciellt intelligent, vis eller insiktsfull. Någon sa åt henne att utföra den catchiga skolstrejk för klimatet och skickade dit pressen. Sprängstoff och sen vet vi vad som hände.

Hennes extrema lösningar är orealistiska och barnsliga. Nu när hon är vuxen är det direkt pinsamt. Att gråtskrika om eliten och peka ut självklara förhållanden imponerar inte på någon.

Men de flesta 19 åringar gör fortfarande väldigt grunda analyser.

Hon gör klimatrörelsen en otjänst genom att polarisera mot extremer med lösningar de flesta inte kommer ställa upp på. Därmed blir hon marginaliserad.
Citera
2022-11-03, 22:24
  #209
Medlem
MyJustices avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EiraThunberg
Förhoppningsvis är den här tråden i rätt kategori:





https://samnytt.se/greta-thunberg-uppmanar-till-skrotning-av-kapitalismen/

Här är en alternativ länk till er goda som är paranoida över att Samnytt är en nazistisk tidning:

https://unherd.com/thepost/greta-thunberg-throws-her-lot-in-with-the-anti-capitalist-left/

Så har Greta Thunberg rätt? Bör vi avskaffa kapitalismen för att rädda planeten? Rent historiskt har väl kommunismen aldrig bidragit med några utsläpp? Bör vi kanske leva under medeltiden igen där vi eldar ved och rider på hästar? Med inslag av kommunism?

https://pbs.twimg.com/media/EAUXYFjX4AI71xi?format=jpg
Kul att höra att Greta vill bli en arbetare i ett kommunistiskt system
Sikter hon efter en tjänst som lastbils byggare på ett 5 skift tror ni ?
Citera
2022-11-03, 22:58
  #210
Medlem
WhereIsRussias avatar
Kapitalism kommer alltid behövas men jag håller med om en sänkning av den. Liksom, år ut och år in är det massa teknik som produceras för att hålla i 2 år för att hålla igång kretsloppet så majoriteten av befolkningen alltid köper minst en teknikpryl varannat år.

Man borde reducera alla produktmärken som finns till 3 så det blir en balanserad konkurrenskraft och kräva en producering som faktiskt håller i minst 5 år.
Det skulle räcka med en Iphonemodell, en Androidmodell och nån tredje hybridmodell som garanterat lockar någon konsument. Vi behöver inte 10+ olika mobilproducenter
Citera
2022-11-04, 00:36
  #211
Medlem
SwizzerNöts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EiraThunberg
Det blir lite problematiskt. Om man tar bort kapitalism och kommunism, då finns det inte många alternativ kvar.

Jag kan tänka mig en hel del andra sätt, men jag är ingen expert. Experterna känner nog till fler sätt att leva på.
Citera
2022-11-04, 00:40
  #212
Medlem
SwizzerNöts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Du blandar ihop ekonomiskt system med system och teknikutveckling. System och teknikutveckling sker bäst i en markandsekonomi och därför är det också bäst för miljön. Allt annat blir någon form av planekonomi, vilket direkt skulle leda till en smutsigare planet.

Problemet är att kapitalister ofta bara tänker på pengar. Det betyder att en del bryter aktivt mot lagar och liknande för att få en fördel mot andra kapitalister som inte gör det. Det finns andra exempel där man bildar karteller och aktivt motverkar att nya tekniker utvecklas.

Kapitalism innefattar inte begrepp som miljö, hälsa, socialt ansvar, utveckling osv. som är viktiga komponenter i ett fungerande samhälle.
Citera
2022-11-04, 00:56
  #213
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av EiraThunberg
Fast du är väl medveten om att planekonomin har sina brister också? Planekonomi var framförallt orsaken till massvält i Sovjetunionen, samt till kollapsen av Sovjetunionen. Marknadsekonomin erbjuder anpassningar och innovationsrikedom (samt konkurrens) som planekonomin ej uppmuntrar till, eller begränsar med andra ord.
Ett system blir aldrig bättre än dess utövares insatser i systemet. Det gäller ju båda socialism och marknadsekonomi. Men marknadsekonomi erbjuder inte möjligheten att på nationell nivå fokusera på de mest angelägna uppgifterna som t.ex. klimatet. Företag i marknadsekonomin måste inte fungera speciellt bra. Det är inbyggt i principen för konkurrens att många ska slås ut. Detta menar jag är en suboptimering för hela samhället.

Alla de som har försökt och varje dag försöker lyckas med en mindre bra affärsidé har under flera år, ibland hela liv, slösat bort mycket potential och kompetens. De kunde i stället ha arbetat med något liknande rent yrkesmässigt och gjort större nytta där i stället. T.ex. i stället för att du ska vara lite bättre än grannen på att importera och sälja dammsugare över telefon (dessa samtalen hatar ju vi alla dessutom), kunde du ha ägnat livet åt att tillsammans med grannen m.fl. utveckla den optimala dammsugaren. Ett roligare och nyttigare arbete än att bara köpa och sälja.

Ett annat exempel: T.ex. Volvo är väl relativt bra på planering av resurser och material. De tjänar iallafall mycket pengar så jag förmodar det. Men hur de gör är deras affärshemlighet. Inget annat företag, kommunerna, regionerna, eller staten, vet hur Volvo har optimerat sin planering och produktionslinje. Låt säga att t.ex. Volvo har hittat den allra bästa optimeringen. Tänk då vad som skulle hända om alla andra företag fick ta del av deras metoder och optimera och förbättra verksamheten på samma sätt. Det hade ju kunna ge enorma synergieffekter. Men nu händer inte det eftersom Volvos processer är hemligheter.

I ett socialistiskt system hade Volvos metodik blivit allmängods. Alla andra hade kunnat göra saker så som Volvo gör eftersom de är helt transparenta. På det sättet skulle de bästa exemplen på hur man effektiviserar industrier och andra verksamheter kunna spridas snabbt, dels inom industrin men också till helt andra branscher.

Kapitalismen innebär också att hela livet för många blir som en tävling och i en tävling måste det finnas förlorare. Vi skapar ofrånkomligen förlorare i dag men de flesta tänker inte på det eftersom fokuset bara ligger på att vinna över alla andra, och inte sällan klättra på andra. Alla suktar uppåt men de flesta lyckas aldrig. Kapitalismen skapar olycka och missade möjligheter. Det här kan inte vara det optimala systemet.
Citera
2022-11-04, 01:23
  #214
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goulburn
Ok, där läste väl jag in något i ditt inlägg som inte var skrivet där så mitt inlägg blev inte bra. Men står fast vid att många vill få Greta att framstå som kommunist vilket jag inte tror att hon är.


Tja, där borde du nog kunna ha en poäng.
Hon är nog sannolikt inte en dogmatisk kommunist, utan hon borde närmast, likt sina föräldrar, betecknas som Gauche Caviar, dvs Rules for thee, but not for me. Jag betvivlar starkt att Greta planerat för ett arbetsliv på golvet inom t.ex. verkstadsindustrin.

Till saken hör att jag var en blodröd kommunist i min ungdom fram till dess min hjärna började fungera.

Det som främst attraherade mig till socialismen var den inom rörelsen allmänt utbredda intellektualismen, vars like inte återfanns inom högern.
Dagens vänster utgörs tyvärr till stor del av gapande idioter i fullständig avsaknad av respekt för demokratin som dessutom hyser en närmast patologisk faktaresistens.

Dagens höger är ej heller den något att stoltsera med, men till skillnad från dagens vänstern överlåter den i alla fall rätten att begå idiotiska misstag till mig själv.
__________________
Senast redigerad av vanartad 2022-11-04 kl. 01:31.
Citera
2022-11-04, 01:32
  #215
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WhereIsRussia
Kapitalism kommer alltid behövas men jag håller med om en sänkning av den. Liksom, år ut och år in är det massa teknik som produceras för att hålla i 2 år för att hålla igång kretsloppet så majoriteten av befolkningen alltid köper minst en teknikpryl varannat år.

Man borde reducera alla produktmärken som finns till 3 så det blir en balanserad konkurrenskraft och kräva en producering som faktiskt håller i minst 5 år.
Det skulle räcka med en Iphonemodell, en Androidmodell och nån tredje hybridmodell som garanterat lockar någon konsument. Vi behöver inte 10+ olika mobilproducenter
Ju fler "mobilproducenter" desto billigare och bättre kvalitet, utan konkurrens så blir det monopol där ett fåtal bolag går ihop för att kontrollera marknaden.

Ju fler medelstora företag istället för ett fåtal väldigt stora desto bättre för konsumenten.

Vidare så håller telefoner mer än 5 år om man tar hand om telefonen.
Eller alternativtet är ett system där batteriet byts ut då det är det som slits främst.

Dock så innebär nya telefoner teknik utveckling.

Lösningen är väl bättre återvinning.
Citera
2022-11-04, 01:35
  #216
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Binary

Ett annat exempel: T.ex. Volvo är väl relativt bra på planering av resurser och material. De tjänar iallafall mycket pengar så jag förmodar det. Men hur de gör är deras affärshemlighet. Inget annat företag, kommunerna, regionerna, eller staten, vet hur Volvo har optimerat sin planering och produktionslinje. Låt säga att t.ex. Volvo har hittat den allra bästa optimeringen. Tänk då vad som skulle hända om alla andra företag fick ta del av deras metoder och optimera och förbättra verksamheten på samma sätt. Det hade ju kunna ge enorma synergieffekter. Men nu händer inte det eftersom Volvos processer är hemligheter.

I ett socialistiskt system hade Volvos metodik blivit allmängods. Alla andra hade kunnat göra saker så som Volvo gör eftersom de är helt transparenta. På det sättet skulle de bästa exemplen på hur man effektiviserar industrier och andra verksamheter kunna spridas snabbt, dels inom industrin men också till helt andra branscher.


Detta stämmer inte, man kan ta in "killarna från Toyota" och styra upp produktionen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in