2022-11-01, 15:09
  #252049
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Vad exakt menar ryssen när de svamlar om att väst och Ukraina skulle vara fullt av satanister?

Kanske nån ryss av misstag lyssnat på Venom istället för Pugatjova och blivit alldeles förfärad över dekadensen väst?
OT...ingen jävel vet vad orcherna svamlar om. Nazister, bögar, narkomaner och satanister.
Tror snarare att dom sett sig själva i spegeln.
Citera
2022-11-01, 15:17
  #252050
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av foliekiller
Vi har ju sett en del YT-klipp på träningen av dessa soldater😂😂😂

De lär inte bli nån tillgång för,ryssarna.

Snacka om att Putin är desperat nu som dammsuger all världens rövhålsländer på ny kanonmat!

Måste ändå ge pojkarna en chans och i Ukraina kommer de att visa upp den utbildning fått av den tidigare amerikanska ockupationsstyrkan i Afghanistan.
Citera
2022-11-01, 15:20
  #252051
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Vad exakt menar ryssen när de svamlar om att väst och Ukraina skulle vara fullt av satanister?
De utgår ifrån att putler är Gud?
och ryssland himmelriket..
Så funkar det i sekter.
Kreml är en sekt mer än ett styre.
Citera
2022-11-01, 15:30
  #252052
Medlem
KillPus avatar
Ukrainarna "av misstag" kom på belarussisk mark. Belarussiska gränsvakter sprang iväg och gömde sig!

https://m.youtube.com/watch?time_continue=23&v=w_4T3PHMhGM&feature=emb_l ogo
Citera
2022-11-01, 15:31
  #252053
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sextioplus
Precis, Lavrov brukar använda ordet multipolär där Finland och Sverige ingår i Rysslands "intresseområde". De vill ha satelliter som förr i världen. Länder de kan pressa och utnyttja.

Multipolär värld är bara ett kodord för rysk imperialism, kolonialism, dominans, förtryck och militarism.
Citera
2022-11-01, 15:36
  #252054
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Vad exakt menar ryssen när de svamlar om att väst och Ukraina skulle vara fullt av satanister?
Ja de låter ju som våra egna foliehattar som ylar om satanistjudar som styr världen.

Hur de får i hop det rent logiskt är en gåta?

Själv har jag inte sett mer en några låtsassatanister som lajvar på Halloween.

Kanske är det såna de menar?
Citera
2022-11-01, 15:38
  #252055
Medlem
KillPus avatar
RyZZapa flydde till Kazakstan, för att slippa mobilisering, men glömde ta bort Z-märken fr bilen!

https://twitter.com/nicholexchr/status/1586762613437890560
Citera
2022-11-01, 15:43
  #252056
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
RyZZapa flydde till Kazakstan, för att slippa mobilisering, men glömde ta bort Z-märken fr bilen!

https://twitter.com/nicholexchr/status/1586762613437890560

Haha, jobbigt läge för dessa Putinriddare som dock inte vågar strida mot globohomojudar i Ukraina...
Citera
2022-11-01, 15:47
  #252057
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Multipolär värld är bara ett kodord för rysk imperialism, kolonialism, dominans, förtryck och militarism.

Du har förstått grejen. Putin har blivit mer öppen med detta nu då den vanliga offerkoftan om "avnazifiering" och "NATO" ofta slinter inför åhörare som de övriga diktaturerna och bananrepublikerna som är hans vänner och handelspartners numera. Då är det mera raljerande och sarkasm om västlig "exceptionalism" och de "värderingar" som vi ofta gillar att förknippa med Väst som Putin och Ryssland ogillar och undrar varför man skall skriva under på. Att han sedan alltid fängslat och förgiftat oppositionen, dödat och jagat oppositionell press, krossat yttrandefriheten, startat krig och arrangerat statskupper i grannländer har inte hindrat honom från att vara kompis med Väst. Putin tyckte dock att målstolpen skulle flyttas fram ytterligare genom att starta ett nytt krig pga landet ifråga ville komma ifrån de ryska diktaten.

Ryssland precis som många skithålsländer med diktatorer (och/eller religiösa fundamentalister) i spetsen är som trotsiga barn som opponerar sig varje gång de inte får göra som de vill. De vuxna i rummet (Väst) får ibland nog och sätter ner foten och då börjar man tjura och spela offer som vanligt.
__________________
Senast redigerad av Krakem 2022-11-01 kl. 15:51.
Citera
2022-11-01, 15:51
  #252058
Medlem
Taggads avatar
Hjälp till civila som utsatts för Rysslands skadelystna och odskefulla terror.
Citat:
Givarkonferens ska hjälpa ukrainare genom vintern
En internationell givarkonferens för Ukraina kommer att hållas den 13 december i Paris, meddelar Frankrikes president Emmanuel Macron efter ett samtal med Volodymyr Zelenskyj.

De insamlade medlen ska gå till att hjälpa civila att klara sig igenom vintern genom att bland annat reparera vatten- och energiinfrastruktur som skadats i ryska attacker.
https://omni.se/t/omvarldens-svar/4a00b0fe-f020-44e7-96ba-9c69577cc60e
Citera
2022-11-01, 15:51
  #252059
Medlem
Det är intressant att se att "vanliga" medel-Ivanovs nu uttrycker åsikter typ "Putin är vår fiende" på ryska youtubekanaler typ 1420. För några månader sedan svarade folk undvikande på frågor om Putin, nu är även Putins "kärntrupper" ute på tajgan mer explicita.

Får Putin äta julskinka i år?
Citera
2022-11-01, 15:59
  #252060
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Vad exakt menar ryssen när de svamlar om att väst och Ukraina skulle vara fullt av satanister?

Förmodligen några talking points som håller Kadyrovs våldtäktsmuslimer motiverade. Det var dock inte svårt att även få ryssen med på det heliga krig-spåret då det ligger nära till hands för Putins enorma ego att se sig som någon utvald av Gud att leda landet till seger mot det sataniska Väst.

Alla diktatorer faller offer för den frestelsen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in