Citat:
Ursprungligen postat av
Mustalainen77
Ukraina är en artificiell nation där de östra delarna bestående av etniska ryssar till den större delen hamnade administrativt under Ukraina 1917. Landet består av två olika etniciteter. Lika bra det delas upp så det blir fred då Kiev inte vill ha ryssarna.
Ryssarna i Moskva, bryr sig förstås inte om ryssar i Ukraina. Varför du låtsas tro det förstår jag inte. De är bara ett medel för deras politik. Målet är förstås naturrikedomarna som de vill lägga sina smutsiga händer på. Förutom egentligen hela Ukraina, som Rysslands armé var för korrumperad och inkompetent för att kunna ta.
Men jag anser nog att jag hade rätt i mitt påstående om vad som gällde myndigheter, som du inte klarade av att svara på trots att frågeställningen var rätt klar. Därför kan det inte ses som en ursäkt för separatismen, utan bara en löjlig ursäkt för att offra hundratusentals människor för Moskvas egen vinning. Det säger förstås något om hur lite de egentligen bryr sig om etniska ryssar. D.v.s. ingenting. Värre än judar när det gäller att sko sig.